אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מתבגרים, ניתוח בריאטרי ודיכאון – מה הקשר?

מתבגרים, ניתוח בריאטרי ודיכאון – מה הקשר?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר שבדי חדש מצא כי מתבגרים שעוברים ניתוח בריאטרי סובלים מחרדה ודיכאון חמש שנים לאחר מכן. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר המדאיג והמלצת החוקרים (מעקב נפשי צמוד), במיוחד אם מדובר בבנות שסובלות מבעיה חברתית

מתבגרים, ניתוח בריאטרי ודיכאון

מתבגרים הם עולם מורכב בפני עצמו, ולכולם ברור שבגיל הזה האמוציות חזקות במיוחד והתרחשויות חברתיות הן דומיננטיות  במיוחד. רוב המתבגרים אינם חסינים מתקופת ההתבגרות, אולם יש כאלה שעבורם תקופה זו דרמטית אף יותר מהרגיל. כך למשל קבוצת ילדים מתבגרים שמנים שעברו ניתוח בריאטרי, אלה מסתבר נמצאים בסבירות גבוהה יותר ללקות בדיכאון.

הנוער השבדי כמשל
במסגרת מחקר ה-AMOS ((Adolescents Morbid Obesity Surgery – מחקר לאומי שבדי שפורסם במגזין MEDSCAPE והוצג בוועידה האירופאית להשמנת יתר ביוני השנה, נצא כי מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי סובלים מתסמינים קליניים של חרדה ודיכאון במשך חמש השנים הראשונות שלאחר הניתוח.

מדובר במחקר פרוספקטיבי, שבדק מתבגרים בגילאים 18-13 עם מדד מסת גוף של BMI≥40 , או BMI≥35 עם מחלות נלוות. כל המנותחים הופנו לניתוח מעקף קיבה, שנחשב על-ידי החוקרים לניתוח בטוח עבור מתבגרים, ועם סיכוי טוב לירידה משמעותית במשקל לאחר חמש שנים. במחקר הראשון השתתפו 63 מנותחים, 66% מהם בנות, הגיל הממוצע היה 16.9 ומדד מסת הגוף (BMI) הטרום ניתוחי הממוצע היה 45.6 ק"ג.

מדד החרדה ומדד הדיכאון השתפרו בשנה הראשונה אך היו ללא שינוי במהלך ארבע השנים הבאות. כצפוי, אחוזי הבעיות הנפשיות היו גבוהים יותר אצל בנות: חמש שנים לאחר הניתוח דווחו 27% מקרים של דיכאון קליני ו-13% של דיכאון חמור. 13% מהמתבגרים דווחו על חרדה חמורה באותה תקופה. בנוסף, 16% מהמתבגרים בטאו מחשבות אובדניות במשך חמש השנים שלאחר הניתוח, כאשר 6% ביצעו בפועל ניסיון התאבדות. למרות שהבעיות הנפשיות הקשורות להשמנה השתפרו לאחר הניתוח, מידת הריפוי המקסימלי התרחשה כעבור שנה מתום הניתוח, עם נסיגה קטנה בשנים שלאחר מכן.

ניתוח בריאטרי ודיכאון, איזה דיכאון – מה עושים?
לדעת החוקרים יש צורך במעקב אחר המצב הנפשי של מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי למשך תקופה ארוכה, זאת כיון ורגישותם הנפשית גדולה מזו של מבוגרים לאחר ניתוח זהה. עוד מציינים החוקרים כי יש לתת תמיכה נפשית לאותם צעירים שאינם מרוצים מתוצאות הניתוח ולעקוב במיוחד אחרי בחירה בהתאבדות כפתרון לבעיה. הדרך הנכונה להתמודדות עם מצבים נפשיים אלו היא הקמת צוות מעקב רב-תחומי הכולל פסיכולוגים מנוסים ולבצע מעקב ארוך טווח.

החוקרים סבורים כי ניתוחים בריאטריים שונים באופיים מניתוחים אחרים לתיקון מחלות. השוני נובע מכך שלמרות ההתלבטות וההתמודדות עם הניתוח, התוצאה אינה מובטחת ויכולה להיות נסיגה במידת הירידה במשקל שהושגה זמן קצר לאחר הניתוח. החוקרים מדמים מצב זה לניתוחי השתלה שיכולים לתת הקלה בסימפטומים לתקופה מסוימת, אך קיים גם הסיכון של דחיית השתל והחזרת המצב הראשוני לקדמותו. מבוגרים עוברים ניתוחים בריאטריים בדרך כלל בגיל שבין 40-30, ונדרש מעקב של 30 שנה נוספות כדי למנוע השמנה מחדש, ובמצבים מסוימים נדרש ניתוח נוסף.  במתבגרים המעקב ארוך הרבה יותר ולכן מספר המכשולים גדול יותר.

ניתוח ההרזיה המומלץ למתבגרים
תובנה נוספת מהמחקר מתייחסת לסוג הניתוח במתבגרים. החוקרים חושבים כי עדיף לבצע במתבגרים ניתוח המגביל את נפח המזון, כמו שרוול או טבעת, ולהשאיר ניתוחים המשפיעים על ספיגה כאופציה לניתוח חוזר במקרה הצורך. בנוסף, הניתוחים המגבילים את כמות המזון הם הפיכים, וניתן להחזיר את החולים בקלות יחסית למצב הטרום ניתוחי, במקרה של כישלון.

שתי עובדות מעניינות נוספות עלו בעקבות המחקר, הראשונה מצאה כי מתבגרים שחוו בעיות נפשיות היו אלה שנזקקו לניתוח יותר מאחרים. שנית, המתבגרים עם בעיות נפשיות ירדו במשקל בצורה דומה לאחרים.

הסיבות לכך טמונות בכך שהמעקב הרפואי (לאו דווקא הנפשי) מתרכז בשנה הראשונה לאחר הניתוח, יש להפנות תשומת לב מיוחדת לבעיות הנפשיות שיש להן השפעה ארוכת טווח. מחקרים דומים במבוגרים הראו שהבעיות הנפשיות קשורות ישירות לכישלון בירידה במשקל, ללא תלות בדרך להשגת המטרה – ניתוחית או באמצעים שמרניים של תרופות, דיאטה ופעילות גופנית.

מחקר 2: שיפור בדימוי הגוף|
במחקר פסיכולוגי נוסף, שנערך בתת קבוצה של מחקר ה-AMOS, נבדקו 85 מנותחים, 67% מהם בנות, בגיל ממוצע של 16.8 ובעלי מדד מסת גוף ממוצע טרום ניתוחי של 45.6 ק"ג. המשתתפים בקבוצה מילאו שאלון המתעד בעיות הקשורות להשמנה, כאשר בין הגורמים הנבדקים הייתה התייחסות ספציפית להשפעת דימוי הגוף על המצב החברתי.

חמש שנים לאחר הניתוח, 22% מהנבדקים דיווחו על בעיות חברתיות הנובעות מהשמנה, לעומת 40% לפני הניתוח. השיפור הגדול ביותר בדימוי הגוף בהקשר החברתי נמצא בתום שנה לאחר הניתוח. בקבוצת הביקורת של צעירים שלא עברו ניתוח, דימוי הגוף בהקשר החברתי היה דומה לזה של המנותחים, עם דיווח של בעיות רבות יותר אצל בנות. דימוי הגוף הנמוך היה קשור באופן מובהק לדיכאון וחרדה אצל המנותחים.

מסקנת החוקרים מהמחקר הייתה כי מתבגרים שעברו ניתוח בריאטרי, ובמיוחד בנות, חייבים להיות תחת מעקב פסיכולוגי של דימוי הגוף והבעיות החברתיות במשך חמש שנים לאחר הניתוח. במידה ומזהים בעיות חברתיות, יש לבדוק את המתבגרים לעומק כדי לנסות לזהות חרדה או דיכאון.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • פרופ' דוד גויטיין

    כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים