Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחי הרזייה דרך הפה

ניתוחי הרזייה דרך הפה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

זה צפוי לקרות בערך בעוד 10 שנים – כאשר לשולחן הניתוחים תצטרף טכנולוגיה חדשה ומבטיחה, שתאפשר לבצע את הניתוחים בלי הרדמה וללא סכינים או חתכים כלל, דרך הפה.

ניתוחים כירורגיים להורדת משקל (המכונים בעגה המקצועית "ניתוחים בריאטריים"), כמו הצרת קיבה, שרוול קיבה ומעקף קיבה, כרוכים, פעמים רבות, בשורה של סיכונים.

ניתוח הרזיה דרך הפה

למרות שבאופן יחסי ניתוחים אלו נחשבים לבעלי פרופיל בטיחות גבוה, מדובר, עדיין, על פעולה כירורגית פולשנית (או זעיר-פולשנית, במרבית המקרים) שמתבצעת בהרדמה מלאה, על כל סיכוניה. אבל כל זה, עושה רושם, עומד להשתנות בעתיד הלא-רחוק.

בוועידת קליבלנד להשמנה שנערכה בימים האחרונים באוהיו, ארה"ב, הציג ד"ר פיליפ שאוור את הטכניקה החדשה בפני המשתתפים. שאוור הוא האחראי על ניתוחים בריאטריים ב"קליבלנד קליניק" ומשמש גם כנשיא החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים.

עד כה בוצעו בעולם קצת יותר ממיליון ניתוחים כירורגיים להרזייה, שבהם בדרך כלל מוצרת הקיבה באמצעות סיכות, כך שכמות האוכל שאפשר לאכול קטנה משמעותית. לדברי מומחים, ניתוחים בריאטריים נחשבים כיום לאופן ההרזייה היעיל ביותר.

כיום נדרש ממי שמעוניין לעבור ניתוח שכזה, שאינדקס מסת הגוף שלו יהיה 35 או יותר. לדברי ד"ר שאוור, "ניתוח שבו לא משתמשים בסקלפל (סכין מנתחים) ובו לא מתבצעים חתכים, יהיה הליך כירורגי בטוח הרבה יותר, שעלותו נמוכה יותר, והוא יאפשר גם להציע את אותם ניתוחים לאנשים שה-BMI שלהם נמוך מ-35".

המהפכה האחרונה בכירורגיה התרחשה בשנות ה-90, כאשר הטכנולוגיה הזעיר-פולשנית נכנסה לתמונה, ואיפשרה לבצע ניתוחי הרזייה באמצעות החדרת מצלמה זעירה לגוף החולה ומכשירים ניתוח ארוכים דרך 4 נקבים זעירים – במקום לבצע חתך ארוך בבטן, שישאיר אחריו צלקת גדולה, ויאריך את תקופת ההחלמה.

"ניתוח בשיטה החדשה איננו דורש כל חתכים, מפני שהרופא המנתח משתמש בפתחים הטבעיים של הגוף – כמו הפה והרקטום – על מנת להגיע לאיבר שאותו הוא מעוניין לנתח", הסביר שאוור.

כך, למשל, כריתת תוספתן תוכל להתבצע דרך הרקטום, כריתת כיס מרה דרך הפה והקיבה ואילו ניתוח להרזייה יבוצע דרך הפה והוושט: זרוע רובוטית תוכנס דרך הפה, כשבקצה שלה יש אקדח סיכות, באמצעותו מצרים את הקיבה. אפשרות אחרת היא הכנסה של צינור או שפופרת שיונחו בקיבה, ויפחיתו את כמויות האוכל הנספג בה.

השיטה החדשה נקראת כירורגיה אנדוסקופית דרך פתחי הגוף הטבעיים , ובאנגלית היא מכונה NOTE Surgery, כלומר Surgery Natural Orifice Transendoscopic.

"הניתוחים הלפרוסקופיים היו בבחינת מהפכה שקטה שעברה על הכירורגיה, והגדילו מאוד את הביקוש לניתוחי הרזייה", אמר שאוור. "אני מאמין שאנחנו עומדים על סף המהפכה השנייה בכירורגיה – המהפכה של הכירורגיה דרך פתחי הגוף הטבעיים, שצפויה להתרחש בתוך 10 שנים".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים