Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מעקף תריסריון: אוכלים פחות וסופגים פחות

מעקף תריסריון: אוכלים פחות וסופגים פחות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ניתוח מעקף תריסריון מתבסס על ניתוח שרוול קיבה, אך מעלה את יעילותו על ידי תוספת גורם המפחית את ספיגת הקלוריות, בצורת מעקף של התרסריון ומרבית המעי הדק

מעקף תריסריון

ניתוח מעקף תריסריון מורכב משני שלבים. השלב הראשון: שרוול קיבה –  מסירים בחתך אנכי כשמונים אחוזים מן הקיבה. החלק הקטן שנותר, שצורתו כשרוול, משמר את היציאה המקורית אל המעי וממשיך לפעול באופן דומה מאוד לקיבה רגילה קטנה. מטרת שרוול הקיבה היא פשוט להגביל את כמות המזון שהאדם יכול לאכול, ובכך לצמצם את מספר הקלוריות שהוא צורך. חלק זה של הניתוח אינו הפיך.

בחלקו השני של הניתוח יוצרים מעקף של התריסריון ומרבית המעי הדק, שתפקידו להגביל את יכולתו של הגוף לספוג קלוריות מהמזון העובר במערכת העיכול. פעולה זו היא סוג של ניתוח "להפחתת הספיגה", ובניגוד להליך יצירת השרוול, הליך זה הוא בדרך כלל הפיך.

איך יוצרים מעקף תריסריון?

לפני שעונים על שאלה זו כדאי להיזכר במבנה מערכת העיכול. התריסריון, שאורכו כ-25 עד 30 ס"מ, הוא הקטע הראשון והקצר ביותר של המעי הדק, והוא מחבר את הקיבה אל המעי הדק. הפירוק הכימי של המזון מתרחש, ברובו, בתריסריון.

אורכו של המעי הדק כ 4-7 מטרים.  לאחר הפירוק הכימי של המזון בתריסריון, מתרחשת במעי הדק  ספיגת חומרי ההזנה אל תוך זרם הדם.

בהליך יצירת מעקף תריסריון חוצים את המעי הדק לשניים וחלקו המרוחק משמש ליצירת מעקף מהתריסריון אל נקודה בקרבת סוף המעי הדק. כך נעקף רובו של צינור העיכול, והמזון העובר במעי מתערבב במיצי עיכול רק בקטע הסופי הקצר של המעי. בצורה כזו, למיצי העיכול יש זמן מועט ביותר לעכל את המזון ולספוג את הקלוריות ממנו אל הגוף.

גורם הפחתת הספיגה של מעקף תריסריון דומה, מבחינות רבות, לזה שבניתוח מעקף קיבה המקובל, אך מעקף תריסריון עוקף חלק גדול הרבה יותר של המעי ומאפשר להפחית את הספיגה במידה רבה הרבה יותר.

יתרונות ניתוח מעקף תריסריון

 • המנותחים נהנים ממגוון גדול יותר של מזון כי הקיבה, גם אם הצטמצמה מאוד בנפחה, עדיין ממשיכה לעבוד כמו קודם, במידה רבה הודות לשימור הפתח המקורי – השוער, אל המעי.
 • הודות לשימור השוער גם נמנעת תסמונת ההצפה.
 • סכנת כיבי קיבה נמוכה יותר מאשר במעקף קיבה.
 • מעקף תריסריון הוא הפיך במידה מסוימת, לתועלת מנותחים שהספיגה הלקויה גורמת להם לבעיות של חוסר חלבונים.
 • מעקף תריסריון יעיל במיוחד במקרים של מדד מסת גוף (BMI) גבוה במיוחד.
 • במקרים מסוימים ניתן לבצע את הניתוח באופן לפרוסקופי.
 • ירידה של כ- 80% מעודף המשקל.

חסרונות ניתוח מעקף תריסריון

 • הפחתת הספיגה הניכרת עשויה לגרום לאנמיה, לחסר חלבונים ולמחלת עצם מטבולית.
 • יש סבירות גבוהה יותר לשלשול כרוני אצל המנותחים.
 • הניתוח הוא המורכב ביותר מכל הצורות האחרות של ניתוחי ההרזיה, ומנתחים רבים סבורים שהוא כרוך בסיכון גבוה מדי. רשימת הסיבוכים האפשריים של ניתוח זה כוללת:

-דליפה מהקיבה

– דליפה מהתריסריון

– דימום לאחר הניתוח

– חסימה של ההשקה בין התרסריון למעי הדק

– חסימת מעי דק

– פקקת בוורידים העמוקים

– תסחיף ריאתי לא קטלני

– תסמונת מצוקה נשימתית חריפה

– דלקת ריאות

– מוות

למרות הסכנות, מעקף תריסריון הוא עדיין אופציה ניתוחית יעילה מאוד, בייחוד לבעלי מדד מסת גוף (BMI) גבוה מאוד, או לכאילו שלאחר ניתוח שרוול קיבה לא הצליחו לרדת מספיק במשקל.

מעקף תריסריון

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים