מחקר: מעקף קיבה – הבחירה האופטימלית להשמנת יתר קיצונית

חוקרים בניו יורק הישוו בין שני ניתוחים פופולאריים להרזייה, וגילו כי לאחת מהטכניקות יש יתרון מובהק על פני חברתה

מעקף קיבה

הפופולאריות של הניתוחים הכירורגיים להרזייה, שנקראים גם "ניתוחים בריאטריים", הולכת ועולה בשנים האחרונות בארצות הברית וגם בישראל. אבל ההחלטה על הבחירה בין סוגי הניתוחים המוצעים יכולים להיות קשה.

מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת מדינת ניו יורק (SUNY) בברוקלין, ומתפרסם בגיליונו הנוכחי של כתב העת Archives of Surgery, עשוי לתת כלים חשובים למי שמתלבט בין הניתוחים.

על פי ממצאי המחקר, שהשווה בין שניים מהניתוחים המקובלים ביותר בתחום – הצרת קיבה בטבעת (הנפוץ ביותר בארץ), לניתוח מעקף קיבה יש יתרון מובהק ופחות סיבוכים, ככל שמדובר בחולים שסובלים מהשמנת יתר קיצונית.

"רצינו למצוא את הטכניקה האפקטיבית ביותר", הסביר מוביל המחקר, ד"ר ג'ורג' ס. פרזלי, מהמחלקה לכירורגיה של SUNY.

"במחקר שערכנו", הוסיף, "גילינו כי ניתוח מעקף קיבה הוא טוב יותר מבחינת תוצאותיו, שיעור הירידה במשקל והיכולת שלו להפחית את תמותת המטופלים (כתוצאה מהקטנת הסיבוכים שגורמת השמנת יתר – ע.מ.)".

במסגרת המחקר נבדקו נתוניהם של 106 חולים שה-הצרת קיבה בטבעת. חשוב להדגיש כי מדובר באוכלוסייה הסובלת מסופר השמנת יתר קיצונית.

החוקרים מצאו כי שיעור הסיבוכים (כולל התייבשות והקאות) לאחר 30 ימים עמד על 78% מקרב אלו שביצעו הצרת קיבה, ו-28% בלבד מקרב אלו שבחרו מעקף קיבה.

גם בהשוואת אינדקס מסת הגוף אחרי הניתוח נצפה הבדל דרמטי: ירידה של 9.8 נקודות אצל מי שבחרו בהצרת קיבה, ו-26.5 נקודות אצל המנותחים שנותחו במעקף קיבה.

80% ממנותחי המעקף היו "מאוד מרוצים" מהחלטתם לעבור את הניתוח (בהשוואה ל-46% בלבד ממנותחי הטבעת שהיו "מאוד מרוצים"; 35% שהיו "מרוצים"; ו-10% שהתחרטו על החלטתם לעבור ניתוח הצרת קיבה בטבעת). מקרב מנותחי מעקף קיבה – איש לא התחרט או הביע חוסר שביעות רצון מהטיפול ומתוצאותיו.

צוות רפואי

No data was found