אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הרגלי אכילה: מי באמת שולט עליהם?

הרגלי אכילה: מי באמת שולט עליהם?

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר נוירולוגי חדש בדק ומצא כי הרגלי אכילה נשלטים על ידי מערכת עצבית בבלוטת יותרת המוח. ד"ר דין קרן מסביר את המשמעות בכל הקשור בטיפול בהפרעות אכילה

הגידול בשכיחות של הפרעות אכילה הינו גורם מפתח למגפה של השמנת היתר הכלל עולמית. תפקוד לא תקין של מעגלים נוירולוגיים יכולים לשנות הרגלי אכילה. צדו הלטרלי של בלוטת יותרת המוח (היפותלמוס) הינו בעל תפקיד חיוני במנגנוני התנהגות, המבוססות על מוטיבציה, ובין השאר באכילה. אך המנגנון המדויק שבו שולטת בלוטת יותרת המוח באכילה אינו ברור.

הרגלי אכילה

הקשר הביוכימי של יותרת המוח

החוקרים צפו כי גירויים מעכבים מאזור במוח, הנקרא אמיגדלה, מעכבים את פעילות בלוטת יותרת המוח הלטרלי ועל ידי כך נשלטים הרגלי האכילה. ממצאים אלו יכולים להסביר כיצד פעילות לא תקינה של מספר מקומות במוח יכולים להוביל להפרעת אכילה.

כבר לפני יותר מחמישים שנה התבצעו מחקרים על עכברים וחיות אחרות, שהראו כי שינויים בבלוטת יותרת המוח הצדית (לטרלית) מביאים לשינויים התנהגותיים ניכרים, ובין השאר אכילה. עד עכשיו, המעגלים המדויקים האחראים על אכילה לא היו ברורים.

כיום, המצב מתחיל להתבהר מעט, ויודעים יותר על המעגלים הביוכימיים במוח, המשתתפים בהפרעות אכילה, ועם זה יתכן ויהיו מסקנות טיפוליות עתידיות לטיפול בהשמנת היתר.

עוד בנושא:

מרכיב המזון המסתורי, הממכר והמשמין

לא רעב? אל תאכל

5 סיבות להשמנה (ומה עושים נגדן)

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים