אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מעקף קיבה או טבעת ?

מעקף קיבה או טבעת ?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מעקף קיבה או טבעת? שני מחקרים בדקו את יעילות מעקף הקיבה אל מול החדרת טבעת וחזרו עם מסקנה אחת. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירה רפואית של ממצאי המחקר, וגם התירוצים של יצרנית הטבעת

מעקף קיבה או טבעת

על פי מחקר, שפורסם בכתב העת Archives of Surgery בינואר 2012, ובדק מה עדיף: ניתוח מעקף קיבה או טבעת, ניתוח מעקף קיבה מביא לתוצאות טובות יותר מבחינת ירידה במשקל ומבחינת שיפור מחלות נלוות לעומת טבעת קיבה. למרות שתופעות הלוואי קצרות הטווח אחרי ניתוח מעקף קיבה הן גבוהות, בהסתכלות לטווח הארוך יש בניתוח טבעת קיבה יותר סיבוכים ויותר מקרים של צורך בניתוח חוזר.

מעקף קיבה או טבעת ?

ד"ר מישל סוטר, אחד ממחברי המאמר טוען כי מבחינתו הגורם החשוב בכל ניתוח הוא מספר הסיבוכים לטווח ארוך ובמיוחד אלו הדורשים חזרה על הניתוח. מאידך, הסיבוכים של מעקף קיבה הם ידועים והמנתח יכול לקחת אותם בחשבון ולהיערך בהתאם. ד"ר רומי, המחבר העיקרי של המאמר השוויצרי, טוען כי מבחינתו תוצאות מעקף הקיבה טובות יותר.

המחקר כלל 442 מטופלים, שהותאמו כך שבשתי הקבוצות יהיה מספר דומה של מטופלים מבחינת מגדר וגיל ולכולם ישנו ממד מסת גוף BMI קטן מ- 50. הגורמים שנבדקו במחקר היו: תופעות לוואי אחרי הניתוח, מידת הירידה במשקל, איכות החיים לאחר הניתוח, בעיות אכילה כתוצאה מהניתוח, ופרופיל השומנים.

כעבור שש שנים מהניתוח

92.3 אחוז מהמטופלים סיימו מעקב של שש שנים לאחר הניתוח. תופעות הלוואי בטווח המידי אחרי הניתוח היו גבוהות (17.2%) בקבוצת מעקף הקיבה לעומת 5.4% בקבוצת הטבעת, עם זאת קצב ההחלמה היה זהה בשתי השיטות.

הנתונים שנאספו שש שנים לאחר הניתוח מראים כי בעוד מנותחי המעקף דווחו על 19 אחוז של סיבוכים, אחוז הסיבוכים במטופלים שעברו ניתוח טבעת היה 41. רמת הירידה במשקל בשנה הראשונה לאחר הניתוח ובתקופה הכוללת של שש שנים לאחר הניתוח הייתה באופן מובהק גבוהה יותר בקבוצת המטופלים שעברו מעקף קיבה.

בטווח הקצר יותר של שלוש שנים לאחר הניתוח, 22 אחוז ממנותחי הטבעת סבלו עדיין מהשמנת יתר ( BMIגדול מ-35), לעומת שבעה אחוזים ממנותחי מעקף הקיבה. אחוז הכישלונות בניתוח לאחר שש שנים (BMI גדול מ-35 או צורך בניתוח חוזר) היה 48.3 אחוז בניתוחי הטבעת לעומת 19 אחוז בניתוחי המעקף.

חברת אלרגן (Allergan)  המשווקת את הטבעת, המשמשת בניתוחים, ציינה את נקודות התורפה במחקר. לטענתה, המחקר מתבסס על גרסה ישנה של הטבעת, שאיננה נמצאת יותר בשימוש ועל שיטת החדרה שהוחלפה בינתיים. בנוסף טוענת אלרגן, כי מחברי המאמר לא התייחסו מספיק לתועות לוואי אחרי ניתוח מעקף הקיבה, הקשורות לספיגת מרכיבי המזון, כגון: (אנמיה, אוסטרופורוזיס וסיבוכי תזונה לקויה אחרים.

המחקר האיטלקי

ד"ר לואיגי אנגריסני וקבוצתו ממילנו, איטליה הציגו אף הם לאחרונה מחקר דומה בקבוצה של 51 מנותחים בגילאי 19 עד 50 שהיו במעקב במשך עשור לאחר הניתוח. 27 מהמנותחים עברו ניתוח טבעת ו-24 עברו מעקף קיבה. גם לדעתם ניתוחי מעקף הקיבה עדיפים מבחינת התוצאה ארוכת הטווח, וזאת למרות רמת הסיבוכים הגבוהה בניתוחים וההחלמה הארוכה יחסית.

הרוב המכריע (22 מתוך 27) של מנותחי המעקף היו נשים בגיל ממוצע 34.7 (בין 20-50) עם משקל ממוצע 120 קילו (בין 90-147), BMI  ממוצע של 43.8 (40-48.9) ועודף משקל של 83.3 אחוז. זמן הניתוח הממוצע בניתוח טבעת היה כשעה ובניתוח המעקף 220 דקות. זמן האשפוז היה בין יומיים לשלושה ימים בניתוחי הטבעת, ובין שבוע לחצי שנה בקבוצת מעקף הקיבה.

לאחר עשור היה המשקל הממוצע 101 קילו בקבוצת הטבעת ו-83 קילו בקבוצת המעקף. ערכיBMI  היו, בהתאמה, 36 ו-30 ואחוזי הירידה בעוף המשקל 45 אחוז ו-69 אחוז, בהתאמה. אחוזי הכישלון בניתוחי הטבעת היו 50 אחוז (7/14) לעומת 19 אחוז (4/21) בקבוצת המעקף.

מסקנת החוקרים היא כי לטווח הארוך ישנה עדיפות ברורה לניתוחי מעקף הקיבה על ניתוחי הטבעת.

עם זאת, מסייגים החוקרים את המסקנה בכך שיתכן ועדיין אין מספיק ידע על תופעות הלוואי התזונתיות של ניתוח המעקף לטווח ארוך.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים