Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > זהות מינית ומשקל – מה הקשר?

זהות מינית ומשקל – מה הקשר?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אחד מתחומי המחקר המעניינים בעת האחרונה עוסק בקשר שבין זהות מינית ומשקל. מענק מחקר על סך מיליון וחצי דולר שניתן למחקר העוסק בתחום זה בבוסטון הוביל לממצאים מעניינים ומעוררי דיון בקרב קהילת ההומוסקסואלים

בעת שהשיח על השמנת יתר קיצונית והגדרתה כמגפה הופך למקובל יותר ויותר, חוקרים שונים מנסים לתקוף את הבעיה באמצעות מחקרים המתמקדים בזוויות שונות של הבעיה, לעיתים אפילו מעט מפתיעות והכל בניסיון למגר את ההשמנה. אחד מהמחקרים המדוברים האחרונים בנושא עוסק בקשר בין זהות מינית לבין השמנת יתר והוא כולל לא מעט ממצאים מעניינים.

זהות מינית

אחת מההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בתחום חלוקת הכספים למחקרים בארצות הברית כוללת ויכוח ציבורי עז על מענק מחקרי בסך של מיליון וחצי דולר אשר הוענק לבית החולים בבוסטון לצורך מחקר העוסק בקשר בין זהות מינית לבין השמנת יתר קיצונית. המענק הועבר לבית החולים Brigham and Women’s Hospital in Boston והניב מחקר שתוצאותיו מעוררות רעש ציבורי גדול, שכן הוא הוא קובע בין היתר כי השמנת יתר בקרב נשים לסביות היא נפוצה, וכי שני שליש מן הנשים המגדירות עצמן כלסביות ושנטלו חלק במחקר, שוקלות יותר מנשים סטרייטיות.

במקביל, קובע המחקר כי בקרב אוכלוסיית הגברים ההומוסקסואלים הנושא שכיח הרבה פחות, ואילו כאן גברים המגדירים את עצמם כהומוסקסואלים רזים יותר מגברים סטרייטים באופן משמעותי. יתרה מכך, גברים סטרייטים צפויים לסבול מהשמנת יתר קיצונית באחוזים כפולים משל  גברים הומוסקסואלים.

כצפוי, עורכי המחקר וגם מכון הבריאות האמריקאי The National Institutes of Health אשר העניק את הכספים לטובת המחקר נחשפו לבקורת ציבורית רבה בשל נושא המחקר והתובנות שעלו ממנו.

למה לסביות יותר שמנות?

על פי הממצאים כמעט שני שליש מן הנשים הלסביות בארצות הברית מוגדרות כבעלות משקל עודף, לעומת 50% מנשים סטרייטיות, כמחצית מהן כבר נמצאות במצב של השמנת יתר קיצונית הידועה כמצב מסכן חיים.

מהן אם כן הגורמים להשמנת יתר קיצונית בקרב נשים לסביות? המחקר מעלה מספר אפשרויות, הראשונה שבהן היא סגנון החיים המוגדר כפחות "בריאותי" כמו עישון, צריכת אלכוהול והימנעות מפעילות גופנית. אלה כמובן רק חלק מן הגורמים הללו.

המחקר העלה נתון מעניין נוסף בהקשר זה, נשים לסביות רבות במחקר דיווחו כי הן במשקל "תקין" והופתעו לגלות כי מה שהן מחשיבות כמשקל "תקין" הוא בעצם משקל עודף.

דימוי הגוף של הומוסקסואלים

יתכן כי אחת הסיבות לכך שהקהילה הלסבית, בניגוד לקהילת הגברים ההומוסקסואלים או קהילות הסטרייטיות, נוטות לשים את הדגש הרבה פחות על פולחן המראה או מכפיפות את עצמן לתווי גוף בעל סטנדרטיזציה ברורה ואחידה. משקל עודף הוא אחד מן הקריטריונים הללו. דימוי הגוף הלסבי הוא, תרצו או לא, מתקדם, שמרני פחות ובעיקר פתוח יותר להגדרות של שונות מאשר של הגברים על העדפתם המינית.

התפתחות אנתרופולוגית של הקהילה הלסבית, אשר איפשרה פתיחות וקבלה של דימוי גוף שונים ממה שהיה מקובל בחברה סטרייטית, ואף הניפה אותו כדגל של "אחרות", התגלה כפקטור שאיפשר גם את חדירתה של השמנת היתר, ובעקבותיה השמנת היתר הקיצונית אל מחוזות הקהילה.

הגם שעורכי מחקרים בתחום סובלים מביקורת, הם בטוחים כי ישנה חשיבות אדירה לחקר תופעת השמנת היתר בקרב קהילות הלהט"ב על מנת להבין טוב יותר כיצד להילחם בבעיה ולמגרה.

ד"ר בריין אוסטין, מעורכות המחקר, בטוחה כי יש לכך חשיבות אדירה ואינה מתרגשת במיוחד מהביקורת המופנית כלפי עורכי המחקר על בזבוז כספי ציבור: "אין קהילה החסינה בפני מגפת השמנת היתר. בכדי להילחם ולעצור אותה עלינו להבין את הגורמים ואת הסיטואציות שבהן היא מתפתחת".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים