Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משקל העובר כמדד להצלחה בלימודים

משקל העובר כמדד להצלחה בלימודים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נשים נוטות להיות עסוקות במשקל שהן מעלות במהלך ההריון ולאו דווקא בתקינות משקל העובר. מחקר חדש מצא כי ילדים, שהעלו לפחות 100 גרם בשבוע בהיותם בבטן אמם, יהיו תלמידים יותר טובים

מחקר חדש של הקולג' לרפואה אשר באוניברסיטת פלורידה מצליח לרתק לאחרונה את עולם הרפואה. מנתוני המחקר עולה כי עוברים, המוסיפים למשקלם לפחות 100 גרם בשבוע, הופכים להיות כילדים תלמידים טובים יותר ורושמים הישגים טובים יותר בלימודים מאשר ילדים שעליית המשקל שלהם כעוברים לא הייתה מספקת במהלך ההריון ומשך ההריון של האם היה קצר יותר.

משקל העובר

במשך 11 שנה החוקרים אספו נתונים על מרבית הילדים שנולדו במדינת פלורידה בארצות הברית. החוקרים בחרו בפלורידה לעריכת המחקר בעיקר בשל העובדה כי מדינת פלורידה מנהלת מעקב ורישומים נרחבים ביותר בהשוואה למדינות אחרות, והנתונים הסטטיסטיים בה לגבי התפתחות הילדים רבים יותר. החוקרים השתמשו במאגרי הנתונים של המדינה ורישומי לידה ומעקב הריון והשוו אותם אל מול תוצאות והישגים בלימודים של ילדים בכיתה.

כמה שוקל תינוק מצליח?

לפי הנתונים נמצא כי תינוקות הנולדים במשקל של כ–3.200 ק"ג הם בעלי בריאות טובה יותר מאשר של תינוקות השוקלים כ–2.750 ק"ג, וכי ההישגים שלהם בבית הספר טובים יותר באופן משמעותי מאשר של תינוקות רזים יותר

כך גם לגבי תינוקות שנולדו במשקל 3.650 ק"ג, אלה נמצאו כמצליחים יותר מתינוקות שנולדו במשקל 3.200 ק"ג, ותינוקות השוקלים 4.100 ק"ג בלידתם מצליחים יותר מאלה ששוקלים 3.650 ק"ג בהתאמה. מסתבר כי ככל שהתינוק שמנמן יותר הוא מצליח בממוצע יותר מאחרים, הדבר נכון עד למשקל של כ–4.500 ק"ג.

עם זאת, בכל קבוצה שבדקו החוקרים הייתה למשקל השפעה ניכרת, גם אם לוקחים בחשבון רשימה ארוכה של גורמים נוספים שלהם השפעה על ההישגים הלימודיים של הילדים. חשוב להדגיש כי משקל העובר הוא נתון אחד מיני רבים האחראים להתפתחות התקינה של העובר והתינוק, אך בסופו של דבר יש למשקל חשיבות מדעית לגבי ניבוי הצלחה של ילודים.

החוקרים מעריכים כי במקרה שכל הנתונים האחרים שווים, תינוק ששוקל 4.500 ק"ג יקבל בבחינה פסיכומטרית (בארצות הברית) 80 נקודות יותר בממוצע מאשר תינוק ששקל בלידתו רק 2.750 ק"ג.  קרי, תינוק שמנמן יותר הוא בעצם ערובה לתינוק חכם ומפותח יותר בעתיד.

3.650 ק"ג של הצטיינות

דרך אחרת לבדיקת דפוס זה היא התבוננות בתלמידים מצטיינים: בין חמשת האחוזים העליונים של מסיימי בתי הספר היסודיים, אחד משלושה שקל בלידתו לפחות 3.650 ק"ג, בהשוואה לאחד מתוך ארבעה בלבד מכל התינוקות. למרות זאת, החוקר הנודע פיליו, אדם שהגיע להישגים נאים לכל הדעות, שקל בלידתו רק כ–2.800 ק"ג.

עורכי המחקר מבקשים להבהיר כי משקלו של התינוק בלידה, על כל תרומתו לעתידו, הוא עדיין חלק אחד בתוך פאזל התפתחותי שלם שחשוב שיתקיים, תנאי הגדילה של הילד הם עדיין פרמטר מרכזי בהתפתחות תינוקות וילדים ככלל. מעמד חברתי, הכנסה והשכלה היו ונותרו פרמטרים חשובים יותר ממשקל תינוק גבוה.

מעקב ההריון מספק נתונים לאישה ההרה ולרופא המטפל על פיהם הוא קובע את התפתחותו התקינה של העובר. גם אם סוגיית משקל העובר קוסמת לאימהות הטריות שבדרך, אין להסיק מכך שיש לאכול ללא הבחנה ולהעלות משקל בלתי מבוקר בתקופת ההריון. ואל דאגה, גם טובי הסבים והסבתות שאוהבים תינוקות עגלגלים, ישמחו לקבל כל תינוק ובלבד שבריאות האם והעובר במקום הראשון.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים