Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחים בריאטרים בגיל השלישי

ניתוחים בריאטרים בגיל השלישי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ניתוחים בריאטרים משפרים איכות חיים, אז למה לוותר על זה בגיל 60 פלוס? הפסיכותרפיסט אופיר תשובה חותך עניינים וטוען, שעם ההכנה המתאימה, כל אדם ובכל גיל זכאי לשפר את בריאותו ורווחת חייו

ניתוחים בריאטרים בגיל השלישי

ככל שמדע הרפואה מתפתח, אנשים חיים יותר שנים, כך שגם מתרבים המבוגרים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. בעשרים השנה האחרונות, שיעור השמנת היתר בעולם המערבי עלה מ-23.6% בשנת 1990 ל-39.6% בשנת 2010.

במקביל, ניתוחים בריאטרים מוכיחים את עצמם כבטוחים יחסית, וכן משפרים באופן משמעותי את איכות החיים. בנוסף, הם מכוסים מבחינת הביטוח הרפואי. לכן, אין זה פלא שיותר ויותר אנשים, בתוכם גם מבוגרים וקשישים, פונים לניתוח הבריאטרי כפיתרון למצוקתם. עם זאת, מעטים המחקרים בנוגע לניתוחים והגיל השלישי.

השיקולים הנפשיים והסיכונים הבריאותיים

נושא ניתוחים בריאטרים באדם המבוגר נותר במחלוקת, וברורה הדאגה הרפואית לגבי הסיכון בניתוח שכזה באדם קשיש. אנו יודעים היום כי קבוצה זו "מנודה" מהתערבות כירורגית בגלל האמונה כי יש יותר חסרונות בניתוח מאשר יתרונות, אמונה המגובה גם במחקרים פסיכולוגיים. מנגד, קיימים מספר מחקרים המראים כי אין הבדל מבחינת הגיל והסיכון שבניתוחים.

כאשר פונה אדם מבוגר, בישראל אנו מייחסים "מבוגר" לאדם מעל גיל 60, לביצוע ניתוח קיצור קיבה, יש לשקול ולבחון נתונים רבים על-ידי צוות רב-תחומי.

השילוב של גיל מתקדם, השמנת יתר ובעיות רפואיות מעלות את הסיכוי לפער קוגניטיבי אצל הפונה המבוגר.

לכן, על הצוות לבדוק בזמן האבחון היבטים פסיכו-סוציאליים וקוגניטיביים, כגון: המידע הקיים אצל הפונה על ניתוחים בריאטרים שונים, משקל והיסטוריית הדיאטות שלו, היסטוריה התפתחותית, מצב נפשי, מצב משפחתי, משאבים, הרגלי אכילה ופעילות גופנית.

בנוסף, יש לבדוק את היכולת של המטופל להתמודד עם בעיות, איכות החיים שלו, מידת התמיכה המשפחתית והחברתית, ויכולת העמידה שלו בלחצים, יש לבדוק  נטייה דיכאונית, התמודדות עם מחלות כרוניות ועמידה מול בעיות כלכליות.

מידת ההצלחה של ניתוחים בריאטרים תלויה במטופל

כמו כן, יש להעריך תוכניות לפני ואחרי הניתוח מבחינת השינויים שיעשה, היכולת לתת הסכמה מודעת לניתוח, מידת המוטיבציה, יכולות זיכרון, ציפיות ריאליות, דבקות בשינוי באורח חיים.

כל זאת על מנת לנסות ולנבא הצלחה בתהליך שלאחר הניתוח. בנוסף, לאחר הניתוח, יש להמליץ על תמיכה מקצועית רחבה ככל האפשר, העונה על הצרכים הספציפיים של האדם המבוגר.

לסיכום, ניתוחים בריאטרים יכולים לשפר לכל אדם בעל עודף משקל את חייו בצורה משמעותית. אנו, כגוף רפואי, לא יכולים למנוע רווחת חיים זו ממבוגרים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. עם זאת, יש לבצע בדיקה יותר מקיפה לפני הניתוח ולתת תמיכה מקצועית ספציפית לאחריו.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים