Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחקר: ניתוחי הרזיה יעילים נגד טרשת עורקים

מחקר: ניתוחי הרזיה יעילים נגד טרשת עורקים

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

תוצאות מחקר חדש מראים שיפור בסימנים של טרשת עורקים באנשים ללא סכרת לאחר ניתוחים בריאטריים. ד"ר דין קרן עם סקירת המחקר והמלצה חד משמעית להזדרז לטפל בבעיה כל עוד צעירים

השמנת יתר הינה מחלה, שנמצאת במגמת עלייה בקרב האוכלוסייה, ופוגעת במערכות שונות בגוף, בין היתר בתפקוד הלב והתפתחות מחלות לב שונות. טיפולים שגרתיים, המבוססים רק על שינוי אורח החיים וקבלת תרופות בדרך כלל אינם יעילי עבור אנשים בעלי מדד מסת גוף ((BMI של 40 ומעלה. מה כן יכול להועיל? הגישה הניתוחית יכולה לשמש כלי עזר טוב בהתמודדות עם ההשמנה.

טרשת עורקים

מחקרים הראו כי בטווח הארוך, הניתוחים הבריאטריים הראו ירידה בתמותה כתוצאה ממחלות לב, ירידה בשכיחות של סוכרת ומחלות ממאירות שונות, וסך הכל ירידה של 40 אחוז בתמותה הכללית.

מהי טרשת עורקים?

טרשת עורקים הינה מחלה של העורקים, בה רבדים שומניים מתפתחים על הדפנות הפנימיות של העורק, ובהדרגה גורמים לחסימה של זרימת הדם. השמנת יתר ידועה כגורם סיכון להתפתחות טרשת עורקים ולמחלות לב. זהו מכלול של מצבים, הכולל יתר לחץ דם, סכרת ורמות שונים גבוהה הומרכיבים את הסינדרום המטבולי.

התהליך הטרשתי, המתחיל בדפנות העורקים, גורם לסתימתם המוחלטת בטווח הארוך ולגרימת מחלות כמו מחלות לב, שבץ מוחי מחלות כליה ועיניים. התהליך הטרשתי מתחיל כעיבוי של דפנות העורקים לפני סתימתם, ומכאן החשיבות של מדידת עוביים.

מחקר חדש ביקש להעריך את ההשפעה של ניתוח הרזיה באנשים עם השמנת יתר חולנית בהתייחס לפרופיל סוכר ושומנים בדם, תהליכים דלקתיים על-ידי מדידת ערכי CRP ותפקוד אנדותליאלי בבדיקת אולטרסאונד בלתי פולשנית, שנועדה להעריך את תפקוד השכבה הפנימית של כלי הדם בעורק של היד. הפרעה בתפקוד האנדותל מביאה להתחלת תהליך טרשת העורקים. בנוסף, נבדק מהו עובי שכבת האינטימה בעורק הקרוטיס, המשמש לניבוי אירועים לבביים ומוחיים, והאחראי על אספקת דם למוח (הקרויים גם עורקי התרדמה).

סיכויים טובים יותר לצעירים ולא מעשנים

במחקר נבדקו 47 אנשים עם רמתBMI  של 40 ומעלה, שעברו ניתוח מעקף קיבה לטיפול בהשמנת יתר, הם חזרו להערכה בחודשים 6 ו-19 לאחר הניתוח. 93 אחוז מהאנשים היו נשים.  טווח הגילאים נע בין 18-65 (ממוצע גיל 41). הוצאו מהמחקר אנשים עם היסטורה של סכרת, תת-פעילות של בלוטת התריס, מחלת כלי-דם ומחלות לב.

לפני ואחרי הניתוח, כל המטופלים עברו בדיקות אולטרא-סאונד לעורק הברכיאלי בכדי לבדוק התרחבות תלויית-אנדותל של העורק, ולעובי שכבת האינטימה בעורקי התרדמה ובדיקות דם לסוכר, שומנים ומדדי דלקת. תפקיד האנדותל, בין השאר, להפריש חומרים האחראיים ליכולת כלי הדם להתרחב ולשפר את זרימת הדם ולמנוע שקיעת שומנים בדפנות כלי הדם.

ממצאי המחקר הראו כי המנותחים ירדו כ-33 אחוז ממשקלם הטרום-ניתוחי. בבדיקת תפקוד האנדותל נצפתה שיפור ניכר בהתרחבות העורק מ-7.4 ל-18.9 אחוז. כמו כן, נרשמה ירידה ב-CIMT (עובי האינטימה) מ-0.8 ל-0.5 מ"מ. ירידה ב-CRP מ-0.83 ל-0.18 מ"ג/מל"ל. בנוסף,  נצפה שיפור בפרופיל רמות הסוכרים ושומנים בדם לאחר הניתוח. התוצאות היו משמעותיות יותר בקרב קבוצת הגיל הצעירה והלא מעשנת.

בונוס: ירידה בהיקף המותניים

המחקר מראה כי אנשים עם השמנת יתר חולנית, לא סכרתיים, עם ירידה משמעותית במשקל לאחר ניתוח מעקף קיבה הראו שיפור בכל המדדים שנבדקו לטרשת העורקים. זה כלל גם ירידה בהיקף המותניים, דבר שקרוב לוודאי יוביל לירידה בסיכון לחלות במחלות לב בשנים לאחר הניתוח.

בעקבות התוצאות הטובות בצעירים, החוקרים ממליצים לא לעכב את הטיפול באנשים עם השמנת יתר חולנית, כיוון שככל שהם מזדקנים התועלת הבריאותית מהירידה במשקל תהיה פחותה. בנוסף, יש להפסיק לאלתר את האיכון לפני ובמיוחד לאחר ניתוח וזאת בכדי למקסם את התוצאות הבריאותיות הצפויות עם הירידה במשקל.

בשורה התחתונה, אנשים ללא סכרת עם השמנת יתר חולנית שעברו מעקף קיבה עם ירידה משמעותית במשקל הראו שיפור במדדים רבים לטרשת עורקים. שיפור במדדים אלו משחקים תפקיד חשוב בירידה בתחלואה ותמותה עם הירידה במשקל לאחר ניתוח להשמנת יתר.

עוד בנושא:

שרוול קיבה או מעקף קיבה?

מחקר: יותר שומן, יותר סרטן

מורכבות האכילה בעידן השפע

הטראומה של התעללות מינית והשפעתה על תהליך ההרזיה

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים