Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוחי שרוול קיבה: כל מה שרציתם לדעת על הניתוח

ניתוחי שרוול קיבה: כל מה שרציתם לדעת על הניתוח

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ניתוח השרוול הוא המילה האחרונה בניתוחי השמנה, שמתאים לחולים שסובלים מהשמנה קשה ומביא לירידה של  60%-70% מעודף המשקל. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים

ניתוחי שרוול קיבה: כל מה שרציתם לדעת על הניתוח

אחד הניתוחים הלפרוסקופים החדשים לטיפול בהשמנת יתר הינו שרוול קיבה. מדובר בניתוח רסטריקטיבי (מגביל), שמקטין את הקיבה לנפח של כ- 50 סמ"ק ואינו משנה את שאר מערכת העיכול ומכאן שאין בו את חסרונות הניתוחים המשרים תת ספיגה במעי.

בניתוח שרוול קיבה מסיר המנתח כ- 75% מנפח הקיבה ויוצר קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לושט, המבוסס על העקומה הקטנה של הקיבה.

מחקרים מעידים כי בעקבות הניתוח יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין שמקורו בקיבה. החולים מעידים כבר ביום שלאחר הניתוח על תחושה חדשה של שובע, ובנוסף מוגבל נפח קיבתם לארוחות של 50 סמ"ק, מה שתורם לירידה ניכרת במשקל.

בניתוח שרוול קיבה נצפית ירידה של כ 60%-70%מעודף המשקל. ניתוח זה היווה בעבר שלב ניתוחי ראשון בחולים עם BMI מעל 50 ותחלואות נלוות קשות. לאחר שנה תוכנן השלב השני הכולל מעקף קיבה או מעקף תריסריון. התוצאות הטובות של הניתוח הביאו לכך שמנותחים רבים לא ניצרכו כלל לשלב השני והניתוח צבר תאוצה כאחת האלטרנטיבות הטובות לטיפול בהשמנת יתר. ניתוח שרוול קיבה הינו הניתוח החדשני להרזיה והוא קיים בעולם כ 10 שנים ובארץ כארבע שנים.

ניתוח שרוול קיבה, בדומה לשאר הניתוחים לטיפול בהשמנת יתר, משמש כלי חשוב להתמודדות עם בעית ההשמנה. באמצעותו ניתן להגביל את צריכת הקלוריות היומית ולחנך את המטופלים לתזונה נכונה ואורח חיים בריא. מחקרים מראים שאותם חולים שמצליחים להטמיע את השינוי בכמות המזון הניצרך ומסגלים לעצמם אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית הינם אלה שהופכים לסיפור הצלחה.

ניתוח שרוול קיבה מתאים לחולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית עם ערכי BMI של 40 ומשרת אותם באופן שאין שינוי במבנה המעי. אין בניתוח זה השקה של מעי וכך יורדים באופן משמעותי הסיכונים לדלף ולהיוצרות היצרות או כיב בהשקה. הניתוח מתבצע באופן לפרוסקופי באמצעות חתכים מזעריים בעור כך שהתוצאה הקוסמטית יפה.

כמו כן נמנעים סיבוכים של זיהום פצע ושל הופעת בקע בצלקת הניתוחית משום שלא מבוצע חיתוך דופן הבטן. הכאבים מופחתים באופן משמעותי בהשואה לניתוחים פתוחים ונצפית חזרה מהירה לאורח חיים רגיל ולמעגל העבודה. חולים שעברו ניתוח זה מסוגלים לאכול מיגוון עשיר של מאכלים לאחריו משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל. החולים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר הניתוח וכן ריפוי מלא או שיפור משמעותי בתחלואות הנוספות.

עוד בנושא:

ד"ר עמיר סולד על כל מה שצריך לדעת לפני ניתוח

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים