Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטת נוזלים: מרק במקום ארוחה?

דיאטת נוזלים: מרק במקום ארוחה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דיאטת נוזלים לא חייבת להיות עינוי מתמשך בניגוד לתפיסה המקובלת, והחשיבה כאילו אנו מרעיבים את עצמנו במהלכה, רחוקה מהמציאות כמרחק שנות אור.

במפתיע אולי ובניגוד לדימוי הציבורי של צריכת נוזלים במקום מזון, הרי שבאופן מאוזן ולאחר התיעצות עם דיאטנית מוסמכת תוכלו לכלול רבים ממרכיבי המזון החיוניים לכם גם בצורה נוזלית. היתרון הגדול הוא ב"אחיזת העיניים" המוצלחת שאנו מבצעים על מוחנו וניצול חכם של מערכת העיכול שלנו.

דיאטת נוזלים

כולנו מכירים את האמירה המפורסמת הדורשת מאיתנו "לשתות קצת מים לפני האוכל כדי לא להיות רעבים מדי". האם יש בכך משהו? ובכן, מסתבר שלא. למרות שההנחה הרווחת קובעת כי שתיית מים מרובה יוצרת אשליה של שובע על ידי מילוי הקיבה, העובדות שונות מאד.

בבסיס ההנחה כי שתייה מרובה של מים יוצרת תחושת שובע בקיבה עומדת דווקא הנחה נכונה למדי, מילוי של הקיבה אמור לשדר למוח את תחושת השובע הנדרשת לו כדי להשקיט את הרעב ואת הצורך שלנו במזון ובכך לסייע לנו לאכול פחות.

ואולם, הקיבה, איבר חכם במיוחד שכמוה, מזהה בתוך זמן קצר מרגע המילוי שלה בכמות מוגזמת של נוזלים שאין בהם חומרים שעליה לפרק ולפיכך תחושת המלאות שלה היא מזוייפת. המסרים לא מאחרים לעבור אל המוח והתוצאה היא מהירה, גופנו מזהה כי לא קיבל שום ערכים קלוריים או תזונתיים הנדרשים לו והמוח משדר לנו את תחושת הרעב בתוך דקות ספורות מרגע מעשה ההונאה שניסינו לבצע….

אך למרות האמור לעייל הרי שמילוי נפח הקיבה אכן יכול לשחק תפקיד בתחושת השובע של האדם. כיצד אם כן אנו יכולים לנצל זאת לפתרון תזונתי נוח ונכון אשר יכול לסייע לנו לירידה במשקל? התשובה אם כן טמונה בנוזל החורף החם שכולנו מכורים לו: המרק.

מרק היא דרך תזונתית מצוינת לקבל אנרגיה וערכים תזונתיים נדרשים ותוך כדי כך גם לייצר את תחושת השובע לגוף על ידי פעולת אכילה קצרה יותר מן המקובל.

בעוד שהקיבה יודעת לזהות מים כחסרי ערך תזונתי, הרי שפיזור או ריסוק של רכיבים תזונתיים החל מפחמימות וכלה בחלבונים בתוך נוזל עושה בהחלט את העבודה.

בניסוי שנערך בקרב קבוצות מידגם שונות הוגשה ארוחה בעלת אותו ערך קלורי במצבי צבירה שונים. קבוצה אחת קיבלה את הארוחה במצבה הנורמטיבי, כלומר, חלבונים פחמימות וירקות עתירי תאים תזונתיים שונים לאחר בישולם באופן לא מעובד. קבוצת המידגם השנייה קיבלה את אותה הארוחה, עם אותו הרכב תזונתי במצב צבירה מרוסק במים. חברי שתי הקבוצות שהשתתפו בניסוי התבקשו לדווח לחוקרים מתי הם מרגישים תחושת רעב.

התוצאות הדהימו את המשתתפים ואת החוקרים עצמם:  קבוצת המידגם אשר אכלה את הארוחה במצב הצבירה הנוזלי שלה דיווחה על תחושת רעב מחודשת רק כארבע שעות לאחר הדיווח של עמיתיה שאכלו את אותה הארוחה במצב הצבירה הרגיל שלה.

את התוצאות ניתן לייחס לתחושת המלאות והשובע היעילה יותר אשר חשה קבוצת המידגם אשר אכלה את המזון בצורה המרוסקת. שילוב של ערכים תזונתיים עם הנוזלים סיפקו בעצם "עבודה" מרובה יותר לקיבה וסיפקו תחושת מלאות שנבעה מהעירוב של המזון המוצק בנוזלים.

כאשר אתם פותחים בדיאטה, כדאי לכם לשקול לרכז את הערכים התזונתיים שאתם מבקשים לצרוך בצורה הזאת.  לא כל מרק הוא דיאטטי כמובן, ומרקים רבים ברגע שהם מכילים ערכים תזונתיים גבוהים מידי עלולים לגרום לנו להשמין.

כדאי גם לוותר על הנוהג המגונה משהו של אכילת מרק ביחד עם לחם ולהסתפק ברכיבים הפחמימניים אשר שמנו במרק עצמו.

אבל אין ספק שצריכת מזון מבוקרת, ושינוי מצב הצבירה של המזון למזון מרוסק ושילובו עם נוזלים יכול להקל עליכם בוודאות ולסייע לכם להצליח במאמץ להפחית ממשקלכם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים