אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מתבגרים וניתוח בריאטרי: עתיד רזה

מתבגרים וניתוח בריאטרי: עתיד רזה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רבות נשאלת השאלה לגבי מידת תרומת הניתוח הבריאטרי בקרב מתבגרים, למי זה מתאים ומה מידת ההצלחה לאורך זמן. חוקרים שוודים יצאו לבדוק את הנושא וחזרו עם תוצאות חיוביות. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה את המשמעות

ניתוח בריאטרי במתבגרים

נחיצותם והצלחתם של ניתוחים בריאטריים במתבגרים היא שאלה חשובה בעולם רפואת הילדים. ובכן, מחקר חדש בדק ומצא תוצאות חיוביות ארוכות טווח בניתוחים בריאטריים במתבגרים.

שמנים, מתבגרים ומבוגרים

מחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת המכובד The Lancet Diabetes & Endocrinology  מצביע על תוצאות טובות במעקב במשך חמש שנים אחרי מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי. בדומה למבוגרים, המתבגרים שעברו ניתוח ירדו במשקל בצורה משמעותית, בעוד שהמתבגרים שקבלו טיפול שמרני המשיכו להשמין.

במחקר שנערך בשוודיה נבדקו 81 מתבגרים, מהם 35% גברים, שעברו ניתוח מעקף קיבה. הקבוצה השנייה כללה 81 מתבגרים שמנים שקבלו טיפול שמרני, מהם 43% גברים. בנוסף, נערכה השוואה בין המתבגרים ובין 81 מבוגרים שעברו גם הם מעקף קיבה.

ממוצע הגילאים של המנותחים היה 16 (טווח הגילאים 18-13) ומדד מסת הגוף (BMI) הממוצע שלהם היה 45. יצוין כי לחלק גדול מהמתבגרים, שעברו ניתוח, היו בעת הניתוח מחלות נלוות כגון ריכוז שומן גבוה בדם, לחץ דם גבוה, כבד שומני וסוכרת מסוג 2.

37 ק"ג פחות בחמש שנים

הירידה הממוצעת במשקל לאחר חמש שנים הייתה 36.8 ק"ג, השינוי ממוצע במדד ה-BMI  היה 13.1 ק"ג. יש לציין כי חלק מהמתבגרים (11%) לא הצליחו לרדת במשקל יותר מ-10% ממשקלם.

בהשוואת המתבגרים המנותחים לשתי אוכלוסיות הביקורת, נמצא כי המתבגרים שקבלו טיפול שמרני עלו במשקל – מדובר על עלייה של 3.3 ק"ג, והמבוגרים שעברו ניתוח ירדו במשקל – ירידת 13.2 ק"ג. במקביל לירידה במשקל נמצא כי שכיחות המחלות הנלוות במתבגרים המנותחים הייתה שווה לאלו של המתבגרים שלא עברו ניתוח.

25% של המתבגרים המנותחים נזקקו לניתוח נוסף במהלך חמש שנות המעקב, זאת מסיבות של סיבוכים או בשל ירידה חריפה מדי במשקל. 72% מהמתבגרים המנותחים סבלו מחסר תזונתי כלשהו במהלך תקופת המעקב.

אין ניתוח קסמים

החוקרים מציינים שהמתבגרים השמנים סובלים מהשמנה בגלל בעיות גנטיות ולא בגלל בעיות התנהגותיות. לדעתם, באם לא יעברו ניתוח יישארו שמנים כל חייהם וקרוב לוודאי יזדקקו לניתוח בעתיד. מבחינת ההליך הכירורגי, כל תופעות הלוואי שנמצאו במבוגרים, נמצאו בשכיחות דומה אצל המתבגרים, כולל למשל אבנים בכיס המרה.

לדעת מומחים לרפואת ילדים מומלץ לכלול ניתוחים בריאטריים כחלק מהטיפול במתבגרים עם השמנת יתר. עם זאת, יש לעקוב אחרי המנותחים למשך תקופה ארוכה ולתמוך בהם, שכן הניתוח הבריאטרי איננו תרופת קסם שתפתור בקלות את כל בעיותיהם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים