אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד

משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד

ד"ר תמי קרני

מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
למידע נוסף »

שלח שאלה

על הקשר בין משקל עודף וסיכויי ההחלמה מסרטן השד.

המחקר, אשר פורסם בכתב העת Cancer Causes and Control, בדק את הקשר בין מדד מסת הגוף (BMI) של נשים בזמן אבחון המחלה ושינויים במשקלן לאחר האבחון, לסיכויי ההחלמה שלהן.

השמנה וסרטן שד

במחקר, שהתפרש על פני 7 שנים, השתתפו 1,692 נשים עם סרטן שד בשלבים מוקדמים. הן נשאלו לגבי משקלן וגובהן לאחר אבחון המחלה ובעת הצטרפותן למחקר. לאחר כשבע שנים של מעקב דווח על 207 חזרות של המחלה, 99 מקרי מוות מסרטן השד ו-162 מקרי מוות מסיבות אחרות.

נשים שסבלו מעודף משקל שנה לפני האבחון היו בסיכון גבוה יותר
מניתוח הנתונים עולה, כי נשים שסבלו מעודף משקל שנה לפני האבחון היו בסיכון גבוה יותר למוות מכל סיבה שהיא, כולל אפשרות לסיכון מוגבר למות מסרטן השד.

יחד עם זאת, עלייה במשקל עד 4 שנים לאחר האבחון של סרטן השד לא היוותה סיכון מוגבר להישנות המחלה או למוות מכל סיבה שהיא. גם ירידה קלה במשקל (של 10-5 אחוזים) לא הורידה את הסיכון להישנות המחלה או למוות מכל סיבה שהיא.

נשים אשר השילו ממשקלן 10 אחוזים או יותר מזמן התקופה שקדמה לאבחון ועד הצטרפותן למחקר היו בסיכון גבוה יותר להישנות המחלה או למוות מכל סיבה שהיא, בהשוואה לנשים שמשקלן היה יציב. הסיכון הגבוה הזה בלט יותר בקרב נשים שסבלו מעודף משקל לפני האבחון או שהיו להן גידולים לא רגישים לרצפטורים של אסטרוגן ופרוגסטרון (PR- ו-(ER.

לסיכום, המחקר מצביע על כך שנשים בעלות עודף משקל טרם אבחון סרטן השד הינן בסיכון גבוה יותר להישנות המחלה ובעלות סיכוי נמוך יותר לשרוד אותה. ממצאים אלה נתמכים גם על ידי מחקרים קודמים. עם זאת, מאחר שעלייה במשקל לאחר האבחון לא העלתה את רמת הסיכון, משקל הגוף לפני האבחון הוא ככל הנראה הגורם המשמעותי ביותר לניבוי סיכויי ההישרדות של חולות בסרטן השד בהתאם למדד מסת הגוף שלהן.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' מרדכי גוטמן

  כירורג בכיר ומנתח ב"אסיא מדיקל", מנהל מחלקת כירורגית ב', מרכז רפואי "שיבא" תל השומר.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר מיכאל קורץ

  כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים