אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחקר: יותר שומן – יותר סרטן

מחקר: יותר שומן – יותר סרטן

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דו"ח אמריקאי מציג נתונים מטרידים במיוחד, המצביעים אמנם על ירידה באבחון מקרי סרטן, ברם נרשמה עלייה בכמות מקרי הסרטן הקשורים בהשמנת יתר ואורח חיים נטול ספורט. ד"ר אסנת רזיאל עם כל ההסברים והממצאים

כשליש ממקרי הסרטן, המאובחנים בארצות המפותחות, קשורים לעודף משקל ולחוסר פעילות גופנית. סוגי הסרטן הקשורים להשמנת יתר כוללים סוגי סרטן נפוצים כמו סרטן השד וסרטן המעי אך גם גידולים נדירים יותר כמו סרטן הלבלב.

סרטן והשמנת יתר

הדו"ח השנתי: עלייה במקרי סרטן

במאמר שפורסם לאחרונה בכתב בעת המדעי החשוב CANCER נמצא כי בין השנים 1999 עד 2008 נמצאה עלייה בסוגי הסרטן, שיש להם קשר להשמנת יתר ולאורח חיים שאינו כולל פעילות גופנית, וזאת למרות הירידה בכמות מקרי הסרטן המאובחנים בארה"ב מידי שנה, הנובעת מהירידה המשמעותית במספר המעשנים.

המאמר פורסם על-ידי צוות חוקרים מהאיגוד הצפון אמריקאי לתיעוד מקרי מחלת הסרטן, המכון הלאומי לסרטן והאגודה האמריקאית לסרטן. על-פי הדו"ח האמריקאי השנתי, קצב העלייה של סרטן הכליות,  סרטן הוושט וסרטן הרחם עלו מידי שנה עד שנת 2008. קצב הגידול בסרטן השד אצל נשים מעל גיל 50 עלה בין 2005-2008, זאת במקביל לעלייה באחוזי ההשמנה.

לדברי מנהלת מכון הסרטן של אוניברסיטת YALE, שהיא פרופסור לאפידמיולוגיה, הירידה המשמעותית בשכיחות סרטן הריאות החל משנות ה-60 של המאה הקודמת מסתמנת כתוצאה מהעלייה המשמעותית בשכיחות של השמנת יתר. בנוסף, גם לאחר איבחון המחלה, סיכויי ההחלמה של אנשים שמנים קטנים יותר בשל העומס המטבולי המוטל על גופם.

מה הקשר בין סרטן והשמנת יתר?

הקשר בין הצרוף של השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית ובין הסרטן איננו ברור לגמרי. מאידך קרוב לוודאי כי צרוף זה משפיע על סרטן יותר מכל גורם אחר של סרטן הקשור לאורח החיים, כמו תזונה. הערכת החוקרים היא כי הגדלה משמעותית של כמות תאי השומן מעודדת אותם ליצירת אינסולין והורמונים אחרים, ואלו מצידם מעודדים התפתחות תאים סרטניים.

למשל, בגופן של נשים שמנות בגיל הבלות יש יותר אסטרוגן ואנדרוגנים לעומת נשים רזות, והורמונים אלו מעלים את הסיכון לחלות בסרטן השד. כמו כן, אנשים שמנים סובלים לעיתים קרובות מריפלוקס של הקיבה (בגלל הלחץ הבטני הגבוה על הקיבה). הריפלוקס ידוע כגורם מעודד לסרטן של הוושט התחתון, במיוחד כאשר בעיית הריפלוקס היא כרונית.

המשך המגמה המתוארת של עליית מקרי הסרטן הקשורים להשמנת יתר עדיין איננו ברור. קיים סיכוי כי המגמה תגבר אך אין לכך הוכחות. התקווה היא כי העלייה ביכולת האבחון המוקדם היא זו שתקטין את העלייה בשכיחות המחלה ללא קשר לגורמי הסיכון של השמנת היתר.

עוד בנושא:

מניעת השמנה בתקופת הילדות

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים