Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח גיל הזהב: הרזיה ואיכות חיים בגיל הפנסיה

ניתוח גיל הזהב: הרזיה ואיכות חיים בגיל הפנסיה

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

למה רק ברידג' ונסיעה לחו"ל? אנשים בגיל הפנסיה משפרים את איכות החיים שלהם מדי יום, אז למה לא גם בתחום הבריאות? ד"ר דין קרן מציג ממצאים מרתקים על ניתוחי הרזיה והתוצאות המעודדות שלהם בקרב האוכלוסייה המבוגרת

אדם, מטבעו, תמיד שואף לאיכות חיים, בכל גיל. גם בגיל השלישי אנשים בעלי משקל עודף יכולים לעשות שינוי לטובה בחייהם, לשנות הרגלים רעים של אכילה ולפתח אורח חיים בריא יותר. עם זאת, למרות שאחוז השמנים בקרב האוכלוסייה מעל גיל 65 עולה, מרכזים מעטים מדווחים על תוצאות של ניתוחי הרזיה בקרב קבוצת גיל זו.

גיל הפנסיה וניתוחי הרזיה

תוצאות ניתוחים נוסח אמריקה

כדי לשפוך יותר אור על הנושא, נעשתה בארצות הברית סקירה רטרוספקטיבית של 197 מנותחים בגיל 65 ומעלה, שעברו ניתוח בריאטרי בין השנים ינואר 2000 לדצמבר 2007. הנתונים שנבדקו היו: תמותה לאחר שלושים יום ולאחר שנה, זמן אשפוז בבית החולים, אחוז הירידה של המשקל העודף, שינוי בתצרוכת תרופות יומיות ואיכות החיים.

ולהלן הממצאים:

גיל – הממוצע של המנותחים היה 67.3;

מין – 72.1% מהמטופלים הן נשים;

סוג הניתוח – הניתוחים כללו 79.3% מעקפי קיבה; 17.2% טבעות מתכווננות ו-3% שרוול קיבה;

שיטה – 97% מהפעולות בוצעו בשיטה לפרוסקופית;

זמן אשפוז – זמן השהות בבית חולים הממוצע היה יומיים;;

משקל ומסת גוף (BMI) – המשקל הממוצע לפני הניתוח היה 131.9 קילו עם BMI (מסת גוף) של 48, נרשמה ירידה יפה של 44.5% מהמשקל העודף לאחר חצי שנה ו-55.3% לאחר שנה. ה-BMI  ירד מ-48 ל-36.5 לאחר חצי שנה ו-33.9 לאחר שנה.

צריכת התרופות – מספר הכדורים הממוצע היומי לפני הניתוח היה 8.04 וירד ל- 4.9 לאחר שנה.

איכות החיים – השתפרה במידה ניכרת לאחר חצי שנה ושנה.

תמותה – בכל המנותחים, התמותה לאחר 30 יום היה 0%. התמותה לאחר שנה של הקבוצה של מעקפי הקיבה היה 1.3% גם ללא כל קשר לניתוח עצמו.

סיבוכים – אחוז הסיבוכים היה במידות מקובלות, עם 7% סיבוכים בקבוצה של מעקף הקיבה.

יותר זקנים שמנים, פחות ניתוחים

כידוע, ניתוחים בריאטריים הינם צורה יעילה ובטוחה לטיפול בהשמנת יתר חולנית, עם אחוזי תמותה נמוכים מאוד. עם זאת, ניתוחים אלו אינם מבוצעים באופן שכיח בקרב הקהל המבוגר יותר, וזאת למרות העלייה המתמדת במספרים של השמנת יתר בקבוצת גיל זו בחברה המערבית.

המעקב הפוסט ניתוחי בשנה הראשונה הראה כי חזרה של מנותחים לאשפוז להערכה ללא כל קשר לסיבה היה רק ב- 15% מהמנותחים, מספר המתקבל על הדעת בקבוצת גיל זו.

עוד ניתן ללמוד ממצאים אלו כי ניתוחי הרזיה בקבוצת גיל זו מאוד יעילה, ומביאים לירידה יפה במשקל, ירידה ניכרת בתצרוכת התרופות היומית ושיפור ניכר באיכות החיים. הניתוחים בגיל זה עם אחוזי תמותה מאד נמוכים ותחלואה דומה לקבוצות גיל אחרות.

יש לקחת בחשבון כי הממצאים מתייחסים לתקופה טרם הפך ניתוח שרוול הקיבה לפופולרי כל כך. בהחלט ניתן לראות תוצאות משביעות רצון בקבוצת גיל זו. מנסיוני, ניתוחים בריאטריים מסוג שרוול קיבה בקבוצת גיל זו מביאים לתוצאות יפות עם ירידה של 50% מהמשקל העודף עם שינוי משמעותי בצריכת התרופות בעיקר למחלות של לחץ דם וסוכרת וניתן לראות עלייה ניכרת באיכות החיים. זה כמובן חייב להתלוות לשינוי מעמיק ויסודי באורח חיים (גם בגיל זה!), הכולל הרגלי תזונה נכונים ופעילות גופנית סדירה תוך ליווי מקצועי רפואי מתמשך עם חשיבות מירבית בקבוצת אוכלוסייה זו.

עוד בנושא:

אפקט ההילה של ניתוחי הרזיה

להפיק את המקסימום מהשרוול

פחות סיכונים בניתוח מעקף קיבה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים