מתי מפסיקים אספירין לפני קיצור קיבה?

גם לקראת ניתוח כירורגי להרזייה נדרשים המטופלים להפסיק טיפול בנוגדי קרישה. האם אספירין. יש צורך בתחליף? ומהם הסיכונים? ד"ר אסנת רזיאל עם כל התשובות

הניתוחים הכירורגיים להרזייה, כמו מעקף קיבה הולכים והופכים פופולאריים יותר ויותר בישראל בתקופה האחרונה.

אספירין לפני ניתוח

למרות התוצאות המוצלחות והמוכחות שלהם, יש שורה של דברים שחשוב מאוד לשים לב אליהם טרם הכניסה אל חדר הניתוחים.

אחד מהם הוא נוגדי הקרישה, שהשימוש בהם נפוץ בקרב האוכלוסייה המבוגרת, ובמיוחד בקרב אלו שסובלים ממחלת לב, יתר לחץ דם או סוכרת.

גם אנשים שעברו שבץ מוחי נדרשים לעיתים ליטול מדללי דם למשך כל חייהם וכן אנשים שעברו צנתור עם התקנת סטנט (תומכן) בעורקים הכליליים או אנשים שנחשפו בעבר לקרישתיות יתר, שהתבטאה בהיווצרות טרומבוזה בוורידי הרגליים או בתסחיף ריאתי.

הטיפול בנוגדי קרישה חיוני למניעת היווצרות קרישי דם באותם חולים. חרף זאת, בעת ניתוח הם חשופים לדימום בלתי נשלט, ולפיכך מומלץ להפסיק את נוגדי הקרישה שבוע לפני הניתוח.

מנגד, הניתוח כשלעצמו מלווה בחוסר ניידות ובעלייה בהיווצרות קרישי דם ברגליים. כיצד אם כן, נימנע מדימום בעת הניתוח מצד אחד, ויחד עם זאת נגן על המטופל מפני היווצרות של קרישי דם?

הנחיות לנוטלי אספירין

אספירין היא תרופה הפוגעת בתפקוד טסיות הדם, המאפשרות קרישה תקינה. אנשים שנוטלים אספירין באופן קבוע למניעת בעיות בלב או במוח, מומלץ שיפסיקו נטילת אספירין שבוע לפני הניתוח ויחדשו נטילתו שבוע לאחר הניתוח.

הנחיות לנוטלי קומדין

קומדין היא תרופה חזקה יותר לדילול הדם. היא בדרך כלל ניתנת לחולים עם פרפור פרוזדורים או לחולי לב שעברו צנתור והוכנס להם סטנט בעורקים הכליליים. יש להפסיק נטילת קומדין שבוע לפני הניתוח, כדי למנוע דימום בלתי נשלט במהלך הניתוח. יחד עם זאת ברוב המקרים נזקק החולה לטיפול חלופי בזמן הפסקת התרופה.

במרבית המקרים מומלץ לתת למטופל קלקסן במינון של 40 מ"ג בזריקה תת עורית שבוע לפני הניתוח ושבוע לאחריו, ולאחר מכן לחדש את הטיפול בקומדין. יש לשים לב שלאחר ניתוח בריאטרי (ניתוח כירורגי להרזייה) יש להפחית בדרך כלל את מינון הקומדין בכדי להגיע לאותו אפקט. לשם כך יש לבצע בדיקת תפקודי קרישה ולהיוועץ ברופא המשפחה.

בכל מקרה של נטילת אספירין, קומדין או תרופה אחרת לדילול הדם, יש להודיע על כך לרופא המנתח ולמרדים, ולהתייעץ איתם ועם רופא המשפחה כיצד לנהוג.

לאחר הניתוח מומלץ להתנייד וללכת עוד בערב הניתוח. כבר ביום שלמחרת מומלץ לחזור לפעילות גופנית מתונה כמו הליכה.

 

צוות רפואי

No data was found