Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תיקון לפרוסקופי לניתוח בריאטרי יעיל ובטוח: מחקר

תיקון לפרוסקופי לניתוח בריאטרי יעיל ובטוח: מחקר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ישנם מצבים מסוימים בהם נדרשת התערבות כירורגית נוספת לאחר ניתוח בריאטרי. מחקר חדש בדק ומצא כי פרוצדורה לפרוסקופית בהחלט יכולה לשמש חלופה יעילה ובטוחה לעומת ניתוח פתוח

תיקון לפרוסקופי לניתוח בריאטרי

כאשר ניתוח בריאטרי עובר בשלום השמחה לכל הנוגעים בדבר רבה. אולם ישנם מצבים בהם ניתוח עלול להיכשל ממספר טעמים, ובעיקר בשל כשלים רגשיים בקרב המנותחים, ויש צורך לבצע תיקונים שונים, וכאן נכנסת השאלה – מהי הדרך הנכונה, ניתוח פתוח או תיקון לפרוסקופי?

הסיבות לכישלון של ניתוח בריאטרי

ישנן מספר סיבות אפשריות לכישלון של הניתוח הבריאטרי ובראשן המטופל עצמו. חלק גדול מהמטופלים אכן מדווחים על ירידה במשקלם, בהמשך חלקם אף מקפידים על אורח חיים בריא, סגלו הרגלי אכילה טובים ומבצעים פעילות גופנית בשגרה.

אולם חלק אחר מהמנותחים, אשר לא התייחסו באופן רציני מספיק לבעיית האכילה שלהם ולא פנו לטפל במקומות הרגשיים מהם היא נובעת מתוך מחשבה כי די בהליך ניתוחי בלבד על מנת ל"היפטר" מן הבעיה – חוזרים לאכול בצורה מוגזמת. אכילה מוגזמת משנה את קיבולת הקיבה ואכילה אגרסיבית פוגעת בהליך הניתוחי בו בחרו באופן שצריך לבצע בו תיקון על מנת להחזיר להם את האפשרות לרדת במשקל וליהנות מיתרונותיו של הניתוח הבריאטרי שעברו.

תיקון בריאטרי מגביל קיבולת קיבה

חוקרים בראשות ד"ר באלו מן המרכז הרפואי רש  של אוניברסיטת שיקגו הציגו לאחרונה תוצאות מעניינות במיוחד לגבי מחקר שנושאו המרכזי היה הליכים רפואיים מתקנים לניתוחים בריאטריים כושלים באמצעות הליך תיקון לפרוסקופי. המחקר כלל 227 מטופלים אשר בין השנים 2001 ועד 2011 עברו תיקון לפרוסקופי של ניתוחים בריאטרים שכשלו בעיקר בגלל עליית משקל חדשה אשר שיבשה את תוצאות ההליך הניתוחי.

מטרת התיקון הייתה להשיב את הרכיב המגביל של הניתוח הבריאטרי או להוסיף רכיבים חדשים של תת ספיגה על מנת לשפר את התוצאה המקורית של הניתוח, שהיא הפחתת משקל לאורך זמן רב עליה ניתן לשמור.

המטופלים חולקו לארבע קבוצות שונות אשר בכל אחת מהן בוצע הליך לפרוסקופי אחר כמו מעקפים, הקטנת כיס מורחב, ועוד. התוצאות היו מרשימות, כל הנבדקים במחקר הראו שיפור מידי בהליך הירידה במשקל לטווח ארוך לאחר התיקון שעברו. התוצאות הראו כי הוחזרו להם "הכלים" המקוריים אשר אפשרו שוב את תהליך הירידה במשקל.

מסקנת המחקר: העדפת התיקון הלפרסקופי

המסר המרכזי שעובר ממחקר זה קשור גם לאיכות הפתרון הלפרוסקופי כהליך בטוח לתיקון כשלים בניתוח בריאטרי. מגוון הפעילויות אותן ניתן לבצע, כמו גם העובדה כי נתוני התחלואה הנמוכים והאשפוזים הקצרים יחסית של מי שבחרו בהליך תיקון שכזה, מספקים עדות כי מדובר בחלופה יעילה של ממש בהשוואה לסדרות ניתוחי תיקון פתוחים בהם רמת הסיכונים בניתוחים חוזרים גבוהה הרבה יותר.

אם גם אתם שוקלים לעבור תיקון לניתוח בריאטרי, כדאי שתקבלו ייעוץ על האפשרויות להסדרת הליך לפרוסקופי גם במקרה שלכם. נשמח לייעץ לכם ולבדוק התאמתכם כמטופלים לנושא.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים