Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מנותח בריאטרי, מישהו מטפל בך?

מנותח בריאטרי, מישהו מטפל בך?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לא קל לשמור על תזונה נכונה אחרי ניתוח בריאטרי. כדי להימנע מהשמנה חוזרת ומחסרים תזונתיים, ההתאחדות האנדוקרינולוגית יצאה עם הנחיות חדשות לטיפול רב-תחומי על מנת לעזור למטופלים לשמור על הבריאות שלהם לאורך זמן

תזונה אחרי ניתוח בריאטרי

ההתאחדות האנדוקרינולוגית (Endocrine Society) פרסמה לאחרונה הנחיה המדגישה את הצורך בניהול אנדוקרינולוגי ותזונתי של מטופלים לאחר ניתוח בריאטרי, כולל אנשים עם סוכרת.

ההנחיה נבנתה על ידי צוות בראשות ד"ר דייויד הבר, מרצה לרפואה ומנהל המרכז התזונתי ב- University of California בלוס אנג'לס. ההנחיה מתמקדת בתקופה שלאחר הניתוח ובהתמודדות עם הניתוח בטווח הארוך.

"לאור מספרם הגדול של האנשים העוברים ניתוח בריאטרי, חשוב שאנדוקרינולוגים והרופאים המטפלים יקבלו ידע על הטיפול באנשים אלה, לאחר הניתוח", אמר הבר ל-Endocrine Today. "קיים אצל מטופלים אלה סיכון להשמנה חוזרת, אם לא ישתתפו בטיפול התנהגותי ותזונתי מתמשך, בטווח הארוך".

גישה מבוססת צוות

הבר אמר כי מספר האנשים, שעוברים ניתוחים בריאטריים גדל בעשרים השנה האחרונות, והניתוח השתנה לאור הטכנולוגיה החדשה שהופכת אותו לפחות פולשני וקל יותר. עם זאת, לאחר הניתוחים הלפרוסקופיים החדשים יותר, ישנם מקרים רבים יותר של עלייה במשקל לעומת ניתוחי מעקף הקיבה המסורתיים.

"אחת ההמלצות העיקריות בהנחיה החדשה היא הצורך בצוות רב-תחומי שיפקח על הצרכים המתמשכים של המטופלים לאחר ניתוח בריאטרי", אומר הבר. "לא כדאי שהמנתחים לבד יהיו אחראים על כך. הצוות הרב-תחומי יכלול פסיכולוגים, תזונאים ואנדוקרינולוגים שיעריכו את מצב המטופל, היות שלכל מטופל יש בעיות אחרות".

"ההמלצה הראשונה היא כי הגישה הרב-תחומית תכלול ליווי תזונתי, פעילות גופנית מוגברת, שינוי התנהגותי וטיפול תרופתי. במקרים של עלייה קיצונית במשקל, הצוות ישקול מגוון אפשרויות, ביניהן ניתוח נוסף", הבר מסכם.

תזונה וניטור לאחר ניתוח בריאטרי

בנוסף, ההנחיה ממליצה למטופלים לצרוך 60-120 גרם חלבון ביום ולקבל תוספי ויטמינים ומינרלים, במיוחד לאנשים שעברו ניתוח כגון מעקף קיבה, שגורם להפחתת הספיגה. עוד אמר הבר כי מטופלים אלה יצטרכו ליטול תחליפי B12 כל חייהם, כמו גם תוספים של ויטמין D וסידן, זאת לטובת שיפור בריאות העצם.

המטופלים צריכים לעבור ניטור מעבדתי קבוע, כדי לקבוע אם יש להם חסרים תזונתיים מיקרו או מקרו. הניטור יכלול בדיקות גלוקוז, קריאטינין, אלבומין ואלקטרוליטים לכל המטופלים. מטופלים שעברו ניתוח מעקף קיבה, הטייה ביליאופנקראטית או מעקף תריסריון יצטרכו לבדוק גם ברזל, ויטמין B12, חומצה פולית, ויטמין D וסידן, בין השאר.

כאשר מנטרים אנשים עם סוכרת מסוג 2, ההמלצה החדשה היא שה- HbA1cשלהם יהיה 7 או פחות, עם גלוקוז בצום של 110 או פחות. בנוסף, הצוות מציע שהרופאים והאחיות המטפלים יקבלו מידע לגבי היעדים הגליקמיים של המטופלים והשימוש בנוזלי אינפוזיה נטולי דקסטרוז ומופחתי

סוכר. מטופלים עם סוכרת סוג 1 יצטרכו לקבל אינסולין במהלך שהותם בבית החולים. ובנוסף, לאחר הניתוח יש להמשיך בטיפול מפחית שומנים עד להגעה ליעד הרצוי.

"אף אחד מהניתוחים הבריאטריים האלה איננו מרפא את ההשמנה", אומר הבר, "אלה הם כלים שיעזרו לאנשים עם השמנת יתר קשה להתמודד עם המחלה שלהם. מטופלים אלה חייבים להמשיך לקבל ליווי תזונתי למשך כל חייהם".

עוד בנושא:

ויטמינים בהתאמה אישית

הנחיות תזונתיות לאחר ניתוח שרוול

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים