Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת ילדים: אף פעם לא מוקדם מדי למנוע

השמנת ילדים: אף פעם לא מוקדם מדי למנוע

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כולנו מכירים את הדילמה, אנחנו רואים את החיבה המוגזמת של הילדים שלנו לאוכל, מבחינים בסימנים הראשונים של של השמנת יתר אבל לא ממש יודעים מה לעשות עם זה. האם להעיר לילד? איך למנוע ממנו אוכל? מה בדיוק עלינו לעשות? אחרי הכל מדובר בילדים, והאחריות לפעולה שקולה ואחראית היא שלנו. על כך בכתבה הבאה

עם התגברות ממדי מגפת השמנת היתר בעולם קבוצת מומחים מציעה כעת להתחיל את המלחמה במגיפה כבר בגיל שנתיים.

כן, זו לא טעות, לטענתם של מומחים זה בדיוק הגיל להתחיל. העוללים מגיעים למה שהמומחים מכנים בגיל הזה "נקודת קצה" קריטית אשר עלולה לקבוע את התקדמותם העתידית לקראת חיים של השמנת יתר בחייהם כבוגרים.

מניעת השמנת ילדים

בעשור האחרון, שיעורי השמנת ילדים קיבלו ממדים של מגפה של ממש. זו משתקפת בשיעורים מדהימים של סוכרת מסוג 2 וכמו כן הופעת כולסטרול גבוה בקרב ילדים.

כעת, מחקר חדש אשר נערך על ידי ד"ר ג'ון האריגנטון מאוניברסיטת ורג'יניה והוצג בישיבת מחקר פדיאטרית השבוע, ממליץ על תחילת ההתייחסות לתופעה של השמנת ילדים כבר בגיל שנתיים, מדוע אם כן?

ובכן, לטענתו של ד"ר הארינגטון כאשר הילדים הסובלים מהשמנת יתר מגיעים לגיל 8 הם נמצאים כבר עמוק בתוך תהליך השמנת היתר והטיפול בהם לפיכך כבר קשה ומתאגר הרבה יותר.

המחקר שערך ד"ר הארינגטון בחן קבוצה של 111 ילדים בגיל ממוצע 12 ובו ערך מדידות משקל וגובה לאורך תקופת זמן.

ילדים שמשקלם עלה על אחוזון 85, כלומר שמנים יותר מ85% מילדים בגילם ובגובהם, סווגו כילדים הסובלים מעודף משקל.

החוקרים תעדו את מסת הגוף של הילדים מרגע היולדם בעצם וגילו כי, הללו שסבלו מעודף משקל מגיל הינקות, עלו מגיל 3 חודשים בקצב של 0.08 יחידות BMI לחודש.

הנטיה להשמנה אצל הילדים במחקר אובחנה כבר בתקופת הינקות והחמירה עם השנים.

הנתון המפתיע ביותר היה שכמחצית מן הילדים אשר הוגדרו כסובלים מעודף משקל הוגדרו ככאלו על פי נתוני מסת הגוף כבר מגיל שנתיים, ונתון גבוה יותר, כ 90% מן הילדים הסובלים ממשקל עודף אובחנו ככאלו על פי נתוני גופם, כבר בגיל 5.

המסקנה ברורה: כיום ניתן לאתר השמנת ילדים, את סימניה ואת הופעתה, כבר בגיל צעיר מאד. לכן יש צורך להקדים את הטיפול בה לגילאים מוקדמים.

בעוד שהתסמינים להופעתה של השמנת ילדים  ברורים, כך גם האחריות לבעיה ברורה, והיא כולה שלנו המבוגרים.

ילדים אינם קובעים את מזונם, אלא אנו המבוגרים אחראים לזאת, ועלינו לקחת בחשבון את תזונתם ביתר חשיבות עם הופעת הסימנים הראשונים לבעיית השמנת ילדים ולנקוט באמצעים מתאימים על מנת לשפר את תזונתם ולהתמודד עם הבעיה בכובד ראש ובעיקר בהתייעצות עם אנשי מקצוע מתאימים, רופאים, דיאטנים ובמקרה הצורך אף פסיכולוג ילדים שכן צעדים כנגד השמנת יתר בגיל כה צעיר צריכים להיעשות עם שיקול דעת ובמומחיות הראויה על מנת שלא לגרום לילדים נזקים תזונתיים או נפשיים.

אין ספק כי הכרה בבעיה בגיל צעיר יכולה לתרום למיגורה, גם ואולי בשל הגיל הצעיר בו אנו מאבחנים אותה.

עיקר ההתמקדות בגיל הרך צריך להעשות בפעילות גופנית ובאכילה נכונה ומאוזנת. שינוי באורח החיים בגיל צעיר עשוי להביא לאורח חיים בריא ומשקל תקין.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים