אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מעקב על תצלום ממוגרפיה יכול לסייע בקביעת הצורך בביופסיה

מעקב על תצלום ממוגרפיה יכול לסייע בקביעת הצורך בביופסיה

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

המחקר קובע כי תקופת מעקב של שישה חודשים וחזרה על צילום הממוגרפיה במהלך תקופה זו מציע 83% רגישות גבוהה "של אחוזי הצלחה בקביעת הצורך בביופסיה בדומה לשיעורי הצלחה דומים במקרים רגילים בהם הוכרע הצורך בביופסיה בדרך הנורמטיבית, כך טוענת ד"ר ארין ג'י איילו באולס, עורכת המחקר הראשית.

"רגישות גבוהה" , משמעותה זיהוי של פרופורציות גבוהות לתוצאה המוגרת כחיובית.[כלומר סרטן ודאי] או לחלופין פרופורציות נמוכות של מקרי אבחון אשר מתגלים לאחר זמן מה, כלא נכונים וכטעות בזיהוי.

המחקר בדק כ 45,007 נשים אשר בהן בוצע מעקב אחר צילום הממוגרפיה בתקופה קצרה של חצי שנה. אינטרבל זמן קצר יחסית  זה סייע לקבל ולבצע ניטור של מקרים אשר נחשדו בתחילה בעלי סבירות נמוכה להיות ממאירים.

"מכיוון שבמקרי איבחון אלו הסיכוי לסרטן הוגדר מראש כנמוך איננו רוצים להעביר את החולות תהליך מיותר וממושך של הקרנות ובך להגביר את חרדתו של החולה ולהעביר אותה תהליך מיותר ופולשני שאינו זקוקה לו בעצם", כך טוענת עורכת המחקר.

"בו בעת, אנו מעוניינים להמשיך ולהיות במעקב צמוד לגבי החולות מכיוון שיכולים להיות גם שינויים שלילים באיבחון אשר יצביעו על כך שהגידול אכן ממאיר. אנו מעוניינים לאבחן את הסרטן מוקדם ככל שאפשר." מוסיפה ד"ר ארין.

במהלך המחקר כ 360 נשים מתוך קבוצת הנבדקות אשר אובחנו כבעלות סיכויים נמוכים, אובחנו בסופו של דבר לאחר תקופת המעקב של חצי שנה כחולות במחלה וכ 506 חולות נשים אובחנו במחלה לאחר תקופה של שנה שלמה.

ההמלצה היא שנשים אשר דורגו בקטגוריה נמוכה ימתינו כעת במהלך תקופת מעקב של כחצי שנה לקביעת אבחנה סופית בתהליך הממוגרפיה עם מעקב נוסף לתקופה של עד כשלוש שנים נוספות לשלילה מוחלטת של הופעת המחלה.

עם זאת, המחקר מאשש את העובדה כי על חולות להמשיך ולהיות קשובות לתוצאות מעקב נוסף למשך תקופה ארוכה יותר אשר תשלול את סבירות התפתחות המחלה ומעלה את חשיבות מעקב לטווח ארוך.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

  • ד"ר מיכאל קורץ

    כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
    למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים