אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > עישון והשמנה: זו אותה קבוצת סיכון!

עישון והשמנה: זו אותה קבוצת סיכון!

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר קיצונית על תחלואותיה והסיבוכים הנלווים לה הפכה כבר מזמן לאחד מגורמי המוות המובילים בעולם המערבי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מדוע ההגעה לקו המשווה של נזקי עישון אל מול נזקי השמנת היתר צריכה לעורר ולהדאיג אתכם

עישון והשמנה

כתב העת PLoS Medicine פרסם סקירה רפואית אשר תוצאותיה מטרידות במיוחד. על פי הסקירה עולה כי השמנת יתר קיצונית מעלה את הסיכון לתמותה, בדומה למה שנחשב עד כה לגורם התמותה המרכזי בעולם – העישון. עולה כי בקרב בעלי מדד מסת גוף (BMI) של מעל 40 ומעלה מספר מקרי התמותה דומה למספר מקרי התמותה הקשורים לעישון.

מעשנים שמנים חיים פחות

החוקרים מצאו כי היקף ההשפעה על תמותה בקרב הסובלים מהשמנת יתר קיצונית שווה כיום להיקף התמותה בשל מחלות הקשורות בעישון.

במסגרת הסקירה החוקרים עיבדו נתונים של למעלה מ-20 מחקרים שונים בנושא הקשר בין תמותה מהשמנת יתר ועישון במדינות כגון ארצות הברית, שבדיה ואוסטרליה. מהנתונים עולה כי חייהם של משתתפים בעלי מדד מסת גוף של 44.9-40 קצרים כיום ב-6.5 שנים בממוצע לעומת אלו שיש להם משקל תקין, ובקרב אלה הנמצאים בקטגוריית מדד מסת גוף של 54.9-50 הנתון אף עולה לאובדן ממוצע של כ- 9.8 שנות חיים.

חציית קו המשווה הזה משמעותית, שכן בעוד העישון נתפס כתופעה שיש להילחם בה הן על ידי מיסוי גבוה והגבלות על עישון, השמנת יתר קיצונית מקבלת את ההכרה הזו רק עכשיו.

המלחמה בעישון, על הצלחותיה המוכחות וירידה באחוזים של מעשנים חדשים ברחבי העולם, נזקפת לזכות רגולציה נוקשה ומערכת חוקים בעיקר במדינות מערביות משגשגות והיא תוצאה ישירה של ההכרה בנזקי העישון. אזהרות על קופסאות סיגריות, הגבלת עישון במקומות ציבוריים ומיסוי גבוה הם רק חלק מהדרכים לצמצם את העישון.

לצערנו השמנת יתר קיצונית, שהפכה לגורם שווה ערך במקרי מוות כמו עישון, עדיין איננה נתפסת אצל חלקים גדולים מן הציבור כבעיה מסכנת חיים. בשונה מסיגריות אין אזהרות על מזון משמין ועל כך שהוא יכול בסופו של דבר להוביל להשמנת יתר קיצונית וזו בתורה לתחלואיה שאף מסתיימות לעיתים במוות.

אזהרה: חטיף משמין

שוו לעצמכם מצב שבו על אריזת חטיף מזון מעובד תתנוסס אזהרה בריאותית מהסוג המופיע על חפיסת סיגריות. ובעצם למה לא? התובנה כי השמנת יתר קיצונית מסוכנת וכי על הקול הזה להישמע גם בהקשר ציבורי וגם בהקשרים חוקיים של צמצום ייצור מזונות מעובדים מזיקים, אזהרות ומיסוי גבוה על מוצרים שאינם בריאים ומעודדים השמנת יתר, כל זאת לצד חינוך לתזונה נכונה הם בהחלט אחד מן המפתחות לבלום את השמנת היתר העולמית.

אם מגפה אחת – השמנת יתר קיצונית, שוות ערך בסיכוניה ובתוצאותיה לתופעה אחרת – עישון, אולי הגיע הזמן להתייחס אל שתיהן באופן דומה ולהנהיג ניטור והגבלה לא רק כלפי יצרני הסיגריות, אלא גם כלפי יצרני המזון.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים