אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > נטישת המושג "דיאטה"

נטישת המושג "דיאטה"

דיאטנית קלינית יפית קסלר

דיאטנית קלינית בכירה במרכז לטיפול בהשמנת יתר (אסיא בריאטריק). בעלת תואר ראשון במדעי התזונה בהצטיינות, ותואר שני במדעי הרפואה בחוג לאפידימיולוגיה ורפואה מונעת מאוניברסיטת ת"א…. למידע נוסף »

שלח שאלה

הידעתם כי בכל רגע נתון שליש מהאוכלוסייה נתונה במצב של דיאטה? הדיאטנית יפית קסלר מסבירה מדוע מרבית האנשים נכשלים בדיאטה ומה באמת חשוב כדי להשיג לתוצאות משביעות משקל

דיאטה

המשמעות המילונית של המילה דיאטה היא "תפריט מזונותיו של האדם בהתאם לצרכיו". כלומר, מה עלינו לאכול על מנת לספק את צרכי הגוף. ברם, אצל רבים מקושרת המילה דיאטה למושגים, כמו "אסור לי", "עונש", "סבל", "ספירת קלוריות", "הימנעות", "קושי", "שליטה עצמית", "התנגדות לפיתויים" ואף "כישלון". רגשות שליליים אלו קשורים לניסיון העבר, הכולל ירידות ועליות חוזרות במשקל ללא הצלחה בטווח הארוך.

אנשים רבים שואלים את עצמם שוב ושוב מה אני עושה לא בסדר? מדוע אינני מצליח/ה לרדת במשקל או לשמור על המשקל החדש? האם אכן נכשלים רבים כל כך בדיאטה, או שמא היא מועדת לכשלון מלכתחילה?

מהי דיאטה?

הדיאטה המוכרת לירידה במשקל מבוססת על אכילה לפי תפריט בו מוכתב מראש מה לאכול, תוך שימוש במושגים של "אסור" ו"מותר". בימים הראשונים לדיאטה המוטיבציה גבוהה ואיתה ההצלחה ב"עמידה" בתפריט המגביל, אך ככל שהזמן עובר הקושי להתמיד ולעמוד מול פיתויים גובר.

לפי סקרים, בכל רגע נתון כשליש מהאנשים עושים "דיאטה" במטרה לרדת במשקל. מדובר לכאורה במשוואה פשוטה: הקטנת כמות האנרגיה שמכניסים לגוף, שתביא לירידה במשקל, משמע לאכול פחות. בפועל, משוואה זו אינה עובדת לאורך זמן. למעשה יותר מ-80 אחוז מהאנשים שעושים "דיאטה" להרזיה יעלו חזרה במשקל.

מדוע אנשים נכשלים בדיאטה?

בהיסטוריה האבולוציונית שלנו, נסמך האדם על זמינות מקורות מזון עשירים באנרגיה כדי לשרוד. עובדה זו יכולה להסביר, אם כי רק על קצה המזלג, חלק מהמשיכה שלנו למזון עשיר בקלוריות. תכונה מולדת זו מקשה עלינו להימנע ממזונות הנחשבים "אסורים", וככל שאנו מנסים להימנע כך אנו חושקים בהם יותר.

בנוסף לקושי בהימנעות, הגוף מפעיל מנגנונים המתנגדים לירידה מהירה במשקל. מחקרים הראו כי ירידה של עשרה אחוז מהמשקל יכולה להביא להפחתה של עד 15 אחוז בהוצאה הקלורית של הגוף במנוחה. כלומר, עם צמצום הצריכה הקלורית יורדת ההוצאה האנרגטית, וכך הגוף נלחם לשמור על המשקל הנוכחי ומתנגד לירידה.

ככל שאדם עבר יותר דיאטות וחווה יותר פעמים של ירידה המלווה בעלייה חזרה במשקל, כך מואט קצב חילוף החומרים, הגוף שורף פחות קלוריות במנוחה, ויהיה קשה יותר להוריד במשקל בניסיונות הבאים – מעין מעגל שלילי שמזין את עצמו.

מהי דיאטה מוצלחת?

הצלחת הדיאטה נמדדת אצל רובנו לפי ירידה במשקל. אך האם זהו אכן מדד להצלחה? מחקרים מראים כי מבחינת הסיכון לתמותה, יש יתרון למשקל יציב על פני ירידה המלווה בעלייה חוזרת במשקל. למעשה, הקפדה על תזונה נכונה ומגוונת בשילוב פעילות גופנית סדירה עשויה להביא לאותם יתרונות של ירידה במשקל מבחינת מניעת תחלואה ושיפור איכות החיים, ועדיפה על פני ירידה מהירה במשקל בעקבות דיאטה חריפה, המלווה לרוב בעלייה חוזרת במשקל "עם ריבית".

כאשר הגוף רעב ואנחנו מתעלמים ומדלגים על ארוחות, או כאשר אנו אוכלים אכילה רגשית מתוך לחץ, כעס או עצב, הרי שההשמנה היא רק סימפטום והטיפול בה באמצעות דיאטה לא יפתור את הבעיה. במקרה זה הדיאטה מהווה רק פלסטר זמני על פצע הדורש טיפול מעמיק יותר.

עוד בנושא:

ספורט רטוב

כל המשפחה מרזה

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים