Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הורמוני שובע: משחקי הרעב, גרסת ההורמונים

הורמוני שובע: משחקי הרעב, גרסת ההורמונים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר בריטי חדש מציע פריצת דרך בפיתוח תרופה לטיפול בהשמנת יתר ומניעת אכילה מיותרת, המבוססת על הורמוני שובע. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים החדשניים וסייג אחד

תחום מחקרי חדש מטלטל את קהילת החוקרים בתחום השמנת היתר – הורמוני שובע. עדויות מחקריות ראשונות מעידות על פתרון חדש ובלתי שגרתי בקרב השמירה על המשקל התקין ובמיגור מגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם.

הורמוני שובע

מחקר חדש, אשר נערך על ידי פרופ' סטיב בלום, ראש המחלקה לסוכרת ולאנדוקרינולוגיה באימפריאל קולג' בלונדון, הצליח "להטעות" את מוחם של חולים ולאפשר להם "לחשוב" כי הם אכלו כמות מספקת של מזון על ידי שימוש בפיתוח חדשני, הורמוני שובע.

החוקרים מקווים, כי באמצעות תרופה חלופית יוכלו לסייע  למטופלים, הלוקים בהשמנת יתר קיצונית, לאבד ממשקלם ללא התערבות כירורגית. בנוסף, הורמוני השבוע יכולים לשמש בטיפול במטופלים אשר מסיבות רפואיות שונות אינם מועמדים ראויים לניתוח בשל חשש מסיבוכים רפואיים ובריאות לקויה, אך הם זקוקים להתערבות דחופה.

בעלי החיים בלעו את זה

עדיין קשה להגיד שמדובר בפתרון בר יישום על בני אדם, בינתיים המחקרים נערכו על בעלי חיים בתנאי מעבדה בלבד, שהראו תוצאות חיוביות וירדו במשקל בזכות השימוש בשלושה הורמוני שובע:

GLP1

אוקסימודולין – OXM

PYY – פפטיד YY

להורמוני השובע תפקיד חשוב במיוחד בהעברת המסר למוח על כך שהגוף נמצא במצב של שובע. על אף חשיבותם, הם סובלים ממגבלת זמן וההשפעה קצרה מאד הנמשכת מספר דקות.  על מנת שהתערבות רפואית מסוג שכזה תהיה יעילה, צריכה להתבצע העברה רציפה שלהם לגוף האדם באמצעות הזרקה רציפה או העצמת השפעתם באופן מלאכותי.

העתיד כמעט כבר כאן

פרופ' בלום ועמיתיו שוקדים בימים אלו על פיתוח זריקה שתספק תחושת שובע לשבוע. אם יצליחו בכך, המשמעות תהיה כי אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית יוכלו לבחור מעתה לא רק באופציה ניתוחית, אלא גם באופציה של זריקה שבועית אשר תסייע להם בירידה ובוויסות משקלם.

לתפיסתו של בלום, התערבות תרופתית תהיה אופציה של ממש לניתוחים, והיא תוכל לסייע באופן גורף יותר למטופלים, שאינם מועמדים לניתוח ויתרונותיה, בהשוואה לניתוח בריאטרי, יכולים להיות רבים.

קבוצת מחקר אנושית ראשונה כבר הראתה תוצאות חיוביות: ירידה בתאבון וירידה במשקל לאורך זמן לאחר שימוש בהורמוני שובע. טאם פריי, דובר פורום ההשמנה הלאומי הבריטי, אמר: "כל הדחפים באים מהמוח, כך שאם אתה יכול להגיד למוח 'אתה מלא!' זה יכול לפתור את הבעיות במצבים של אכילת יתר".

עם זאת יש להביע הסתייגות מסוימת, שכן הניסיון לטיפול תרופתי מבוסס צמצום הרעב לטיפול בהשמנת יתר לא הוכיח עצמו, ותרופות רבות שפותחו נכשלו ולקו בקשיים רבים או בתופעות לוואי. ומי יודע, יתכן והפעם כן מדובר בפריצת דרך של ממש.

עוד בנושא:

חוק חינוך תזונה חינם

מניעת השמנת יתר בילדים: 8 טיפים להורים

מהן המחלות הנלוות להשמנת יתר

לא מדברים עם מתבגרים על אוכל

הורים, על אחריותכם!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים