Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מעקף קיבה או מעקף תריסריון?

מעקף קיבה או מעקף תריסריון?

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש בדק את רמות הוויטמינים לאחר ניתוחים בריאטריים שונים והשווה בין ניתוח מעקף קיבה לעומת מעקף תריסריון. ד"ר דין קרן עם תוצאות המחקר ותובנות אודות הממצאים המרתקים

מעקף קיבה או תריסריון

כידוע השימוש בניתוחים בריאטריים כיום מאד נפוץ, מספר האנשים שעברו ניתוחים בריאטריים במדינות המערב נאמד במאות אלפים. הניתוח הבריאטרי מביא לירידה משמעותית במשקל, שיפור במחלות הנילוות להשמנה, שיפור באיכות החיים וירידה בשיעור התמותה לאורך שנים.

העלייה במספר הניתוחים הבריאטריים וביצוע הניתוחים באופן לפרוסקופי הביאו לירידה בשיעור הסיבוכים. אולם, ההגבלה בכמות המזון ותת-הספיגה בניתוחי המעקף עשויים להוביל לחסרים תזונתיים ניכרים, הכוללים: אנמיה, ירידה בצפיפות עצם, תת תזונה, נוירופטיות פריפריות, בעיות ראייה ואפילו בעיות בהתפתחות העובר.

ההבדלים בין שני הניתוחים

המטרה של מחקר זה היה לבחון את השינויים ברמות הוויטמינים השונות לאחר שני ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר – מעקף קיבה ומעקף תריסריון (Duodenal switch), המומלצים לאנשים עם השמנת יתר חולנית קיצונית (כלומר BMI מעל 50). מעקף התריסריון מביא לירידה רבה יותר במשקל מאשר מעקף הקיבה, אך גם יכול להביא ליותר חסרים תזונתיים לאור התת-הספיגה המשמעותית.

ניתוח מעקף תריסריון כולל שני שלבים. בשלב הראשון מבצעים שרוול קיבה, שמטרתו להגביל את כמות המזון שהאדם יכול לאכול, ובכך לצמצם את מספר הקלוריות שהוא צורך. בחלקו השני יוצרים מעקף של התריסריון ומרבית המעי הדק, ובכך למעשה מגבילים את יכולתו של הגוף לספוג קלוריות מהמזון העובר במערכת העיכול.

בניתוח מעקף קיבה מקטינים את נפח הקיבה עם מרכיב של תת ספיגה. בניתוח יוצרים כיס קיבה קטן בנפח של כ-20 סמ"ק ומחברים אותו ישירות למעי הדק תוך מעקף של יתרת הקיבה.

60 מטופלים ומסקנה אחת

מחקר אקראי מבוקר בוצע בשני מרכזים רפואיים בסקנדינביה בהם נבדקו 60 מטופלים עם השמנת יתר חולנית קיצונית (כלומר BMI מעל 50). גיל המנותחים היה בין  20-50 שנים והם נכשלו בירידה במשקל באמצעים קודמים לא ניתוחיים. סוג הניתוח נבחר בצורה אקראית: מעקף קיבה או מעקף תריסריון.

כל המנותחים קיבלו מולטי-ויטמינים, הכוללים: ברזל, סידן ותוספות של ויטמין D. אלו שעברו מעקף קיבה קיבלו גם תוספת של ויטמין B12. המשתתפים במחקר נבדקו לפני הניתוח ובשבוע השישי, חצי שנה ולאחר שנה מהניתוח. בכל ביקור נשאלו המנותחים לגבי הקפדה על נטילת התוספים.

תוצאות המחקר: מקרב 60 המנותחים, 59 השלימו את כל תקופת המחקר. לאחר הניתוח, המנותחים שעברו מעקף תריסריון היו עם רמות נמוכות יותר של ויטמין A וויטמין D, ועם ירידה תלולה יותר ברמות ויטמין B1 (תיאמין) בהשוואה לאלו שעברו מעקף קיבה.

רמות ויטמינים אחרים (ריבופלאבין B2, ויטמין C, פירידוקסין B6 וויטמין E) לא נמצאו שונות במידה משמעותית בין שתי הקבוצות, הרמות נשארו יציבות או אפילו עלו מעט.

מעבר לכך,  מנותחי מעקף התריסריון היו עם רמות נמוכות יותר של המוגלובין וכולסטרול ורמת BMI נמוכה יותר שנה לאחר הניתוח בהשוואה לקבוצת מעקף הקיבה. שימוש בתוספים נוספים היה יותר שכיח בקבוצת מעקף התריסריון (55%) לעומת קבוצת מעקף הקיבה (26%).

חשוב לציין מאורעות תזונתיים שהיו אצל חלק מהמנותחים שעברו מעקף תריסריון: מנותח אחד היה זקוק לקבל הזנה תוך ורידית לאור רמת חלבונים מאד נמוכה 11 חודשים לאחר הניתוח. עוד מנותח היה זקוק לעירויים של ברזל,  שלושה מנותחים עם הקאות מתמשכות פיתחו חסר ויטמיןB1  (תיאמין) וחסר בוויטמין A מספר שבועות לאחר הניתוח. אצל אלה עם חסר בוויטמין A נתגלה בבדיקות מיוחדות עיוורון לילה, אבל אף אחד מהם לא דיווח על הפרעה אוביקטיבית בראייה.

כל ניתוח והוויטמינים שלו

מסקנות החוקרים הייתה כי בהשוואה למעקף קיבה, מעקף התריסריון מביא לסיכון מוגבר יותר של חסרים בוויטמינים A ו-D בשנה הראשונה לאחר הניתוח, ורמות נמוכות יותר של ויטמין B1 (תיאמין) בחודשים הראשונים. ממצאים אלה מעידים כי אנשים לאחר מעקף תריסריון זקוקים להמלצות אחרות לתוספים ומעקב מעבדתי שונה מאילו שעוברים מעקף קיבה.

כאשר אנו כמטפלים פונים לכיוון של ניתוח בכדי להשיג את המטרה של ירידה במשקל אנו שמים לנו למטרה כי המטופל יעבור את התהליך בצורה הבריאה ביותר. בהמשך, על מנת להנות מהחיים "ללא השמנת יתר" חשוב שנהיה קודם כל בריאים. רבים הם המקרים של מנותחים שהגיעו ליעד מבחינת המשקל, אך סובלים מכל מיני סימפטומים ובעיות המשניות לחסרים תזונתיים שונים.

כיום יש מספר ניתוחים, וכל ניתוח דורש מעקב מקצועי רפואי-תזונתי וגישה טיפולית שונה, יש חשיבות רבה למעקב קבוע זה. חשוב לדעת ולהבין עוד לפני הניתוח, איזה ניתוח עוברים, כיצד מושגת הירידה במשקל ומה יש לעשות בכדי להיות בריאים לאורך שנים מבחינת המשקל ומבחינה בריאותית ותזונתית.

עוד בנושא:

שרוול קיבה או מעקף קיבה

הנחיות תזונתיות לאחר ניתוח שרוול

לקחת ללב: ויטמין D

ספורט בשירות הכולסטרול

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים