אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחים בריאטרים גורמים לשינויים חיובים ברמות חומצות כיס המרה

ניתוחים בריאטרים גורמים לשינויים חיובים ברמות חומצות כיס המרה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

שינויים במינון חומצות המרה של כיס המרה הם עוד שינוי מבורך ותוצר לוואי של ניתוחים בריאטריים, כך עולה ממחקרים חדשים בתחום. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה לכם מדוע מדובר בעוד שינוי מבורך עבור מי שעוברים את הניתוח.

על פי נתונים מחקריים חדשים אשר נערכו בשיתוף פעולה בין ה GI Dynamics and GlaxoSmithKline ואשר הוצגו לאחרונה עולה כי אחת התוצאות האפקטיביות של ניתוחים בריאטרים דוגמת EndoBarrier זהים לאלו של מעקף הקיבה המסורתי והם מביאים לשינוי מבורך ואפקטיבי של רמות החומצה בכיס המרה.

כיס המרה

שינויים מטבולים שונים בעקבות ניתוחים בריאטרים 

שינויים מטבולים שונים בעקבות ניתוחים בריאטרים הינם נפוצים, ורובם ככולם חיוביים ללוקים בהשמנת יתר קיצונית ומצעידים אותם אל עידן תזונתי חדש ולא רק אל משקל תקין. בכדי להבין טוב יותר את השפעתו של ניתוח ה EndoBarrier וכיצד הוא מחקה את מעקף הקיבה מחברי המחקר ביצעו הערכה של כ 17 חולים הלוקים בהשמנת יתר קיצונית אשר חלקם היו כבר עם סוכרת מסוג 2 במצב מתקדם וחלקם לא לקו בה.

אנדוברייר

הממצאים, הפתיעו גם את החוקרים, והעידו כל כך כי לאחר כ 52 שבועות של טיפול שכלל ניתוח מסוג אנדוברייר EndoBarrier, הראו כ 16% מן החולים על ירידה במשקל ובמסת ה BMI שלהם אשר לוותה גם בשינוי באחוז החומצה בגופם לפני ההליך הרפואי אשר הצביע על עליה באחוזים.

"הרמה המוגברת של חומצות מרה אשר צפינו מעידה כי יתכן כי יש קשר בין מנגנון פעולה הקשור לניתוח הדומה מאד למתרחש בסוכרת לאחר הליך רפואי זה" כך אומר ד"ר דוד מגס, "הדינמיקה המשתנה של מנגנון מערכת העיכול עשוי להיות ההובלה המשמעותית של תחילת תהליך הייצוב במשקל החולה וייצוב רמות הסוכר שלו בדם".

EndoBarrier מביא לשינויים משמעותיים בוויסות חומצות כיס המרה 

"ממצאים אלו מראים כי EndoBarrier מביא לשינויים משמעותיים בוויסות חומצות כיס המרה אשר ממלאים תפקיד ידוע בוויסות אנרגיה והומאוסטזיס הגלוקוז", אומנם יש צורך עדין בבדיקות נוספות אך נתונים אלו מציעים את תחילתו של הסבר מכניס להשפעות חזקות על משקל הגוף ותומכים בהמשך חקירה והשפעה של השפעות הניתוח על חולים עם סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר קיצונית.

החברה שערכה את הניסוי הצליחה לאור התוצאות המרשימות שלו לגייס הון ראשוני אשר יופנה להמשך המחקר בנושא וינסה לבסס עוד את הקשר בין הירידה במשקל להליך הרפואי.

יש צורך בחקירה נוספת , נתונים אלה מציעים את תחילתו של הסבר מכני להשפעות חזקות על משקל גוף ראו עם EndoBarrier ולתמוך בחקירה המתמשכת של EndoBarrier בחולים עם סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר ".

זוהי רק דוגמא אחת לעניין הרב אשר מעוררים מחקרים בנושא השמנת יתר קיצונית והקשר המיטבי בינם לבין הליכים בריאטריים וניתוחיים בקשר של שינויים מטאבוליים מרחיקי לכת אשר יש להם השפעה חיובית על בריאותם של החולים.

נדמה כי בעידן זה שבו הופכת השמנת היתר למגפה עולמית, הרי שיש לתת את הדעת להשלכות החיוביות של מחקרים מסוג זה ואחרים לגבי חיזוי תוצאות ריפוי של מחלות הנלוות להשמנת יתר, אשר יכולות לבוא לידי פתרון של ממש בעקבות הליכים ניתוחיים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים