מעקף קיבה יעיל לאורך שנים לריפוי סוכרת

מחקר חדש מראה תוצאות ארוכות טווח: מחלת הסוכרת יכולה להעלם אצל 90% ממנותחי מעקף קיבה תוך שנה, וכ-60% מהמנותחים לאחר ניתוח מעקף קיבה נותרו ללא סוכרת במעקב ארוך של 5-16 שנים

מעקף קיבה וריפוי סוכרת

הרקע למחקר

חוקרים ב- Virginia Commonwealth University ערכו ניתוח רטרוספקטיבי במסגרתו בדקו 177 אנשים עם השמנת יתר חולנית וסוכרת סוג 2, שעברו ניתוח מעקף קיבה בין השנים 1993-2003. המחקר הוצג בכנס ה-26 של ההתאחדות האמריקנית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים (ASMBS).

החוקרים חילקו את המטופלים לשלוש קטגוריות, בהתאם לטיפול שקיבלו לסוכרת לפני הניתוח: תלויי אינסולין (59), נוטלי תרופות דרך הפה (83), ומטופלים שעשו שינויים בתזונה ובאורח החיים בלבד (35). החוקרים עקבו אחר המטופלים במשך 5-16 שנים לאחר מכן.

ממצאי המחקר

המטופלים בעלי הסבירות הגבוהה ביותר לחזרה של הסוכרת היו אלה שעלו במשקל יותר מהאחרים, או שהמחלה שלהם הייתה חמורה יותר ותלויית אינסולין לפני הניתוח.

יותר מ-75% מהמטופלים, שהסוכרת שלהם נמצאה בשליטה בזכות דיאטה נכונה ותרופות לפני הניתוח, המשיכו להנות מחיים ללא סוכרת לאחר ניתוח מעקף קיבה.

אצל כ-70% מהמטופלים תלויי האינסולין חזרה הסוכרת ללא קשר לעלייה או ירידה במשקל.

אצל 40% מהאנשים שעלו בחזרה כ-20% ממשקלם, גם חזרה המחלה.

אצל כ-90% מהמטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית עם סוכרת מסוג 2 נרפאה המחלה במהלך השנה הראשונה לאחר ניתוח מעקף קיבה, וכ-60% נותרו ללא סוכרת במעקב, שנמשך  5-16 שנים לאחר הניתוח.

מסקנת החוקרים

"ככל הנראה, הגורמים המשפיעים בטווח הארוך על המחלה לאחר הניתוח הם חומרת המחלה בעת הניתוח או עלייה במשקל לאחריו", אומר ד"ר ג'יימס ו. מאהר, מרצה לכירורגיה ב- Virginia Commonwealth University ואחד ממחברי המחקר. "לפי מחקר זה, אנשים עם סוכרת סוג 2 והשמנת יתר חולנית, שינותחו לפני שיפתחו תלות באינסולין, הם בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר לפתרון מלא של המחלה והימנעות מהחמרתה".

עוד אמר מאהר, כי "לפי המחקר שלנו, לאחר ניתוח מעקף קיבה נעלמת הסוכרת בטווח הקצר, ללא תלות במשקל, והמנגנון האחרי לכך עשוי להיות שונה מהמנגנון האחראי על הפתרון לטווח הארוך. בכל מקרה, ניתוח בריאטרי הוא עדיין אחד הטיפולים היעילים ביותר לסוכרת והשמנת יתר חולנית".

יותר מידי שמנים באמריקה

כ-24 מליון אמריקנים סובלים מסוכרת סוג 2. העלות הכוללת של סוכרת הוערכה בשנת 2007 בכ-174 מיליארד דולר, בהם 116 מיליארד דולר על הוצאות רפואיות ו-58 מיליארד בשל ירידה בפרודוקטיביות הלאומית. כ-50% מהגברים ו-70% מהנשים הסובלים מסוכרת, סובלים גם מהשמנת יתר.

אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית שוקלים 45 קילו מעל למשקל הרצוי, ומדד מסת הגוף שלהם הוא 40 או יותר, או 35 ומעלה עם מחלה הקשורה להשמנה, כגון סוכרת סוג 2, מחלת לב או הפסקות נשימה בשינה.

לפי נתונים של ההתאחדות האמריקנית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים, מעל 15 מיליון אמריקנים סבלו מהשמנה חולנית בשנת 2008. מתוכם 220 אלף איש בלבד עברו ניתוח בריאטרי כלשהו. השיטות השכיחות לניתוחים בריאטריים הן: מעקף קיבה לפרוסקופי, שרוול קיבה לפרוסקופי והצרת קיבה בטבעת מתכווננת.

התאחדות הסוכרת האמריקנית (ADA) המליצה לאחרונה לשקול ניתוח בריאטרי אצל מבוגרים עם BMI גבוה מ-35 וסוכרת סוג 2, במיוחד אם ישנו קושי לשלוט בסוכרת תרופתית.

מחקר משנת 2004, שפורסם ב- Journal of the American Medical Associationהראה כי ניתוח בריאטרי פתר או שיפר סוכרת סוג 2 אצל 86% מהמטופלים ופתר את בעיית דום הנשימה בשינה אצל יותר מ-85% מהמטופלים.

אחד מכל ארבעה ישראלים מבוגרים חולה בסוכרת

בישראל אחד מכל ארבעה מבוגרים מעל גיל 65 חולה בסוכרת. הסוכרת מופיעה מוקדם אצל אנשים הסובלים מהשמנה. שכיחות הסוכרת בישראל היא 7.2% מכלל הנשים ו-8.3% מהגברים, זאת על פי סקר בריאות לאומי, שנערך בשנים 2007-2008 שנערך בקרב 10,000 ישראלים בני 21 ומעלה.

מחקרים מראים כי הפחתה של 5% לפחות ממשקל הגוף וביצוע פעילות גופנית של 30 דקות ביום או 150 דקות בשבוע – מספיקים כדי לעכב את התפתחות המחלה. אולם, על פי נתוני משרד הבריאות, רק שליש מהישראלים מבצעים פעילות גופנית סדירה.

עוד בנושא:

פחות סיכונים בניתוח מעקף קיבה

סובלים מהשמנה וסוכרת? אולי מעקף קיבה הוא הפיתרון

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: [email protected]

צוות רפואי

No data was found