אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחי הרזיה מרפאים סוכרת

ניתוחי הרזיה מרפאים סוכרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אחת החדשות של העולם הרפואי בשבועות האחרונים היא העובדה כי ניתוחי הרזיה משפיעים לטווח ארוך לא רק על משקלם של המטופלים אלא גם מסייעים להם להחלים ממחלת הסוכרת

דיאטה וסוכרת

על פי מחקר חדש, המתפרסם בגיליון ינואר של העיתון הרפואי JAMA, התערבות ניתוחית במשקל יתר קיצוני היא הדרך הטובה ביותר להחלים מסוכרת מסוג 2.

נתונים מדהימים נאספו מקבוצה של 60 מטופלים שמחציתם עברו ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת ובמקביל טופלו בסוכרת ומחציתם הונחו לשינוי בהרגלי האכילה והחיים ובמקביל טופלו בסוכרת אך לא עברו ניתוח להרזייה.

כל המטופלים שנבחרו למחקר סבלו מהשמנה עם ערכי BMI בין 30 ל 40 וכולם סבלו מסוכרת מסוג 2 שאובחנה בשנתיים האחרונות.

סימני המחלה נעלמו ב 73% מהמטופלים שעברו ניתוח קיצור קיבה

במחקר נמצא כי 73% מהמטופלים שעברו ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת הראו ריפוי של מחלת הסוכרת. כלומר, כל סימני המחלה נעלמו באותם חולים במעקב של שנתיים מיום הניתוח.

בניגוד לכך, רק 13% מן המשתתפים אשר טופלו באמצעות שינוי תזונתי ושינוי הרגלים  בנוסף לטיפול תרופתי של הזרקת אינסולין או תרופות אחרות, הראה לאחר כשנתיים את אותם הסימנים של העלמות המחלה.

הסיכוי להירפא מסוכרת נמצא גבוה פי 5.5 באותם מטופלים שעברו הצרת קיבה באמצעות טבעת.

המחקר הראה כי חולי הסוכרת אשר עברו הצרת קיבה באמצעות טבעת ירדו במשקלם באופן דרמטי לעומת חולים אשר לא טופלו באמצעות הניתוח.

חולים שנותחו איבדו כ 20.7% ממשקל גופם לעומת כ 1.7% של אובדן משקל של הקבוצה אשר טופלה באמצעות דיאטה.

סוכרת מסוג 2 
סוכרת מסוג 2 היא סוכרת הנגרמת לרוב כתוצאה מהשמנת יתר קיצונית והוכח כי החולים בה יכולים להיפטר לחלוטין מכל תסמיני המחלה על ידי ירידה דרמטית במשקלם.

ואולם ידוע כי מרבית החולים בסוכרת מסוג 2 אשר הורידו ממשקלם כתוצאה משינוי הרגלי תזונה וטיפול תרופתי, לא הצליחו לשמור על משקלם החדש לאורך זמן, העלו אותו ולפיכך החזירו לעצמם את תסמיני המחלה.

חולים כרוניים בסוכרת אשר סובלים ממנה במשך תקופת זמן ארוכה יותר לא בהכרח ירפאו לחלוטין אך גם אצלם צפויה הטבה וירידה במינון התרופות.

הצרת קיבה באמצעות טבעת
הניתוח אשר בוצע על הנחקרים הינו הצרת קיבה באמצעות טבעת, ניתוח המסייע למטופלים להרגיש הרגשת שובע בתוך זמן קצר לאחר תחילת האכילה.

הקשר בין הניתוח לבין העלמות הסוכרת באחוז גבוה כל כך של המטופלים ידוע זה מזמן לרופאים, אבל זהו המחקר הראשון מסוגו אשר מבצע השוואה בין טיפול ניתוחי לבין טיפול באמצעים תרופתיים ותזונתיים.

תוצאות המחקר תומכות בטענות של רופאים רבים הרואים בהליך ניתוחי זה צורך הכרחי לניצחון במלחמה בסוכרת.

ניתוח טבעת יכול להיטיב גם עם אותם מטופלים שאינם מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר קיצונית אלא רק מהשמנת יתר ברמות פחותות יותר.

נדמה כי עבור רופאים רבים הבשילה כעת העת לחקור את הניתוח כאופציה למלחמה בסוכרת גם במטופלים עם השמנה שאינה קיצונית.

היתרונות הגלומים בניתוחי ההרזייה מתבררים עם הזמן, ואין ספק שישנה פריצת דרך אמיתית בשינוי התפיסה הציבורית כלפיהם במיוחד כאשר מדובר במניעת מחלה קשה כל כך כסוכרת.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים