Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחי הרזיה מגדילים את סיכויי ההצלחה של הפריה חוץ גופית

ניתוחי הרזיה מגדילים את סיכויי ההצלחה של הפריה חוץ גופית

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקרים חדשים שבדקו את הקשר בין ניתוחים בריאטריים בנשים לבין הצלחת הפריה חוץ גופית מראים שלנשים במשקל תקין אחרי הניתוח הבריאטרי יש סיכוי גבוה יותר להרות

הפריה חוץ גופית

ממצאים ראשוניים ממחקר שנערך על ידי ד"ר בת' לבקובסקי מאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס מלמדים שהניתוח הבריאטרי עשוי לשפר את יכולתן של נשים להיכנס להריון בעזרת הפריה חוץ גופית באמצעות מבחנה.

לפי מחקר אחר, שנערך על ידי ד"ר אלכס פולוסקי מהקולג' לרפואה אלברט איינשטיין בברונקס, ניו יורק, הרמה של הורמוני הרביה יורדת אצל נשים שמנות, ושבה ועולה כחצי שנה לאחר ניתוח ההרזיה.

שני המחקרים הוצגו החודש בסן פרנסיסקו, בכינוס השנתי ה 64 לרפואת פריון בארה"ב.

"מחקרים הראו שטיפולי פוריות מצליחים פחות אצל נשים הסובלות מעודף משקל, והן נזקקות למינונים גבוהים של תרופות כדי לבייץ. בנוסף, שיעור ההפלות שלהן גבוה יותר", מציינת ד"ר לבקובסקי. לכן, "מרכזים רפואיים ממליצים לנשים בעלות עודף משקל לרדת במשקל לפני טיפולי פוריות".

הצוות של ד"ר לבקובסקי סקר את הרקע הרפואי של חמש נשים שמנות שעברו ניתוחים בריאטריים ולאחריהם הפריה חוץ גופית. כיום, שלוש מהנשים הן אימהות לתינוקות בריאים, אומרת לבקובסקי, והשתיים הנוספות בהריון.

כל חמש הנשים לא הצליחו להיכנס להריון שנתיים עד עשר שנים לפני הניתוח. בעוד ששלוש מתוכן נכנסו להריון לאחר מחזור הטיפולים הראשון, שתי הנשים האחרות עברו שלושה מחזורי טיפולים לפני שנכנסו להריון.

למרות תוצאות אלה, מדגישה לבקובסקי, יש לערוך מחקרים נוספים לפני שנוכל להמליץ בוודאות על ניתוח בריאטרי לטיפול בבעיות פוריות.

"השמנת יתר גורמת לירידה בפוריות אצל נשים, בין אם המחזור שלהן סדיר או לא", אומר ד"ר פולוסקי. "עם זאת, ירידה במשקל מסדירה את בעיית הפוריות בצורה חלקית בלבד, ואנחנו לא יודעים מדוע".

הצוות של ד"ר פולונסקי בדק שבע נשים שמנות בעלות מסת גוף ממוצעת של 49, שמסת הגוף שלהן ירדה חצי שנה לאחר הניתוח הבריאטרי ל-37 בממוצע. מולן נבדקו 36 נשים לא פוריות בעלות שחלות נורמליות.

בתחילת המחקר התגלו אצל הנשים השמנות כמויות נמוכות משמעותית של הורמון מגרה זקיק (FSH) ואינהיבין B (הורמון הקיים בשחלה) יחסית לנשים במשקל הנורמלי. הירידה של 25% בממוצע במשקלן סייעה לשחזור רמות ההורמון מגרה הזקיק, אבל לא של האינהיבין B.

ד"ר אסנת רזיאל מוסיפה כי "הניתוח להפחתת משקל עשוי לשפר את המצב הבריאותי וגם את רמת הפוריות של אישה עם משקל עודף. בכל מקרה, כדאי לבצע מאמצים להפחתת המשקל הרבה לפני הכניסה להריון. אני ממליצה לנשים שנכנסו למשטר דיאטה להימנע מכניסה להריון עד להשגת המשקל הרצוי".

עוד בנושא:

השמנת יתר מסתמנת כסיכון חדש בעת הלידה

השמנה פוריות והיריון בסיכון

שיעורי אי פריון גואים במערב, כמו גם המשקל

השמנת יתר בהריון מעלה את הסיכוי למומים מולדים

על חשיבות משקל תקין לפני ובמהלך ההיריון

כיצד משפיעה השמנה על פוריות והריון

לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

"השמנת יתר קיצונית פוגעת בפוריות"

סובלת מהשמנה? צפויה לך לידה קצת יותר קשה

זהירות: השמנת יתר לפני ההריון

מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

"חשוב לעודד הנקה כבר בבית היולדות"

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים