Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית בכירה מומחית ניתוחי הרזייה, מסבירה למה דיאטה וספורט אינם אפקטיביים כאשר מדובר בהשמנת מתבגרים קיצונית

להשמנת יתר בילדות או בגיל ההתבגרות יש השלכות רפואיות שליליות רבות: מדובר במחלה כרונית קשה שמביאה לתחלואות נוספות (כמו סוכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים בדם) כבר בגיל מוקדם.

ניתוחי הרזייה בגיל ההתבגרות

בשנים האחרונות הולכים וגדלים שיעורי ההשמנה בילדים ונוער, דבר המביא לקיצור תוחלת החיים שלהם בכ-22% (!). שכיחותן של מחלות כמו סוכרת ויתר לחץ דם הולכת ומתרחבת, והן מופיעות עתה בגיל מוקדם יותר ובאופן קשה יותר לטיפול.

על פי הספרות הרפואית, להשמנה קיצונית (BMI מעל 40) במתבגרים אין טיפול התנהגותי או תרופתי יעיל לאורך זמן.

נוסף על כך, כל המחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו באופן חד משמעי כי ניתוח בריאטרי (ניתוח כירורגי לטיפול בהשמנת יתר, כמו הצרת קיבה או מעקף קיבה) הוא הדרך האפקטיבית ביותר להשגת ירידה במשקל לאורך זמן במתבגרים ולשיפור וריפוי התחלואות הנלוות להשמנה.

כך, למשל, קובעים הפרופסורים גרציה ודה-מריה במאמר בגיליונו האחרון של כתב העת Obesity Surgery, כי ניתוחי הרזייה בריאטריים הם הדרך היעילה ביותר לטיפול בהשמנה קיצונית במתבגרים.

לדברי שני החוקרים, "אין צורך לחכות עם הניתוח עד לגיל הבגרות משום שעד אז יוחרפו המחלות הנלוות, ירדו הסיכויים לריפוי מלא שלהן והניתוח יהיה מסוכן יותר".

כדי שניתוח בריאטרי יהיה יעיל וללא סיכון מיותר עדיף לבצעו בגיל צעיר. ככל שעולה ה-BMI ומתווספות למטופל תחלואות נלוות – כך עולה הסיכון שבניתוח. כדי להוריד את רמת הסיכון עדיף לנתח כאשר המטופל בגיל צעיר יותר, פחות שמן ובריא יותר.

מבוצע בגיל 16

ניתוחי הרזייה מבוצעים  בדרך כלל במתבגרים בגילאי 16 בממוצע, והניתוחים השכיחים הם הצרת קיבה ומעקף קיבה. לאחר הניתוח נצפית בדרך כלל ירידה של 50% מעודף המשקל. אחוזי הכישלון של הניתוח עומדים על שיעור של 10%.

כאשר מחליטים על ניתוח כירורגי להרזייה במתבגר יש לנקוט משנה זהירות: הניתוח מיועד לילדים עם BMI של 40 ומעלה, והוא יכול להתבצע מגיל 13 בבנות ומגיל 15 בבנים (כדי למנוע בעיות גדילה בשלבים של הבשלת העצמות).

על המתבגר לעבור בדיקה ולהישאר גם לאחר הניתוח במעקב של צוות מגוון של אנשי מקצוע, הכולל רופא ילדים מומחה להשמנה, דיאטן ופסיכולוג. על צוות זה לנסות ולטפל בילד במשך 6 חודשים טרם הניתוח, כדי להבטיח שהוא עושה מאמץ כן ואמיתי לרדת במשקל, וכדי לוודא שהמשפחה כולה ערוכה לשינוים בהרגלי החיים שלאחר הניתוח.

התנהגות ההורים היא אחת מהסיבות להשמנה בילדים. חשוב מאד לחנך את המשפחה כולה לאורח חיים בריא, עיסוק בספורט והימנעות ממאכלים עתירי שומן וממשקאות מתוקים.

כדי למנוע השמנה בילדים יש להקפיד על 5 מנות פרי או ירק ליום, ישיבה של פחות משעתיים ליום מול המחשב או הטלוויזיה, לפחות שעה של פעילות גופנית ליום והתנזרות ממשקאות ממותקים.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים