אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחקר: יותר מגבלות על אוכל – יותר משקל

מחקר: יותר מגבלות על אוכל – יותר משקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הטלת מגבלות על אוכל שכיחה יותר בקרב הורים למתבגרים הסובלים מעודף משקל חולני, כך עולה ממחקר חדש. לעומת זאת, הלחץ "לגמור הכול מהצלחת" שכיח יותר דווקא בקרב הורים לילדים בעלי משקל נורמלי. המחקר והתוצאות

מגבלות על אוכל

מחקר חדש, שפורסם ב-madpage Today באפריל 2013, מעלה ממצאים מעניינים ומראה כי דווקא הטלת מגבלות על אוכל הן דבר שכיח בקרב הורים של מתבגרים בעלי עודף משקל חולני (אוביס), ואילו הלחץ "לגמור הכול מהצלחת" שכיח בקרב הורים לילדים בעלי משקל נורמלי.

"בהשוואה בין הוריהם של ילדים שמנים והורים של ילדים בעלי משקל תקין, הוריהם של הילדים בעלי עודף המשקל החולני דיווחו בשכיחות רבה יותר שהם נאלצים לוודא כי הילד לא יאכל יותר מדי ממתקים או מאכלים עתירי שומן", אומרים קייתי לות', דיאטנית קלינית בכירה ומוסמכת בריאות הציבור, מאוניברסיטת מינסוטה במינאפוליס, ועמיתיה למחקר. החוקרים הוסיפו כי הלחץ לאכול היה הגבוה ביותר על מתבגרים שאינם בעלי משקל עודף, בהשוואה למתבגרים שמנים ובעלי משקל עודף חולני".

בסך הכול, רמות המגבלות שהוטלו בנושא האוכל היו הגבוהות ביותר בקרב הורים למתבגרים שמנים ובעלי השמנת יתר חולנית, בעוד שהתנהגויות של לחץ לאכול היו אופייניות יותר להוריהם של מתבגרים בעלי משקל תקין.

המחקר: מגבלות על צריכת מזון מול רמת לחץ לאכול

מחקרים קודמים הראו כי הרגלי שיטור של ההורים בתחום האוכל, דוגמת עידוד הילדים לאכול והגבלת צריכת ממתקים וחטיפים, הוכחו כבעלי השפעה ניכרת על משקלם של הילדים.

במחקר הנוכחי השתתפו 2,231 ילדים (הגיל החציוני היה 14.4) ו-3,431 הורים ממדינת מינסוטה. החוקרים בחנו את הזיקה בין משטר הורי בתחום האוכל לבין משקלם של מתבגרים, בניתוח נתונים מסוג חתך, שנעשה בשני מחקרים בקרב האוכלוסייה.

החוקרים בדקו את צריכת המזון, מצב המשקל וגורמים קשורים לכך בבית הספר בקרב הילדים ובני הנוער שהשתתפו במחקרים. ההורים מילאו שאלונים על ההתנהגויות והגישות שלהם כלפי הילדים, או כלפי המשקל והרגלי האכילה של הילדים. השאלונים מולאו באמצעות הדואר או הטלפון.

בשאלון שבדק את האכלת הילדים נבדקו הטלת מגבלות על אוכל וכן לחץ הורי לאכול. באמצעות רשימת המגבלות, שכללה שמונה פריטים, נמדדו הניסיונות מצד ההורים לשלוט באכילה של ילדיהם על ידי הגבלת הגישה לממתקים ולחטיפים.

רשימת הלחץ לאכול, שכללה ארבעה פריטים, שימשה כדי לבדוק את המידה שבה ההורים מעודדים את ילדיהם לצרוך יותר מזון.

בנוסף, נמדדו גזע/מוצא של ההורים ורמת ההכנסה שלהם.

שליטה רבה של ההורים

החוקרים מצאו כי "הורים רבים מדווחים שהם מפעילים שליטה מסוימת על ילדיהם המתבגרים ביחס לסוג או לכמות האוכל שהם צורכים", אם כי התוצאות השתנו בהתאם למין ההורה, מין הילד ומצב המשקל של הילד (אם הוא נורמלי, שמן, או שמן מדי).

אימהות של נערות מתבגרות שלא היו בעלות משקל עודף ולא סבלו מעודף משקל חולני, בדרך כלל הסכימו עם הקביעה "הילד/ה שלי צריך תמיד לגמור את כל האוכל מהצלחת", במידה ניכרת יותר מהוריהם של ילדים שמנים ובעלי עודף משקל חולני.

הוריהם של ילדים וילדות בעלי עודף משקל חולני אמרו שהם צריכים לוודא שהילדים לא יאכלו יותר מדי ממתקים או מאכלים עתירי שומן, ואימהות של ילדות או ילדים בעלי עודף משקל חולני הסכימו בשכיחות גבוהה יותר עם כל שאר הקביעות המגבילות לגבי הרגלי האכילה של ילדיהן.

החוקרים ציינו גם כי "לפי הנתון החציוני על הפעלת לחץ לאכול ואף מגבלות על אוכל, כפי שדווחו על ידי ההורים, נראה כי בממוצע הורים משתמשים בלחץ לאכול ברמות נמוכות עד מתונות ועם מגבלות על אוכל ברמות מתונות עד גבוהות".

"אל תגידו להם מה לאכול"

"ההורים מפעילים שליטה רבה מדי על מה שאוכלים הילדים", אומרת ד"ר אליין שולט, רופאה ומוסמכת בריאות הציבור מבית החולים לילדים בקליבלנד, אוהיו, שלא הייתה מעורבת במחקר.

ד"ר שוט אומרת כי כשילד מגיע לגיל ההתבגרות הוא לא מעוניין שישלטו בו. לכן, על ההורים לעזור לווסת את המאכלים הנכנסים לפיותיהם של הילדים, אבל לא על ידי כך שיגידו להם מה לאכול".

ד"ר שוט מסכימה עם מחברי המחקר כי הורים צריכים להציע בבית מזונות בריאים; עליהם לאפשר לילדים להשתתף בקניית המזון; וללמד התנהגויות, במקום לכפות אותן, על ידי הצבת דוגמה אישית של אכילה בריאה.

החוקרים סיכמו כי התוצאות "עשויות להיות מנוגדות לאינטואיציה של חלק מההורים. הן מבהירות שיש נחיצות בכך שרופאים ועובדים אחרים במערכת הבריאות ידריכו את ציבור ההורים ויחזקו אותם… לעודד אכילה בריאה, על ידי כך שיקפידו כי יהיו בבית מיני מאכלים מזינים, יתנו דוגמה אישית לאכילה בריאה ויעודדו את הילדים המתבגרים לאוטונומיה בתחום השליטה העצמית על צריכת המזון".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים