אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אחרי החגים: ממחר מתחילים דיאטה

אחרי החגים: ממחר מתחילים דיאטה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תגידו, לא נמאס לכם כל פעם לספר לעצמכם ששנייה אחרי שהחג נגמר, השבת עוברת, החופשה מסתיימת תתחילו בדיאטה, ועד אז שומנכם מותר? ד"ר אסנת רזיאל עם כמה מילים טובות על ראש השנה והחלטות חדשות

למה אנחנו מבטיחים לעצמנו בכל שנה מחדש, בדיוק באותו הזמן, כשהשנה החדשה בפתח, את כל ההבטחות האלו על שינוי רצוי במשקל? מה מונע מאיתנו להתמיד בדרך לשינוי אמיתי, ומהי הדרך להצלחה ולשינוי קבוע ומתמשך במשקלנו? כדי שבאמת תצליחו לעמוד ביעדים, שאתם מצבים לעצמכם, החלטנו לשתף אתכם בכמה מצבים מוכרים במיוחד ולראות איך ממנפים אותם למקום הרצוי.

"כן, חשבתי להתחיל דיאטה, אבל אחרי החגים"

דיאטה אחרי החגים

כולנו מכירים את השגרה הזו, השנה העברית נסגרת לה, ראש השנה מגיע, ארוחות החג המפתות עומדות בפתח ואנחנו מעוניינים בשינוי, שינוי אמיתי של ממש במשקלנו. אנחנו לא מרגישים טוב עם עצמנו וחושבים שהגיע הזמן לדיאטה. אבל כמו עוד דברים אחרים, למרות חשבון הנפש האמיתי שאנחנו נוטים לעשות סביב התאריך הזה, אנחנו נוטים לוותר לעצמנו בדיוק בתקופה הזו ולומר לעצמנו, שגם במשקל, כמו בהרבה דברים אחרים, נטפלכבר "אחרי החגים".

זוהי בדיוק התקופה שלא כדאי להתעלם מההחלטה החדשה שלנו. אם אתם לא מרוצים ממשקלכם והחלטתם שהגיע הזמן לשינוי של ממש, בין אם זה בעצמכם או בין אם החלטתם להיעזר בנו להליך ניתוחי, על מנת לסייע לכם בדרך הפתלתלה להורדה במשקל, האחריות על השינוי, מוטלת על כתפיכם.

דחיינות היא מילת המפתח אצל אנשים רבים אשר מבקשים לעשות שינוי. בפער, שבין רגע קבלת ההחלטה על השינוי, שהוא כמעט תמיד חגיגי ומעורר השראה אצל רבים מאתנו, לבין העבודה על השינוי עצמו וההתמודדות עם המשמעויות שהוא דורש מאתנו – רבות מן ההחלטות שלנו על שינוי מתפוגגות.

אז כן, שינוי של ממש דורש מחויבות. הוא תמיד מונח לפתחנו אם נבחר בו. אך בו בעת הוא דורש מאיתנו מאמץ של ממש. שינוי דפוסים, הרגלים וחשיבה. כאשר זה נוגע לאוכל, הדלק המניע אותנו והמענג אותנו, המאמץ דורש לעיתים מהפיכה של ממש על מנת להגיע ליעד המשקל הרצוי.

פיתוח מודעות

התחילו במילה הפשוטה מודעות. מודעות לעצמכם, לגופכם, אל תעלבו כשמישהו מעיר לכם על משקלכם. אתם קובעים. אבל האם אתם מעוניינים לרדת במשקל? בין אם אתם זקוקים להתערבות ניתוחית, באם מסת הגוף שלכם גבוהה והופכת אתכם למועמדים מתאימים, ובין אם אתם סובלים מעודף משקל קל ואינכם מרוצים ממנו, אתם יכולים לקבל החלטה על שינוי אבל לדעת שהיא דורשת מכם להיכנס אל תוך תהליך מחייב של ממש.

החלטות קטנות

התחילו בהחלטות קטנות, הן לא חייבות להיות גדולות ועצומות, הציבו לעצמכם יעדים ריאליים בדרך לשינוי הזה. אתם יכולים להחליט שהשנה אתם מוותרים על משקאות מוגזים על שלל החסרונות התזונתיים שלהם והתרומה שלהם למשקלכם העודף.

אתם יכולים להחליט שאתם מקטינים מנות. מסיימים לאכול בשעה מוקדמת יותר. מוציאים חטיפים וממתקים מהתפריט. הסוד הוא להוסיף להחלטה קטנה אחת, החלטה קטנה נוספת כאשר אתם רואים כי אתם מוצאים בעצמכם את המחויבות הנדרשת לשינויים הללו. זכרו, המילה דיאטה מקורה ביוונית ומשמעותה היא "דרך חיים". בחרו את דרך החיים שלכם בהחלטות קטנות, שלכל אחת ואחת מהן יכולה להיות השפעה ענקית בסופו של דבר על איך שאתם נראים ובעיקר איך שאתם מרגישים.

כוח רצון והתמדה

ראש השנה תשע"ד הוא תאריך טוב במיוחד להתחיל, הרצון שלנו לסכם לעצמנו דברים מגיע ממקום פנימי שטומן בחובו הרבה מאד כוח רצון, אז נצלו אותו לתועלתכם. אתם יכולים לבצע שינוי, והשינוי הזה מגיע מהחלטות וממחויבות להן, לא בהכרח מהצהרות גדולות, אלא ממודעות אישית ובחירות קטנות שכולן יכולות לעשות הבדל עצום.

שתהיה לכולכם שנה טובה, שנת בריאות, שפע, שגשוג ומשקל תקין.  כל הדברים הללו, הם בהחלט בהישג ידכם, אם רק תרצו ותתחייבו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים