Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מתכננת הריון? קודם כל תרדי במשקל – דיאטה והריון

מתכננת הריון? קודם כל תרדי במשקל – דיאטה והריון

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הורדה במשקל לפני הריון, ראשון או רביעי, חשובה הרבה יותר ממה שנדמה לנשים רבות. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הסכנות של כניסה להריון עם משקל עודף, כולל שלב הפתרונות

קיים קשר בין הריון, משקל עודף ובריאות האישה והעובר. כדי להגשים את החלום על הריון וילדים מומלץ להקשיב למומחים ולבצע שינוי דרמטי אשר יוביל להריון קל יותר, בטוח יותר ובעיקר יקל עלייך על הכניסה להריון עצמו. אם מדד מסת הגוף שלך (BMI) נעה בין 34-30, המאמר הזה מיועד לך.

הריון והשמנה

בעיות פריון והשמנת יתר קיצונית

אחד הגורמים להפרעות בביוץ וכתוצאה מכך לאי פריון היא השמנת יתר קיצונית. בעיות אי פוריות של נשים בעידן הנוכחי עולות בעקומה חדה. אם בעבר נשים רבות חשו כי עניין הגיל הוא הרף העליון בנושא הפוריות, הרי שכיום גם נשים צעירות הרבה יותר בגיל פריון מובהק מתחת לגיל 40 מתקשות להיכנס להריון ואף לשמור עליו במידה והצליחו.

החברה הישראלית, בה הריון וילודה קיימים בשיעורים גבוהים בהשוואה למדינות המערב, מייצרת גם היא לחץ משלה על נשים, שאינו תורם הרבה לשיפור המצב. נדמה כי נשים רבות בישראל מוצאות עצמן נמדדות ביכולת שלהן ללדת ילדים וכי רמת הפוריות של האישה הישראלית חורגת לדיון, שהוא נרחב הרבה יותר מן התא המשפחתי המצומצם או הנרחב סביב האישה.

העובדות לגבי הקשר בין דיאטה והריון רק ממשיכות להצטבר ולהפוך את אתגר הפוריות וההריון עצמו למסובך וקשה יותר, בעיקר כאשר אישה סובלת מהשמנת יתר קיצונית.

הריון בסיכון גבוה

שיעור גבוה של מומים מולדים והפלות טבעיות בתחילת ההריון, סוכרת הריון, יתר לחץ דם ואף סיכוי מוגבר לרעלת הריון, כל אלה הם רק חלק מהסכנות וההפרעות שאת כאישה עלולה ללקות בהן בשל משקל עודף.

הריון במצב רפואי של השמנת יתר קיצונית נחשב להריון בסיכון גבוה מבחינה רפואית. כאישה הלוקה בכך האישה חשופה לא רק לשלל הסיכונים האישים שפורטו, אלא קיים סיכון ממשי גם לבריאות העובר. הריונות של נשים עם משקל עודף חשופים יותר לסיבוכים גם עבור העובר, כגון עלייה בשכיחות של לידות מורכבות וקשות בסיוע מכשירים, עלייה בשכיחות ניתוחים קיסריים, תמותת עוברים תוך רחמית ואף עלייה בשכיחות של מקרי מוות.

השמנת יתר והריון – שלב הפתרונות

חומצה פולית, ויטמין B12  וברזל יכולים לסייע רק באופן מוגבל מאוד כאשר אישה בהריון נמצאת במצב של השמנת יתר קיצונית. הפתרון הנכון הוא להתמודד עם בעיית השמנת היתר בטרם הכניסה להריון, לפני שהסיכונים להריון עם משקל יתר הופכים למציאות שאינה ברת שינוי, וזה עוד לפני שדיברנו על עלייה במשקל במהלך ההריון.

כבר הוכח מעל לכל ספק כי ירידה אמתית במשקל במשך שנה בטרם הכניסה להריון בשילוב פעילות גופנית – משפרות באופן משמעותי את שיעור הפריון הנשי ומפחיתות את שיעורי הסיבוכים בהריון הקשורים בהשמנת יתר של האם.
אם הפנמת את הסיכונים המוגברים הכרוכים בהריון במשקל יתר קיצוני ואת רוצה לבצע שינוי, כדאי לך לשקול את כל האופציות העומדות בפנייך טרם כניסתך להריון. ירידה במשקל היא הפתרון הנכון בעיקר אצל נשים הלוקות בהפרעות ביוץ אבל לא רק.

שוקלת לעבור ניתוח בריאטרי?

אם את מועמדת מתאימה לניתוח יתכן שדווקא ניתוח בריאטרי טרם כניסתך להריון יכול להביא לפתרון אמיתי של ממש בדרך להגשמת חלום ההריון והילדים. הניתוח יכול להביא אותך למצב בו את מבטלת מראש את כל גורמי הסיכון שתוארו כאן, ונדמה כי ההתייחסות אליו כאל ניתוח שאינו "קוסמטי" אלא מציל חיים, מעולם לא הייתה רלוונטית יותר כמו במקרה זה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים