"מעקף קיבה מביא להורדת לחץ דם"

"מעקף קיבה מביא להורדת לחץ דם" – מחקר אמריקאי חדש הוכיח כי 50% מאלו שסבלו מלחץ דם גבוה ועברו ניתוח להרזייה – הצליחו לאזן את הערכים הגבוהים שלהם

לחץ דם ומעקף קיבה

מחקר חדש שמפורסם בכתב העת Archives of Surgery, מגלה כי ניתוחים כירורגיים להרזייה, כמו מעקף קיבה – טומנים בחובם שיפור ניכר בערכי לחץ הדם הגבוהים של המטופלים.

"תוצאות המחקר יוכלו לתת לנו כלים טובים יותר, לדעת אלו חולים צפויים ליהנות מההפחתה הדרמטית ביותר בערכי לחץ הדם שלהם", הסביר ד"ר ג'ון פרנסטורם מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב, שעמד בראש צוות המחקר.

לדבריו, "הדבר אף עשוי להוביל לכך שאותם חולים לא יזדקקו יותר לתרופות לאיזון לחץ הדם". המחקר החדש מגיע זמן לא רב אחרי פרסום של מחקר מקיף אחר, שהוכיח כי אותם ניתוחים גם מפחיתים את הסיכון להתקפי לב ולשבץ מוחי.

במהלך המחקר עצמו בדקו פרנסטורם ועמיתיו את נתוניהם של 347 חולים שעברו ניתוח בריאטרי (ניתוח כירורגי להרזייה). החולים שנבחרו סבלו מהשמנת יתר קיצונית, כאשר ה-BMI (מסת הגוף) שלהם, נעה בין 50 ל-55 נקודות (מספר נקודות כזה אופייני למישהו בגובה 1.70 מ' ששוקל 150 ק"ג).

192 מהחולים סבלו מערכי לחץ דם גבוהים ובלתי תקינים (של 140/90 ומעלה) טרם הניתוח. 103 מתוכם השתמשו בתרופות מרשם לאיזון לחץ הדם.

ה-BMI של הקבוצה בממוצע, צנח מ-50 עד 55 נקודות לשיעור מרשים של 35 כעבור שנה עד שנה וחצי מהניתוח. למרות הירידה המרשימה, חשוב לציין כי מי שיש לו מסת גוף של 35 עדיין נחשב כזה שסובל מהשמנת יתר.

לאחר הניתוח קטן כמעט במחצית מספר החולים שסובלים מיתר לחץ דם – מ-192 מטופלים ל-92 בלבד. מקרב הקבוצה שנטלה טיפול תרופתי לאיזון לחץ הדם (103 איש) – כשליש מתוכה (35 מטופלים) הפסיקו את השימוש בתרופות, לאחר שערכי לחץ הדם שלהם התייצבו.

החוקרים דיווחו כי השיפור המשמעותי ביותר בערכי לחץ הדם נרשם אצל אלו שסבלו מלחץ דם גבוה טרם הניתוח – אבל לא היו בטיפול תרופתי. נוסף על כך דיווח צוות המחקר כי ערכי לחץ הדם הדיאסטולי השתפרו יותר מאשר הערכים הסיסטוליים.

הערכים הדיאסטוליים הם המספר הקטן יותר בערכי לחץ הדם, והם נמדדים כאשר חדרי הלב נמצאים במנוחה (הערך הנורמלי שלהם הוא 80). הערכים הדיאסטוליים הם המספר הגבוה יותר של לחץ הדם, והם נמדדים כאשר חדרי הלב מתכווצים (שיעורם הנורמלי: 120).

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

צוות רפואי

No data was found