Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "מחשבת הגוף" מסייעת לבעיות הנגרמות מעודף משקל

"מחשבת הגוף" מסייעת לבעיות הנגרמות מעודף משקל

שיטת מחשבת הגוף

דגנית לויתן, מורה למחשבת הגוף זה 30 שנים, המלמדת גם מורים ומטפלים בשיטה, מספרת על יתרונותיה ועל ההקלה שהיא מציעה לאנשים הסובלים מעודף משקל ולאחר הפחתת משקל משמעותית. "השיטה יכולה אף לסייע לאנשים הסובלים מהפרעות אכילה, שגופם מסב להם לרוב תחושת ניכור וניתוק", היא מסבירה

מהי "מחשבת הגוף"?

"מחשבת הגוף הנה שיטת תנועה המקנה כלים ליציבה נכונה, לתחזוקה גופנית מיטיבה ובריאה ולטיפול בגוף בעזרת חשיבה והבנה עמוקה שלו ושל מערכת התנועה שלו", מסבירה לויתן. "השיטה מטפחת את הקשב לקשר בין האברים, להשפעות הגומלין ולזיקה ההדדית בין איברי הגוף השונים, כמו גם את הריכוז וההסתכלות הפנימית".

"הטיפול, שנעשה באופן פרטני או קבוצתי, בהתאם לצורך, עוסק בלימוד הגוף כשלם. הלימוד נעשה באמצעות בידוד והפרדה בין איברי הגוף כדי להעמיק את התובנה הגופנית", היא מסבירה. "הוא יורד לפרטים ומלמד לדייק בעוצמה, במינון ובוויסות הכוח המופעל, בתזמון ובסדר גרירת האברים לתנועה מורכבת. תובנות אלה מקנות כלים לבניית הגוף כשלם, במטרה להניעו בהרמוניה, בזרימה ובנועם, בקלות ביצוע וללא מאמץ יתר".

את השיטה יצרה יוספה מיכאלי, פיזיותרפיסטית ומורה לחינוך גופני, בעקבות מחקר מעמיק רב שנים על הגוף ותנועתו, במצבו הבריא והפתולוגי, במטרה לסייע לאנשים לקחת אחריות על גופם ובריאותם כדרך חיים.

איך יכולה השיטה להקל על אנשים הסובלים מעודף משקל?

"בין התלמידים שמגיעים אליי ישנם גם אנשים הסובלים מעודף משקל, שהגיעו בגלל בעיות גב, ברכיים ועוד", מספרת לויתן ומוסיפה: "הם סובלים בדרך כלל גם מדימוי גוף נמוך. הם מספרים לי, עד כמה השיטה מקלה על הכאבים שלהם, עוזרת להם להתיידד ולהתפייס עם גופם, לקבלו כמו שהוא, להיטיב להניע את הגוף ברכות ונועם ולהפיק ממנו הנאה".

"אין מדדים חיצוניים כמו מראות, שעונים, משקולות, ספירה, קצב ועוד", היא מציינת. "התנועה מתבצעת בקשב, בשלווה וברוגע, נעשית בקצב אישי, נעה בין שחרור והתמסרות לבין איסוף במידתו, בחיפוש מתמיד אחר האיזון ביניהם".

"מבחינה גופנית, הסובלים מעודף משקל שוחקים את המפרקים עוד יותר מהרגיל, בשל המשקל הרב המהווה עומס יתר על המפרקים. יתר על כן, הם אף נוטים לנייחות והעדר תנועה מספקת. שיטת 'מחשבת הגוף' מציעה תנועה מגוונת, המחזקת את השרירים ו'משמנת' את המפרקים במידה, כך שחלקי הגוף הופכים למעין 'צוות' מאורגן, המתנועע בשיתוף פעולה בין כל איבריו. התנועה נעשית יעילה יותר ומזיקה פחות".

איך יכולה השיטה לסייע לאנשים לאחר ניתוח בריאטרי?

"אנשים המשילים מעליהם ק"ג רבים לאחר דיאטה או ניתוח עוברים שינוי גופני קיצוני וזקוקים לארגון מחדש של יציבתם", מסבירה לויתן. "הם זקוקים לשיקום, לבניה וחיזוק של השרירים", היא מוסיפה.

"'מחשבת הגוף' מציעה לעשות זאת בדרך ידידותית, נעימה, מרגיעה, המלמדת ומקנה כלים להתנהלות נכונה ביומיום. זו דרך המבוססת על הבנה ותחושה גופנית עמוקה, המתפתחות עם התקדמות הלימוד. בעזרתה ניתן לזהות דפוסי תנועה אישיים שגויים, המפרים את האיזון הגופני-תנועתי, ולרכוש במקומם דרכי תנועה מיטיבות", מסבירה לויתן. "בניית תשתית המותאמת למצב הגופני החדש תאפשר תפקוד גופני יעיל ומועיל, תמנע ותפחית כאבים ואי נוחות מצטברת", היא מסכמת.

דוגמא לתרגיל בשיטת "מחשבת הגוף"

תרגיל מצוין לריכוך והארכת שרירי הגב ולהפגת אי נוחות מצטברת באזור הגב התחתון:

שכבו על הגב, עדיף על מזרון דק, כאשר הרגליים עומדות מקבילות ברוחב מפרקי הירכיים.

הראש מונח על כרית קטנה כך שהעורף ארוך.

אספו לאט את רגל ימין לחזה.

שלבו עליה את שתי כפות הידיים וקרבו לחזה קירוב ארוך.

במקום לשלב את שתי הידיים על הברך, ניתן לשים את יד ימין מאחורי הברך ולקרב לחזה.

החזיקו מעט, דאגו להאריך את העורף ולקרב את הכתפיים לרצפה.

הרפו מעט וקרבו בשנית.

החזירו את הרגל למקומה ועשו זאת ברגל השנייה.

לאחר מכן עשו זאת בשתי הרגליים יחד, יד על כל ברך או מאחורי הברך.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים