מהו ניתוח אנדוסקופי?

בשנים האחרונות מתרחשת מהפכה שקטה אך דרמטית בכל המקצועות הכירורגיים ברפואה והיא מתאפשרת כתוצאה משיפורים טכנולוגיים עצומים. מדובר בהחלפתם של ניתוחים רבים בפעולות העושות שימוש בטכנולוגיות ווידאו, הדמיה ולייזר תוך גרימת טראומה מינימלית למנותח – ניתוחים אנדוסקופיים.

מהו ניתוח אנדוסקופי?

בניתוח מסורתי צריך המנתח לחתוך ולהפריד את הרקמות הבריאות העוטפות את האבר החולה כדי לטפל בו. לעומתו, הניתוח האנדוסקופי מאפשר גישה ישירה דרך חתכים זעירים אל האבר החולה, על ידי החדרת אנדוסקופ (מעין טלסקופ משוכלל המחובר למצלמת ווידאו זעירה) לתוך האזור המנותח – חלל הבטן, החזה, ועוד, דרך מספר חתכים. דרך חתכים נוספים מוחדרים מכשירי ניתוח מיוחדים המאפשרים חיתוך והפרדה של רקמות, קשירה ו"הלחמת" כלי דם, ואף תפירת רקמות. הניתוח כולו מתבצע כאשר המנתח מתבונן במסך ווידאו גדול במקום במנותח. את החוסר בתחושת המגע של יד המנתח ברקמה מחליפה ראות מצוינת תוך הגדלה של עד פי 16, ותאורה טובה מאד.

 • ניתוח אנדוסקופי בבטן נקרא לפרוסקופיה.
 • ניתוח אנדוסקופי בחזה נקרא טורקוסקופיה.

מהם היתרונות של ניתוח אנדוסקופי?

לניתוחים אנדוסקופיים מספר יתרונות על ניתוחים פתוחים. בשל הטראומה הקטנה לדופן הגוף הטראומה הניתוחית כולה קטנה עשרות מונים מניתוח רגיל. מידת הכאב פחותה בהרבה, ומרבית החולים העוברים ניתוחים אנדוסקופיים, גם אם מדובר בפעולות מורכבות ביותר, יכולים להשתחרר מבית החולים בתוך 48 שעות מהניתוח ולחזור לפעילות רגילה לחלוטין תוך כשבוע. בנוסף, מכיוון שהכאבים קלים בהרבה, החולה נייד מאד תוך פרק זמן קצר ובכך נמנעים סיבוכים ריאתיים ותסחיפים (טרומבוזות) השכיחים ביותר באוכלוסייה מבוגרת.

מרכיב חשוב בסיבוכים בעקבות ניתוחי בטן וחזה גדולים הוא סיבוכים הקשורים לפצע הניתוח. בכ- 10-30% מהניתוחים ישנו זיהום בפצע הניתוח המאריך את אשפוזו ואת סבלו של החולה, ובהמשך נגרמים בקעים בצלקות הניתוח הדורשים ניתוחים חוזרים לתיקונם. גם סיבוכים אילו נדירים בעקבות ניתוח אנדוסקופי וזאת פשוט מכיוון שלחולה יש "הרבה פחות פצע ניתוח".

הטראומה הקטנה לדופן הבטן מאפשרת למנותח לחזור לפעילות גופנית מלאה, כולל לפעילות מאומצת, תוך כשבועיים מהניתוח ובכך יכול מנותח לחזור למעגל העבודה מהר מאד ולחסוך למשק כסף רב.

אילו ניתוחים ניתן לבצע בגישה אנדוסקופית?

בתחום הכירורגיה הכללית הניתוח האנדוסקופי השכיח ביותר הוא כריתת כיס המרה. ניתוח זה הוא ניתוח הבטן האלקטיבי השכיח ביותר, אך כיום כמעט כל ניתוח בחלל הבטן והחזה ניתן לבצע בגישה אנדוסקופית. את הניתוחים המובצעים ניתן לחלקם לשלוש קבוצות:

 1. ניתוחים מקובלים ומוכרים המתבצעים במרבית בתי החולים
  הניתוח השכיח ביותר הוא כריתת כיס המרה. בנוסף לכך ניתוחי מעי גס ודק, קיבה, לבלב, כבד, טחול, אדרנל (יותרת הכליה), ניתוחי כליה, ניתוחים למניעת הזעת יתר בכפות הידיים, ניתוחים לכריתת התוספתן (אפנדיקס), תיקוני בקעים על כל סוגיהם ופעולות אנדוסקופיות לצרך ביופסיות מחלל הבטן או החזה.
 2. ניתוחים מורכבים יותר המתבצעים במרכזים רפואיים בעלי מומחיות מיוחדת
  במרכזים מתמחים (כולל באסיא מדיקל) מבוצעים ניתוחים מורכבים יותר כמו שחזורי דופן בטן במקרב של בקעים מורכבים, כריתת ראש וזנב לבלב, ניתוחי קיבה לסרטן כולל כריתת בלוטות נרחבת, ניתוחי ריאה וחזה נבחרים, כריתת ערמונית וכליה לסרטן ועוד.
 3. ניתוחים ניסיוניים המתבצעים במסגרת הערכה ופיתוח של ניתוחים חדשים במרכזי מחקר גדולים
  בעולם מתבצעים כיום במרכזים בודדים ניתוחים נסיוניים נוספים. בבטן, מתרכז הפיתוח בעיקר בניתוחים של כלי דם גדולים ושיפורים טכנולוגיים של ניתוחים קיימים כמו מזעור נוסף של מערכות הניתוח כך שאת חלקם של הניתוחים ניתן יהיה לבצע דרך חתכים של מילימטר אחד בלבד.

בכל מקרה, מכיוון שתחום ניתוחים זה מתפתח במהירות רבה, רצוי תמיד לבדוק לפני ניתוח אם קיימת אופציה לבצעו בטכניקה אנדוסקופית, גם אם הדבר כרוך בהפניה לבית חולים המתמחה בתחום זה של כירורגיה.

איזו הרדמה נדרשת לניתוח לפרוסקופי?

במרבית הניתוחים יש צורך בהרדמה כללית.

למה עלי לצפות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח מתעוררים בחדר ההתאוששות. ניתן לקבל טיפול נגד כאבים בנר או בזריקה. סוג כאב המיוחד לניתוחים לפרוסקופיים הוא כאב בכתפיים ובחזה העליון הנובע מגירוי של הגז בו מנפחים את הבטן. כאב זה חולף תוך כיממה ומגיב לתרופות נגד כאבים. כעבור מספר שעות מועברים למחלקה.

בדרך כלל ניתן לקום מן המיטה ולהסתובב 2-4 שעות לאחר הניתוח. אם מרגישים טוב ניתן להתחיל לשתות ולאחר מכן לאכול.

את פצעי הניתוח מכסים פלסטרים קטנים וניתן להתקלח עם הפלסטרים ללא כיסוי. במקרה והפלסטר נופל ניתן להדביק על הפצע איספלנית רגילה, ללא חומר חיטוי מיוחד. בהרבה מקרים תפרי העור הם תת עוריים ואין צורך להוציאם.

לאחר השחרור

כיום או יומיים לאחר הניתוח, רצוי לנוח ולחזור לפעילות רגילה באופן הדרגתי. מכיוון שפצעי הניתוח מאד קטנים הכאבים אינם קשים ונשלטים על ידי תרופות ביתיות נגד כאבים. אם מופיעים כאבים חזקים, חום, או הפרשה מרובה מאחד הפצעים יש ליצור קשר מיידי עם המנתח.

האם יש צורך במעקב מרפאה?

בשחרור מהאשפוז מוזמנים כל המנותחים לביקורת מרפאה תוך שבועיים מהניתוח.

מידע זה אינו מחליף בדיקה ושיחה עם מנתח מוסמך לכך. אם יש לך שאלות בנוגע לצורך בניתוח, הטיפולים האפשרייםקביעת תור לניתוח או כל בעיה אחרת אנא פנה לרופא שלך או לצוות אסיא

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.