אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת ילדים: איך למנוע עודף משקל כבר בילדות

השמנת ילדים: איך למנוע עודף משקל כבר בילדות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ילד שמן יהפוך להיות מבוגר שמן עם מחלות נלוות ובעיות נפשיות. הפסיכותרפיסט אופיר תשובה מציג קווים מנחים ודרכים לטיפול בהשמנת יתר בקרב ילדים. הורים, זה במטבח שלכם!

בשלושים השנה האחרונות נראית בעולם המערבי עלייה משמעותית בשכיחות השמנת היתר. ככל הנראה, הדבר קורה בגלל תזונה תעשייתית, המעלה את אחוזי השומן וכן אורח חיים ישבני ללא פעילות גופנית.  הסיכוי של ילד עם עודף משקל להפוך למבוגר שמן הוא פי שבע לעומת ילד במשקל תקין. לכן, כדי למנוע מבוגר שמן, יש להתחיל את הטיפול כבר בילדות.

השמנת ילדים

חשוב להבין כי כשמדובר בילדים ונוער, הטיפול אינו דווקא בהם, הטיפול הוא כוללני ומתחיל בהורים ובמסגרות התומכות. במילים אחרות, אל תבואו לטיפול בגישה שאומרת למטפל: "תקן לי את הילד, אני אחזור בעוד שעה לאסוף אותו".

חשוב לזכור מה אנו, הורי הילדים, מנסים למנוע: סוכרת, יתר לחץ-דם, הפרעות הורמונליות, בעיות נשימה בשינה, כאבי ברכיים, מחלות לב ועורקים, ואפילו סרטן. כל אלו הם רק חלק מהמחלות המלוות להשמנת יתר.  בנוסף, ההשפעה הנפשית של השמנת היתר הינה משמעותית ביותר, כגון: הערכה עצמית נמוכה, דימוי גוף נמוך, בעיות חברתיות, דיכאון, חרדה וכמובן הפרעות אכילה.

איך מונעים השמנה בקרב ילדים?

לא עושים דיאטה: הדבר נכון גם בטיפול במבוגרים, הסיכוי לבצע ירידה במשקל ולשמר את ההישגים לאחר מכן מגיע ל-4%, והוא כנראה נמוך מכך אצל ילדים. וכן, תמיד תהיה כתבה במגזין על מישהי שירדה 50 קילו לבד ונראית מעולה כבר שנים. לכן, כדאי להפסיק ולבדוק האם הילד ירד במשקל.

ילדים צומחים לגובה: לכן, צריך לשמר. שמירה על המשקל הנוכחי כבר תעשה את ההבדל.

הצלחה משפחתית: כל המשפחה שותפה לשינוי, יהיה זה לא נכון למתג את אחד הילדים כ"שמן" ובעוד שאר האחים והאחיות לא עושים שום שינוי. יש להגדיר כי אנו, ההורים והילדים, עוברים שינוי.

עיתוי: מתחילים את השינוי כמה שיותר מוקדם, ככל שנקדים להטמיע הרגלי תזונה בריאים בגיל צעיר, כך יהיה קל יותר להגיע להישגים.

שינוי תזונתי: במסגרת זו מקבלת כל המשפחה חינוך מחדש של מושגים הקשורים באכילה. תחילה, יש ללמוד לזהות תחושות גופניות, ליצור מנגנון מחודש של רעב ושובע. זאת ניתן להשיג בכך שיהיו ארוחות מסודרות, אחת לכל שלוש שעות לערך. לאחר מכן מקבלים מידע אמיתי ונכון מהו מזון בריא, מהו מזון לא בריא, מהן ההשפעות של המזונות הללו, חשיבות פעילות גופנית, מהו מאזן קלורי, למה חשוב לשתות מים וכן הלאה.

שינוי דפוסי חשיבה: "בא לי שוקולד", "רק חתיכה אחת ודי", "חייבים לגמור את הצלחת", "בכל סוף ארוחה צריך משהו מתוק". כל אלו ועוד הינם דפוסי חשיבה שיש לשנותם באמצעות דיון עליהם. חשבו עם עצמכם האם באמת אנו חייבים משהו מתוק בסוף הארוחה? האם הביקור של סבא וסבתא מחייב שוקולדים?

ניתוק מההקשר הרגשי: לא אוכלים בגלל שרע לנו. לא מקבלים פרסים בצורת ממתקים. אין "אסור ומותר". מדברים גם עם סבתא, שתפסיק לדחוף לילדים שוקולד בכל פעם שהיא באה, הציעו לה חיזוקים אחרים כמו צעצועים קטנים, חוברות צביעה וכדומה.

שינוי התנהגותי: מחקרים רבים מראים את הקשר בין צפייה ממושכת בטלוויזיה לבין עודף משקל בקרב ילדים. בחלק זה מנסים לשנות את הדפוסים ההתנהגותיים שגורמים לעודף משקל: מגבירים פעילות גופנית, נרשמים לחוג התעמלות, משנים את הבילוי המשפחתי מארוחות במסעדה לטיולים מאתגרים, מבשלים ביחד ונותנים להם לחתוך את הירקות.

ארוחה משפחתית: ארוחות משפחתיות משותפות חשובות לתהליך מבחינות רבות אחרות, כמו סיבות חברתיות, דוגמה אישית, הזדמנות לשיחה ועוד.

מעבירים אחריות: לאחר תהליך הלמידה המחודש מהו אורח חיים בריא, מעודדים את הילד להיות אחראי לתהליך של עצמו. בדרך זו אנו גם בונים את ההערכה העצמית והדימוי שלו בפני עצמו.

בניית הערך העצמי: מעבר להעברת האחריות יש לשמור ולטפח את הערך העצמי ואת המסוגלות של הילד להצליח. חשוב להימנע משיפוט, מהצורך הטבעי שלנו לתקן כל דבר, יש לטפח את הטוב ולהתעלם מהרע, להוריד אשמה, לא לצחוק על עודף המשקל ולא לתת לגיטימציה לכך. הערך העצמי הוא גורם מפתח בטיפול.

הדרכה ומיומנות הורית: הורים רבים מתקשים בהצבת גבולות ברורים והופכים להורים מתירנים מידי. מצד שני, ישנם גם ההורים הנוקשים מידי המציבים רף גבוה ומפגינים ביקורתיות יתר. בהרבה המקרים יש צורך בהדרכה שמטרתה שיפור המיומנות ההורית.

התמדה ועקביות: זכרו כי מדובר בתהליך ארוך, הנמשך זמן רב עד לתוצאות ברורות.

איזה טיפול פסיכולוגי להשמנת יתר יעיל בילדים?

מבחינת ההתערבות הטיפולית, טיפול קבוצתי הינו הטיפול היעיל יותר בהשמנת יתר אצל ילדים, זאת מבחינה מחקרית כמובן. הקבוצה היא אמירה כי "אתה לא לבד ויש עוד כמוך", היא משקפת לילד את מה שקורה אצל האחר בהתמודדות ומתוך כך מחזקת אותו. יש בקבוצה את היכולת ללמוד לפתור בעיות, לקבל תמיכה ויצירת חברויות. הדבר החשוב ביותר הוא כי הילד ייצא מהטיפול עם ההבנה כי הוא בוחר, שיש לו אפשרות של בחירה.

יש לזכור כי על מנת להצליח בתהליך יש לעבור שינוי התנהגותי-חשיבתי, שינוי רגשי, הגברת הפעילות הגופנית ומעל הכל גיוס ההורים והמשפחה לעזרה ותמיכה בתהליך. מדובר במעין תהליך של הקניית כלים ו"חינוך מחדש" לאכילה בריאה ואופטימלית. יש לציין כי יש כי הטיפול צריך להיות מותאם לכל משפחה, ועם זאת, גם לכל ילד בנפרד על מנת שיהיה אפקטיבי.  החשוב מכל הוא לתת לילדים את האפשרות לחוות את חווית הילדות והנעורים בצורה הבריאה ביותר.

עוד בנושא:

מדריך תזונתי: יתרונותיו הבריאותיים של התפוח

איך להרזות בלי להעלות במשקל?

מחקר: חמש דקות של "זמן ירוק" משפרים הבריאות

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים