Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מעקף תרסריון: כל מה שרצית לדעת על הניתוח

מעקף תרסריון: כל מה שרצית לדעת על הניתוח

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

 ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בהרזייה, מספרת את הכל על הניתוח שיוכל לגרום לכם להוריד עד 80% (!) מעודף המשקל שלכם: ניתוח מעקף תרסריון. כתבה כבדת משקל

מעקף תרסריון

מעקף תריסריון (Duodenal Switch) הוא ניתוח שפותח בארה"ב לפני 18 שנים על ידי ד"ר הס ונכנס מאז לשימוש באמריקה ובאירופה כפתרון כירורגי לחולים עם השמנת יתר חולנית.

במה מדובר, בעצם?

בניתוח מעקף תריסריון מקטינים את נפח הקיבה ל-100 סמ"ק ומבצעים מעקף של התריסריון ומחצית המעי הדק. כיס הקיבה גדול מזה שיוצרים בניתוחים אחרים, כמו הצרת קיבה או מעקף קיבה, והחולים נהנים מהאפשרות לאכול כמות גדולה יותר בארוחה.

מעקף תרסריוןבניתוח נשמר השוער של הקיבה, וכך מתאפשר עיכול טוב יותר בתוכה. לאחר מכן עובר האוכל בנתיב אחד ואילו מיצי התריסריון, המרה ואנזימי הלבלב זורמים בנתיב שני. שני הנתיבים מתאחדים לדרך משותפת, קצרה מהנורמלי, של 75 ס"מ, לפני הגיעם למעי הגס.

בדרך משותפת וקצרה זו מתרחשים רוב תהליכי העיכול והספיגה, ובאופן זה מצטמצמת ספיגת הקלוריות ובעיקר ספיגת השומנים, שכדי לספגם במעי יש צורך במגע עם מיצי מרה.

שמירת שוער הקיבה מאפשרת מצד אחד עיכול וערבול מיטביים בקיבה ומאידך מונעת את תיסמונת ההצפה, שמתקיימת בחלק מהחולים לאחר ניתוח מעקף קיבה, עקב המעבר המהיר של אוכל מרוכז למעי.

הניתוח מתאים רק לאנשים הניזונים מחלבונים, ולאחריו יכולים החולים ליהנות גם מאכילת בשר אדום, שמצריך פעולת עיכול אינטנסיבית בקיבה.

הסרת חלק גדול מהקיבה מורידה משמעותית את רמת הורמון הרעב גרלין המופרש בה, וכך מרגיש המנותח תחושת שובע מהירה לאחר מנות קטנות של מזון. הירידה במשקל מושגת בניתוח מעקף תריסריון בשני מנגנונים: המנגנון הרסטריקטיבי (על ידי הקטנת נפח הקיבה); ומנגנון תת ספיגה במעי (שהוא הכלי העיקרי של הניתוח).

בניתוח מעקף תריסריון יורדים החולים כ 70-80% מעודף המישקל. הירידה היא איטית, והיא נמשכת לאורך שנתיים ויותר.

לאחר הניתוח יש צורך בנטילת ויטמינים, ובייחוד ויטמינים מסיסי שומן מסוג A,D,E ו-K למשך כל החיים וכן להקפיד על תזונה של 80 גרם חלבון ליום, כדי למנוע נזק לכבד.

בדרך כלל אין צורך בתוספת ויטמין B12 וברזל. חוסר ספיגה של שומנים במעי עשוי להביא ליציאות שלשוליות, אולם מרבית החולים מדווחים על לא יותר מ-3 יציאות ליום.

הניתוח אינו מתאים לחולים צמחוניים וטבעוניים שאינם צורכים בשר, ביצים ומוצרי חלב. נוסף על כך הוא אינו מתאים לחולים הסובלים מדלקת מעיים, כגון מחלת קרוהן או קוליטיס כיבית. אנשים שאוכלים בשר דרך קבע ייהנו מאד מניתוח זה כי כמות האוכל בארוחה גדולה יותר.

הירידה במשקל נשמרת לאורך שנים. יש צורך בבדיקות דם ומעקב רפואי מדי חצי שנה בשנתיים הראשונות ומדי שנה לאחר מכן.

לאנשים הסובלים מאבנים בכיס המרה מומלץ להסיר את כיס המרה במהלך הניתוח, כדי להימנע מניתוח נוסף עקב סיבוכי אבני כיס מרה בהמשך הדרך.

כמו בכל ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר, גם לאחר ניתוח זה נצפה שיפור משמעותי ואף ריפוי מלא של מחלות נלוות כמו סוכרת ויתר לחץ דם. לפיכך על החולים להתיעץ עם רופא המשפחה ולהוריד בהדרגה את מינון התרופות שהם נוטלים באופן קבוע.

בחולים עם BMI מעל 50 ומחלות נלוות קשות, שבהם הסיכון הניתוחי מוגבר, ניתן לבצע את הניתוח בשני שלבים: בשלב הראשון מבוצע שרוול קיבה באופן זעיר פולשני ולאחר כשנה כשהמשקל יורד ומחלות הרקע משתפרות ניתן להשלים את מעקף התריסריון. ביצוע הניתוח בשני שלבים בחולים אלו מוריד משמעותית את סיכוני הניתוח.

עוד בנושא:

 ד"ר עמיר סולד מסביר ממה חשוב במיוחד להיזהר

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים