אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח הרזיה יעיל יותר מדיאטה במתבגרים: מחקר

ניתוח הרזיה יעיל יותר מדיאטה במתבגרים: מחקר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מראה כי ניתוח הרזיה מסוג טבעת בקרב מתבגרים יעיל יותר מטיפול לשינוי אורח חיים: 84% מהמנותחים הצליחו להוריד מעל 50% מעודף המשקל כעבור שנתיים, זאת לעומת 12% בלבד בקבוצת "שינוי הרגלי החיים"

בעיית מתבגרים עם השמנת יתר חולנית הולכת ועולה בשנים האחרונות, בד בבד עם עליית שכיחות התופעה אצל מבוגרים. מתבגרים אלה סובלים ממחלות, שקשורות להשמנה ונחשבו עד לא מזמן למחלות של גיל מתקדם בהרבה – סוכרת מסוג 2, עודף בשומנים בדם, מחלות כלי דם, שחיקת סחוסים הקורית הרבה לפני הזקנה ועוד.

ניתוח הרזיה במתבגרים

לתופעה מדאיגה זו חייבים לצרף גם את ההשפעה הפסיכולוגית חברתית העצומה שיש להשמנת היתר. מתבגרים אלה סובלים מבעיות קשות בדימוי גוף ומתקשים מאוד במצבים חברתיים. לא בכדי שכיחות מצבי התעללות, פיזית ו/או מינית, גבוהה בהרבה מזו של חבריהם בעלי המשקל התקין.

הטיפול הראשוני בבעיה הינו נסיון לשינוי הרגלי חיים: דיאטות, הגברת פעילות גופנית על חשבון פעילות "פאסיבית", כגון צפייה בטלוויזיה או ישיבה מול מחשב, אימון גופני, ניסיון לשנות הרגלי אכילה וצריכת מאכלים "נכונים" – כל אלה במקום צריכת מוצרי מזון עתירי קלוריות.

מתי ניתן לנתח מתבגרים?

לאחרונה התעוררה התעניינות באפשרות להציע טיפול ניתוחי לטיפול בהשמנת יתר קיצונית גם למתבגרים מתחת לגיל 18. הרף התחתון של הגיל אינו מוסכם, אך בנייר עמדה של משרד הבריאות והאיגוד הבינלאומי של כירורגיית ילדים אנדוסקופית (IPEG), מדובר על גיל גבוה מ- 14 לבנות ו- 15 לבנים.

למגבלת גיל זו מצטרפת רשימה של דרישות המתייחסת לבגרות המינית והפיזית של המועמדים לניתוח, והמתייחסות גם לאספקטים הסביבתיים, המשפחתיים והפסיכולוגיים של המתבגר.

תוצאות חיוביות מובהקות לניתוח במתבגרים

קבוצת חוקרים באוסטרליה הציגה מחקר חדש בגיליון פברואר 2010 של הביטאון הרפואי JAMA, בו היא השוותה קבוצה של 50 מתבגרים בגיל 14-18, אשר חולקו אקראית לקבוצת ניתוח של טבעת מתכווננת, וקבוצת התערבות ב"הרגלי החיים".

ההתערבות בהרגלי החיים כללה תוכנית מבוקרת בליווי והדרכת דיאטנים, אנשי כושר גופני, מומחים ברפואת ספורט ושיתוף הורים בכל הפעילויות החינוכיות. קבוצת המנותחים קיבלו תמיכה דומה מבחינת ייעוץ דיאטני וליווי רפואי ופסיכולוגי במידת הצורך.

המטופלים היו במעקב במשך שנתיים והרי התוצאות

ניתוח הרזיה בקבוצת המנותחים – 84% הצליחו להוריד מעל 50% מעודף המשקל כעבור שנתיים, זאת לעומת 12% בלבד בקבוצת "הרגלי החיים".

המנותחים איבדו בממוצע כ- 35 קילו לעומת שלושה קילו בקבוצה השנייה, אובדן עודף המשקל הגיע ל- 79% במנותחים לעומת 13% מאלה שלא נותחו.

מהמנותחים, ל- 36% היה סינדרום מטבולי מוכח בכניסה למחקר, בסופו לא היה לאף מנותח סינדרום זה. בקבוצת שינוי "הרגלי החיים" היה סינדרום מטבולי ל- 40% בכניסה למחקר, כאשר בסופו נותרו 22% מהחולים עם הסינדרום.

יש לציין, כי שליש מהמנותחים נזקקו לניתוחים חוזרים לטיפול בבעיות, הקשורות לטבעת, כמו החלקה של הטבעת או בעיות בצנרת. לא היו במחקר זה כל מקרי תמותה או סיבוכים משמעותיים בקבוצת המנותחים.

כל המנותחים דיווחו על שיפור באיכות חייהם, זאת לעומת פחות מחצי מהקבוצה שלא נותחה.

מחקר זה מצטרף לידע המצטבר לגבי האפשרות לטיפול ניתוחי בהשמנת יתר חולנית במתבגרים, בצורה שקולה ומבוקרת, תוך שימת דגש על ליווי צמוד והדרכה, אך עם תקווה גדולה לגבי תוצאות בריאותיות, מכל הבחינות – גופניות ונפשיות, לנוער זה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים