ניו יורק: ניתוחים כירורגיים להרזייה בבני נוער

אחרי לונדון, החליטו גם בתפוח הגדול להתחיל לנתח צעירים שסובלים מהשמנת יתר חולנית. בקרוב גם אצלנו?

ניתוחים בריאטריים (להורדת משקל) כמעט ולא בוצעו, עד היום, בילדים ובני נוער בני 16 ומטה. אבל המגמה הזו, עושה רושם, עומדת להשתנות.

ניתוחים כירורגיים להרזייה בבני נוער

בעקבות מימדיה העצומים של מגפת ההשמנה, והעובדה שבמקרים של השמנת יתר חולנית ניתוח כירורגי (כמו הצרת קיבה, שרוול קיבה ומעקף קיבה) הוא כמעט הפתרון היחיד שמחזיק מעמד בטווח הארוך – החליטו באחרונה גם בניו יורק להציע ניתוחים שכאלו גם לבני נוער.

ההחלטה על הניתוחים בתפוח הגדול, מגיעה זמן קצר אחרי שגם בבריטניה החליט שירות הבריאות הלאומי (ה-NHS) להתיר לילדים ובני נוער להיכנס לחדר הניתוחים, כדי להתמודד עם עודפי השומן העצומים שצברו.

מחלקה ראשונה מסוגה

באחרונה נפתחה בבית החולים האוניברסיטאי של "קולומביה", New York Presbyterian, מחלקה ראשונה מסוגה, המיועדת כל כולה לצורך ניתוחים כירורגיים להרזייה בבני נוער, אפילו בני 14.

עד כה בוצעו בה 6 ניתוחים, ובחודש הקרוב צפויים להתבצע בה 4 נוספים. עד לתום האביב מצפים במחלקה לנתח 40 ילדים ובני נוער נוספים.

מנהל המחלקה, ד"ר ג'פרי זיצמן, אומר כי "הגענו למסקנה שבמקרים מסויימים של השמנה קיצונית דווקא עדיף להתערב ניתוחית כמה שיותר מוקדם – כדי להימנע מסיבוכים מאוחרים וממחלות נלוות של השמנת יתר".

כיס קיבה קטן

הניתוח השכיח ביותר לטיפול בהשמנת יתר בארה"ב הוא מעקף קיבה, שבמהלכו יוצר המנתח כיס קיבה קטן בנפח של כ-20 סמ"ק, ומחברו ישירות למעי הדק – תוך מעקף של יתרת הקיבה. הניתוח מביא לתחושת שובע מיידית, ומונע מהמטופל לצרוך כמויות גדולות של מזון.

על פי נתוני האגודה האמריקאית להשמנה, 15% מבני נוער סובלים מהשמנת יתר. מגפת ההשמנה בקרב בני הנוער בארה"ב היא כל כך חריפה, שתריסר מועמדים מכל רחבי אמריקה נרשמים מדי חודש לתוכנית הניתוחית החדשה, ומקווים לזכות באישור הנכסף לעבור ניתוח – ולהתחיל להשיל את הקילוגרמים העודפים.