מחקר: ניתוח בריאטרי שיפר משמעותית פגיעה כלייתית מסוכרת

כמחצית מחולי הסוכרת שעברו ניתוח בריאטרי והשתתפו במחקר החלימו מהמחלה בתוך כחמש שנים. בקרב אלו שסבלו פגיעה כלייתית נרשמו כ-60% החלמה

ניתוחים בריאטריים יכולים להביא לשיפור משמעותי ומתמשך בסוכרת ולשפר או לעצור התפתחות של סיבוכים בכלי דם של המחלה, הגורמים למחלות שונות, דוגמת פגיעה כלייתית. כך עולה ממחקר חדש שבדק את ההשפעות של ניתוחים בריאטריים על פגיעה כלייתית מסוכרת במשך חמש שנות מעקב.

שיפור פגיעה כלייתית

במחלת הסוכרת רמות הסוכר הגבוהות גורמות, במנגנונים רבים וסבוכים, לשינוי בדפוסי זרימת הדם ובמבנה כלי הדם, וכתוצאה מכך לפגיעה במספר איברי מטרה: מערכת העצבים, רשתית העין, הכליות והרגליים.

הרקע למחקר: שיפור בעקומות סוכר על רקע ניתוח בריאטרי

מחקרים שונים על ניתוחים בריאטריים הראו שתוצאות הניתוחים מראות לא רק ירידה מתמשכת במשקל, אלא מעבר לכך: שיפור ניכר בעקומת הסוכר. במחקר הנוכחי הייתה השערת המחקר ששיפור זה יביא גם להשפעות חיוביות במצבים של סיבוכים באיברי המטרה של המחלה, כגון הכליות, במצב של נפרופתיה סוכרתית (פגיעה כלייתית כתוצאה מסוכרת).

שיטות: זוהו מטופלים הסובלים מסוכרת מסוג 2 שעברו ניתוח בריאטרי (להשמנת יתר) וסיימו חמש שנות מעקב. המצב העדכני של הסוכרת (הפוגה, שיפור או ללא שינוי) נקבע על פי פרמטרים מעבדתיים וסקירת תרופות. הנוכחות של פגיעה כלייתית, לפני ואחרי הניתוח, נקבעה על ידי הערכת יחס אלבומין/קראטינין בשתן.

תוצאות המחקר: שיפור משמעותי בפגיעה הכלייתית

נבדקו 52 מטופלים הסובלים מסוכרת שעברו ניתוח להשמנת יתר שסיימו חמש שנות מעקב, הכולל בדיקות שתן תקופתיות להערכת הפגיעה הכלייתית (25% גברים 51.2±10.2 שנים). מסת הגוף לפני הניתוח הייתה 49±8.7kg/m2, וערכי HBA1c היו 7.7±1.4%.

אצל 37.6% מהמנותחים זוהתה, לפני הניתוח, פגיעה כלייתית, על פי קיום של מיקרואלבומין (30-300 mg/g) או מקרואלבומין בשתן (4300 mg/g). אצל 58.3% מתוכם, חלפה הפגיעה הכלייתית בתוך חמש שנים וחצי בממוצע (66 חודשים – טווח מעקב של 92-60). מתוך אלו, ללא עדות לפגיעה כלייתית לפני הניתוח, התפתחה פגיעה כלייתית, על פי הפרשת האלבומין בשתן רק אצל 25% מהם.

לאחר חמש שנות מעקב – אצל 44% מהמנותחים חלפה הסוכרת, ואצל 33% היה שיפור בערכי הסוכר בצום. הירידה הממוצעת בערכי הגלוקוז הייתה 36.6mg/dl, ונראתה ירידה של 1.2% בערכי ה- HBA1c.

מסקנות: ניתוחים בריאטריים עשויים להשפיע משמעותית על מחלות קשות נוספות

ניתוחים בריאטריים יכולים להשרות שיפור משמעותי ומתמשך בסוכרת ולשפר או לעצור את ההתפתחות של סיבוכים בכלי דם של המחלה – כגון הפגיעה הכלייתית. בהתחשב בכך שהסוכרת היא מחלה מתקדמת, תוצאות אילו מאוד חשובות ודורשות מחקר נוסף.

ייתכן שאף אפשר להשליך שיפור זה על שאר איברי המטרה שנפגעים מהסוכרת: העורקים – מצב של טרשת עורקים שבו רובד טרשתי מצטבר על דופנות העורקים, מקשיח אותם ואף חוסם אותם ועלולה לגרום למחלות לב, לשבץ, לנמק בכפות הידיים והרגליים, ואף לאימפוטנציה. רשתית העין – פגיעה הגורמת לעיוורון.  כליות – סוכרת היא הגורם מספר אחת לאי-ספיקת כליות סופנית, ובעקבות הסיבוך – מאלצת את החולה לעבור דיאליזה.מערכת העצבים – הפגיעה בה מביאה לאובדן תחושה, תחושת עיקצוץ, שיתוק ופגם בתפקודים שונים של מערכת העצבים. רגליים – סוכרת היא הסיבה מספר אחת לכריתת רגל בעולם המערבי.

ואם אכן מתקיים השיפור בשאר איברי המטרה – זוהי הוכחה נוספת לכך שלניתוחים הבריאטריים השפעה מכרעת על תחלואה ממחלות קשות אלו.

 

צוות רפואי

No data was found