ניתוחי הרזיה אצל צעירים: להרזות לפני שהבעיות יגדלו

טיפול מוקדם בהשמנת יתר אצל צעירים משפר משמעותית את תחלואת הלוואי. ד"ר אסנת רזיאל עם ההמלצות החדשות לטיפול מיטבי בילדים מטעם האגודה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים

ניתוחי הרזיה אצל צעירים

בעקבות העלייה הדרמטית בשכיחות של השמנת יתר אצל ילדים ומתבגרים יש יותר ויותר תמיכה בספרות המדעית לביצוע ניתוחים להורדת משקל גם אצל מתבגרים. החשיבות בטיפול בהשמנה מוקדם ככל האפשר, נובעת מהעדויות המדעיות המצטברות הקובעות כי ילדים ונערים שמנים צפויים להיות מבוגרים עם השמנת יתר. כמו כן, הסיכונים הבריאותיים בהשמנת יתר גבוהים יותר אצל 25 אחוז מהשמנים שמחלתם התחילה בגיל צעיר. בנוסף, מתרבות ההוכחות לכך כי טיפול מוקדם בהשמנת יתר אצל צעירים משפר משמעותית את תחלואות הלוואי הקשורות בהשמנה.

האגודה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים ASMBS  (2012) מקבלת בהערכה רבה מאמרים סקירה נרחבים בנושא השמנת יתר. מחקרים אלה אוספים את הנתונים המדעיים ההולכים ומצטברים. מתוך אוסף הנתונים מגישה האגודה המלצות בנושאים של מניעת השמנת יתר חולנית, בחירה נכונה של החולים המועמדים לניתוח ותוצאות ארוכות טווח של הניתוחים.

בהסתכלות כוללת על השמנת יתר חולנית, יש להתייחס לא רק למשקל העודף, אלא גם לתחלואות הלוואי שבהעדר טיפול נאות תלווינה את החולה שנים רבות, זאת עם סיכוי גבוה להחמרה.

שבע תחלואות הלוואי הנפוצות להשמנת יתר

1.      סוכרת מסוג 2

שכיחות המחלה עולה במקביל לעלייה בשכיחות השמנת היתר אצל צעירים. המחלה נחשבת כרונית עם סיכויי החמרה, ואצל צעירים היא קשורה בדרך כלל גם לעלייה בלחץ הדם, עלייה בשומני הדם ופגיעה בכבד. בניגוד לטיפול השמרני בדיאטה ובתרופות, הוכח לאחרונה כי ניתוחים בריאטריים גורמים לנסיגה מידית של הסוכרת בעיקר אחרי ניתוח מעקף קיבה. מכאן שהחלופה הניתוחית היא בעלת עדיפות גבוהה בצעירים עם השמנת יתר שאובחנו עם סוכרת מסוג 2.

2.      הפרעות נשימה בשינה

עד 20 אחוז מהילדים והמתבגרים עם השמנת יתר סובלים מהפרעות נשימה בשינה בדרגות חומרה שונות. חולים אלו נהנים משיפור משמעותי לאחר ניתוחים בריאטריים. לכן, קובעת הוועדה כי ילדים ומתבגרים עם הפרעות שינה בינוניות וחריפות הם מועמדים מועדפים לניתוח בריאטרי.

3.      מחלות כבד

כ- 38 אחוז מהילדים והמתבגרים עם השמנת יתר חולנית סובלים מכבד שומני (לעומת חמישה אחוזים באוכלוסייה בעלת משקל תקין) וכשתעה אחוזים סובלים גם מדלקות בכבד הנגרמות מעודף השומן, דלקות אשר יכולות להביא לנזק בלתי הפיך לכבד. למרות שהמנגנון לנזק עדיין איננו ברור, הספרות מוכיחה כי ניתוח בריאטרי יכול להשפיע בצורה חיובית על איזון השומנים בכבד. מכאן, מסיקה הוועדה כי ילדים ומתבגרים עם כבד שומני ודלקתי  (מחלת NASH) הם מועמדים מועדפים לניתוח בריאטרי.

4.      לחץ תוך גולגולתי מוגבר מסיבה לא ברורה

מחלה זו המתבטאת בעיקר בכאבי ראש לא מוסברים משתפרת באופן מובהק אצל מבוגרים שמנים שעברו ניתוחים בריאטריים. הוועדה ממליצה כי מתבגרים עם השמנת יתר שסובלים מלחץ תוך גולגולתי יעברו ניתוח בריאטרי לשיפור מצבם.

5.      מחלות קרדיו-וסקולריות

הנתונים בספרות מראים כי קיימת שכיחות גבוהה יותר של פגיעה בחדר השמאלי של הלב אצל צעירים בגילאי 25-38, שהיו בעלי השמנת יתר בגיל מוקדם. בנוסף, הראו מחקרים, כי לחץ דם גבוה אצל צעירים יכול לגרום לפגיעה מאוחרת במידת האלסטיות של כלי הדם. למרות שמחלות לב אינן קשורות בטווח הקצר להשמנת יתר, הניתוחים הבריאטריים משפרים את הבעיות הלבביות אצל מבוגרים. לכן, הוועדה אינה ממליצה חד משמעית על ניתוחים בריאטריים בילדים וצעירים לצורך שיפור בעיות קרדיו-וסקולריות.

6.      איכות חיים

הספרות קובעת כי השמנת יתר מורידה באופן חד משמעי את איכות החיים הן אצל צעירים והן אצל מבוגרים. ניתוחים בריאטריים וירידה במשקל משפרים את איכות החיים והבריאות הנפשית של האנשים השמנים ולכן יש בהם יתרון גדול, בעיקר אצל ילדים ומתבגרים.

7.      דיכאון

רבים מהצעירים עם השמנת יתר חווים דיכאון קליני. הדיכאון אינו משפיע על יכולתם להתמודד עם הניתוח אבל משתפר משמעותית לאחר ניתוחים בריאטריים. מאידך,  יש לעקוב בקפדנות אחר מצבי הדיכאון גם לאחר הניתוח.

מי יכול לעבור ניתוח בריאטרי?

הקריטריונים להתאמה לניתוחים בריאטריים אצל ילדים ומתבגרים הם:

·         BMI גדול מ-35 עם תחלואות יתר בולטות, כגון: סוכרת מסוג 2, הפרעות נשימה בינוניות ומעלה בשינה, לחץ תוך גולגולתי מוגבר, כבד שומני עם דלקות (מחלת NASH).

·         BMI  גדול מ-40 עם תחלואות יתר, כגון: לחץ דם גבוה, הפרעות נשימה בשינה בדרגה נמוכה עד בינונית, ערכי סוכר גבוהים בדם, יתר שומנים בדם והפרעות משמעותיות באיכות החיים.

בכל מקרה יש לשקול את הפוטנציאל לנזק בריאותי ארוך טווח אצל המועמד לניתוח.

מי יכול לבצע ניתוח בריאטרי בצעירים?

הקריטריונים לאיכות קבוצת הרופאים המבצעת את הניתוח והמעקב צריכה לכלול את ההמלצות הבאות:

1.      רופא כירורג עם התמחות בניתוחים בריאטריים.

2.      מומחה לרפואת ילדים, רצוי עם התמחות באנדוקרינולוגיה, גסטרואנטרולוגיה או תזונה.

3.      דיאטנית מוסמכת, רצוי עם ניסיון טיפול בילדים ומתבגרים.

4.      מומחה לטיפול נפשי, פסיכיאטר, פסיכולוג או מומחה אחר בעל הסמכה לטיפול בילדים, מתבגרים, טיפול משפחתי וטיפול בהפרעות אכילה. המומחה צריך להיות בעל כישורים לאבחן את המועמדים לניתוח.

5.      מתאם הטיפול – אחות, עובד סוציאלי, או אחד מחברי הצוות האחרים שיתאם את הטיפול.

6.      מומחה לאימון גופני – פיזיולוג, פיסיותרפיסט או אחר שיש לו הכשרה לבנות תכנית אימון גופני אישי המתאימה למטופל.

סיכונים וסיכויים – ניתוח הרזיה אצל צעירים

באופן כללי, ככל שרמת השמנת היתר נמוכה יותר, הסיכון בניתוח קטן יותר והסיכויים להחלמה מלאה גדלים. לכן, רצוי להתחיל בתהליך הקשור לניתוחים בריאטריים מוקדם ככל האפשר.

1.      סיכונים נפשיים – בנושא זה אין עדיין תוצאות ארוכות טווח אצל מתבגרים אך התוצאות המיידיות מראות על שיפור בדיכאון, בהפרעות אכילה ובתדמית הגוף הנמוכה.

2.      סיכונים תזונתיים – למתבגרים עם מחלות כרוניות קשה בדרך כלל להישמע להוראות הטיפול התרופתי. לכן, חשוב לאבחן את המועמדים לניתוח באשר ליכולתם לדבוק במשטר תזונתי קפדני לאחר הניתוח. לאחר ניתוח מעקף קיבה יש לשים לב למחסור בברזל, ויטמין D, ויטמין 12B, וסידן. כמו כן, תיתכן ירידה בכמות ויטמין 1B. השילוב של ערכי ויטמיןD  וסידן חשובים לגידול תקין של העצם, שהוא קריטי בתקופת ההתבגרות.

3.      סיכוני פוריות בנשים – הפוריות של נשים ונערות לאחר ניתוח בריאטרי עולה ויש לתת לכך את הדעת מבחינת הסיכון להריון בלתי רצוי. מאידך, תופעות הלוואי ההריוניות כגון רעלת הריון וסוכרת הריונית יורדות משמעותית לאחר ניתוח בריאטרי.

הכנה והסכמה לניתוח

ההכנה וההסכמה לניתוח בקרב מתבגרים צריכה להיעשות בהקפדה יתרה, יש לשים לב לגורמים הבאים:

1.      הנטייה להשמנה הולכת וגדלה עם הגיל ולכן הסיכונים עולים ככל שמתבגרים.

2.      ניתוחים בריאטריים הם לאין שיעור יעילים יותר בטיפול בעודף משקל לעומת טיפולים התנהגותיים, והאחרונים יעילים יותר משילוב של דיאטה ופעילות גופנית.

3.      השמנת יתר קשורה בדרך כלל בסיכונים רפואיים לטווח ארוך. יש לשקול בקפידה את הסיכונים הללו לעומת הסיכון שבניתוח ואי הנוחות של תהליך ההחלמה.

4.      יש לנסות לפתור בצורה מיטבית את הקונפליקט הקיים לעיתים קרובות בין המתבגרים והוריהם לגבי השמנת היתר. במקרים רבים, ההורים מפעילים לחץ לבצע את הניתוח. יש לוודא שהמתבגרים מבינים בפני מה הם עומדים ומוכנים לתוצאות הניתוח, בעיקר בכל הקשור לתקופת ההחלמה.

עוד בנושא:

תזונה מאוזנת לילדי בית הספר

כל המשפחה מרזה

המדריך המלא לבלון קיבה

נטישת המושג "דיאטה"

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

צוות רפואי

No data was found