אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר בילדים: צמצום החשיפה של הילד למחשב, הפחתת כמויות הג'אנק פוד והנחלת הרגלי שינה בריאים הן רק כמה דוגמאות לדרכים לוודא שילדכם לא יסבול מתופעת השמנת יתר. רוצים לדעת עוד?

אורח החיים המערבי הביא איתו לא מעט יתרונות, אך אחת מנקודות התורפה הגדולות ביותר שלו הוא ההשפעה השלילית על הרגלי האכילה של הילדים שלנו. לא מעט ילדים בישראל סובלים מהשמנת יתר, והנתונים אף מראים, כי בהשוואה למקבילותיה באירופה, ישראל נמצאת בראש רשימת המדינות בעלות אחוז גבוה של ילדים הסובלים מעודף משקל.

השמנת יתר בילדים

הבשורה הטובה היא, שככל שננחיל לילדינו הרגיל אכילה תקינים מגיל צעיר, כך נפחית את הסיכוי שהם יגיעו לידי השמנת יתר, ויהפכו למבוגרים שמנים.  איך עושים את זה? הנה כמה עצות להתנהלות תזונתית נכונה עם הילדים לפניכם.

"עשה ואל תעשה": שמונה טיפים לתזונה נכונה בקרב ילדים:

• הקפידו על ארוחות בוקר, צהריים וערב – אל תוותרו לילדים בעניין ארוחת הבוקר. מחקרים מראים כי ארוחת הבוקר היא מהחשובה בארוחות היום, וכי קיים קשר בין דילוג על ארוחה זו לבין השמנת יתר. לצד לארוחת הבוקר, הקפידו כי הילדים אוכלים שתי ארוחות נוספות במהלך היום: ארוחת צהריים וארוחת ערב.

• הגישו מנות בהתאם לגודל הילד – אל תאביסו את הילדים במנות שהן גדולות הרבה יותר מכמויות המזון שהם באמת צריכים. יש להתאים את המנה למימדיו של הילד, לגילו ולנפח הקיבה שלובהתאם להמלצות באתר משרד הבריאות.

• אכלו יחד ארוחות משפחתיות – הגדילו את מניין הארוחות המשפחתיות השבועיות. ארוחות משפחתיות מבוססות בדרך כלל על מזון בריא יותר, הכולל פירות, ירקות, מינרלים וויטמינים. לכן, ככל שתשבו יחד סביב שולחן האוכל בהרכב משפחתי, כך תשכילו להוות מודל לחיקוי עבור הילדים לצריכת מזונות בריאים החיוניים לגופם.

• הימנעו מג'אנק פוד – הרחיקו את הילדים כמה שיותר ממזון מהיר, ג'אנק פוד, מזון מוכן ומזון תעשייתי. בתור הורים עובדים, קל לנו להתפתות להאכיל את הילדים במזון זמין, אך לא כל מה שהוא נגיש (וטעים) הוא בהכרח בריא. מחד, מזון מתועש עשיר בסוכרים, בנתרן ובשומנים רווים, שצריכה גבוהה שלהם מזיקה לבריאות, ומאידך, הוא חסר את הרכיבים התזונתיים החיוניים לקיום גופם של ילדינו.

• הימנעו משתייה ממותקת – שתיית משקאות מסוכרים ועתירי אנרגיה יוצרת תחושה של "שובע מדומה" אצל הילד, שמרגיש מלא מהקלוריות שצרך, על אף שהגוף שלו לא באמת קיבל את הרכיבים הנכונים הדרושים לקיומו. המירו את בקבוקי המיץ במים, וכך תיטיבו עם בריאות הילד.

• עודדו פעילות גופנית – פעילות גופנית מגיל צעיר משחקת תפקיד מרכזי במניעת השמנת יתר של הילד עם הגיעו לגיל הגן, והיא תיצור תשתית עבור הפעוט לאורח חיים בריא יותר לכשיגדל. בהקשר זה, צמצום "זמן המסך" היומיומי של הפעוט או הילד (טלוויזיה, מחשב, אייפון, אייפד וכיוצא באלה) יעודד אותו לעבור לפעילויות אקטיביות יותר, בהן הוא יוציא יותר אנרגיה, מה שיפחית את הסיכויים שלו לפתח השמנת יתר.

• הקפידו על שעות שינה – השתדלו להקנות לילדים הרגלי שינה נכונים כבר מגיל ינקות. שנת לילה איכותית נמצאה ככזו המונעת השמנת יתר בקרב הילדים עם התבגרותם. אחת הסיבות לכך היא, שילדים שישנים טוב בלילה סובלים פחות מבעיות תפקוד ומבעיות התנהגות, וכתוצאה מכך, נמשכים פחות לסוכר, שצריכתו היא עבורם אמצעי להתמודד עם אותן בעיות.

• בכוח האהבה ולא בכוח – נסו שלא ליצור "דיקטטורה קולינארית", ואל תכפו על הילדים לאכול בכוח את המזון שאתם סבורים שהוא הבריא ביותר עבורם. ככל שתהיה בבית כפייה תזונתית, כך הילדים יפתחו רתיעה דווקא מהמזון המזין, שהייתם כל כך רוצים שהם יתרגלו לאכול. נסו להפעיל את סמכותכם ההורית באופן שגם יותיר לילד אוטונומיה בבחירת המזון בו חפץ החך שלו.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

מחקר: בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים