הרגלי אכילה: מי באמת שולט עליהם?

מחקר נוירולוגי חדש בדק ומצא כי הרגלי אכילה נשלטים על ידי מערכת עצבית בבלוטת יותרת המוח. ד"ר דין קרן מסביר את המשמעות בכל הקשור בטיפול בהפרעות אכילה

הגידול בשכיחות של הפרעות אכילה הינו גורם מפתח למגפה של השמנת היתר הכלל עולמית. תפקוד לא תקין של מעגלים נוירולוגיים יכולים לשנות הרגלי אכילה. צדו הלטרלי של בלוטת יותרת המוח (היפותלמוס) הינו בעל תפקיד חיוני במנגנוני התנהגות, המבוססות על מוטיבציה, ובין השאר באכילה. אך המנגנון המדויק שבו שולטת בלוטת יותרת המוח באכילה אינו ברור.

הרגלי אכילה

הקשר הביוכימי של יותרת המוח

החוקרים צפו כי גירויים מעכבים מאזור במוח, הנקרא אמיגדלה, מעכבים את פעילות בלוטת יותרת המוח הלטרלי ועל ידי כך נשלטים הרגלי האכילה. ממצאים אלו יכולים להסביר כיצד פעילות לא תקינה של מספר מקומות במוח יכולים להוביל להפרעת אכילה.

כבר לפני יותר מחמישים שנה התבצעו מחקרים על עכברים וחיות אחרות, שהראו כי שינויים בבלוטת יותרת המוח הצדית (לטרלית) מביאים לשינויים התנהגותיים ניכרים, ובין השאר אכילה. עד עכשיו, המעגלים המדויקים האחראים על אכילה לא היו ברורים.

כיום, המצב מתחיל להתבהר מעט, ויודעים יותר על המעגלים הביוכימיים במוח, המשתתפים בהפרעות אכילה, ועם זה יתכן ויהיו מסקנות טיפוליות עתידיות לטיפול בהשמנת היתר.

עוד בנושא:

לא רעב? אל תאכל

5 סיבות להשמנה (ומה עושים נגדן)

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

צוות רפואי

No data was found