ניתוח אף – הנחיות להתאוששות

מיד לאחר האשפוז מומלץ לנוח בבית, במידה ואתם שוכבים, הרימו את ראש המיטה בזווית של 45 מעלות על מנת למנוע בצקות. יש להישמע להוראות הרופא.

על מנת לצמצם בצקות, יש להניח תחבושות מי קרח מסביב לעיניים בכל עת בימים הראשונים. ניתן גם להשתמש בתכשיר ארניקה הומאופתי 8 ימים לפני הניתוח ו8- ימים לאחריו (יש להתייעץ עם רוקח).

התחילו לשטוף את מערות האף עם תרסיס מי מלח על מנת לשחרר קרישי דם. נקו את פתחי הנחיריים עם מקל אוזניים ספוג בווזלין במטרה לנקות את הדם בפתח האף ולשפר את הנשימה. נקו באותו אופן את הצלקות החיצונות

על מנת להקל על הוצאת התפרים על ידי הרופא המנתח.

תופעה של דימום עלולה להימשך אפילו מספר ימים. מדובר בהפרשות רגילות, בדומה לצינון, ואין לחשוש מתופעה זו. אם מדובר בדימום מאוד אדום דרך האף או דרך הפה, מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח. אין לחשוש מגודל

הבצקת או מכתמי הדימום התת-עוריים, גם לא מההפרעה הנשימתית או מחוסר סימטריה מסוים. תופעות אלו רגילות והן תחלופנה בהדרגה לאחר הסרת התחבושת, בהתאם לכל מטופל. במקרה של חום מעל 38.5 מעלות, או של

כאבי ראש מאוד חזקים, מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח. אם הסד מתחיל לזוז עקב צמצום הבצקת, יש להדק אותו עם סרט דביק מיקרופור. זו אינה תופעה חמורה.

ניתוח אף : הנחיות להתאוששות לאחר הניתוח

לאחר הסרת החבישות

הישמעו להוראות הרופא המנתח. לאחר הסרת החבישות, תוכלו לשטוף את הפנים ואת האף ולהשתמש באיפור

על מנת להסתיר את כתמי הדימום הנותרים. יש להימנע מחשיפה לשמש ולמרוח קרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה על כל הפנים כל עוד נותרו כתמי דם על מנת שלא יקבלו שיזוף ושלא ייווצרו כתמים.

יש למרוח קרם טיפולי על הפנים ולעסות את האף.

יש להשתמש במקל אוזניים הספוג במעט וזלין כדי לנקות ולרכך את פנים הנחיריים שבהם נותרו תפרים מתמוססים.

לאחר מכן, יש צורך להגן, במשך כחודשיים, על הצלקות החיצוניות עם סטיק של קרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה.

אם אתם נחשפים לשמש, כדאי בחודש הראשון להגן על האף כדי להקל על צמצום הבצקת.

ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מהיום ה15- לאחר הניתוח )ריצה, אופניים, התעמלות, כושר.( יש להימנע מקבלת מכה כלשהי באף במשך 6 שבועות, אין לעסוק בספורט קבוצתי )כדורגל וכדומה( או באמנויות לחימה. יש לשים לב לתנועות של ילדים קטנים ובמקומות סואנים. ניתן לטוס 10 עד 12 ימים לאחר ניתוח אף פלסטי אבל חובה ליידע את הרופא המנתח מכיון שחלק מהפעולות בניתוח עלולות לגרום לדימומים. ניתן להרכיב משקפיים לאחר הסרת החבישה, ואם דבר זה גורם לסימנים על העור, יש להפריד בין העור למשקפיים בעזרת שכבת

תחבושת. אם האף נפוח, ניתן להניח חבישת לחץ עם סרט מיקרופור, כל היום או רק בערב, על ידי הנחת סרט מיקרופר אחד או שניים על גב האף על מנת להפעיל לחץ על הבצקת, במשך 15 עד 30 יום.

תופעה של דימום עלולה להימשך אפילו מספר ימים. מדובר בהפרשות רגילות, בדומה לצינון, ואין לחשוש מתופעה זו. אם מדובר בדימום מאוד אדום דרך האף או דרך הפה, מומלץ להיוועץ עם הרופא המנתח.

אין לחשוש מגודל הבצקת או מכתמי הדימום התת-עוריים, גם לא מההפרעה הנשימתית או מחוסר סימטריה מסוים. תופעות אלו רגילות והן תחלופנה בהדרגה לאחר הוצאת התחבושת, בהתאם לכל מטופל.

במקרה של חום מעל 38.5 מעלות, או של כאבי ראש מאוד חזקים, מומלץ להתייעץ עם הרופא המנתח.

אם הסד מתחיל לזוז עקב צמצום הבצקת, יש להדק אותו עם סרט דביק מיקרופור. זו אינה תופעה חמורה.

ניתוח אף : הנחיות להתאוששות לאחר הניתוח

ביקורי מעקב

חשוב מאוד להתייצב בביקורי המעקב לאחר הניתוח, 6 שבועות, 3 חודשים, 6 חודשים ואם אפשר 12 חודשים לאחר מכן. אם אין ביכולתכם להתייצב בביקורים אלו, ניתן וכדאי לשלוח תמונות במייל לרופא המנתח, על מנת לעקוב

אחרי התקדמות האיחוי ואחרי התוצאה הסופית.

ניתן לראות את התוצאה הסופית של ניתוח אף פלסטי בין 6 ל-12 חודשים לאחר הניתוח, בהתאם לעובי העור.

האף מתאחה באופן שונה בחלק הגרמי העליון ובחלק התחתון (הגמיש) של קצה האף.

העור הנמצא על החלק הגרמי יתכווץ מהר על העצם, דבר שיגרום למראה מקובע ועלול להדגיש סימני שברים צדדיים בצורה של צלליות.

אין לדאוג, העור הולך ומתרכך לאחר חודש וצלליות אלו ייעלמו לטובת מראה טבעי.

קצה האף, לעומת זאת, מתקשה. הוא יתחיל להתרכך החל מהחודש השני וייראה במיטבו לאחר 6 עד 12 חודשים. שני חלקי האף אינם מתאחים באופן שווה, לכן אחרי חודש, לאף יש כבר צורה חדשה אך הקווים עדיין לא טבעיים. תופעה זו הגיונית וקוויים הרמוניים יותר יתחילו להופיע ב3- חודשים הבאים. לאחר חודש, ייתכן שתיוותר בליטה קטנטנה הנובעת משטף הדם שנוצר בעקבות הניתוח.

בליטה זו תצטמצם עד החודש ה-3באותו אופן, קצה האף עדיין מעוגל ודבר זה ישתנה ב-6 חודשים הבאים.

 

לכן – היאזרו בסבלנות! הישמעו להוראות הרופא! התייצבו בביקורי המעקב!

אל תהססו להתייעץ עם הרופא המנתח.

צוות רפואי

No data was found
לזימון תור
נדאג להפנות את פנייתך לנציג/ת זימון תורים ונחזור אליך בהקדם.