Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח בריאטרי: הפחד מעלייה במשקל

ניתוח בריאטרי: הפחד מעלייה במשקל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם הפחד מעלייה במשקל לאחר ניתוח הרזיה מוצדק או לא? מחקר חדש מציין נתונים שיכולים להפתיע, לעניין ולשמש נורת אזהרה יומיומית למטופלים בריאטריים. אז ממה כדאי לכם להישמר לאחר הניתוח?

עברתם ניתוח הרזיה שסייע לכם לשנות את חייכם מן הקצה אל הקצה אבל אתם עדיין מוצאים את עצמכם פונים לקבל טיפול לגבי הפרעות אכילה. ובכן, אתם לא לבד. מסתבר כי אנשים אשר סבלו מהשמנת יתר קיצונית ועברו ניתוח הרזיה עדיין מחפשים טיפולים שונים לאחר הניתוח שעניינם הוא סיוע בהתמודדות עם תהליך הירידה במשקל ושמירה על משקל תקין לאורך זמן.

ניתוח בריאטרי: הפחד מעלייה במשקל

בולמוסי האכילה מהווים מכשול

מחקר, שבדק את הקשר בין אכילה טרום ניתוחית בולמוסית לבין בולמוסי אכילה לאחר הניתוח, מצא כי 37% מהאנשים שבולמוסי האכילה תקפו אותם לפני הניתוח המשיכו לדווח על תחושה של חוסר שליטה בעת האכילה עד 15 שנים לאחר הניתוח. מחקר נוסף מצא כי 24% מהחולים שדיווחו על אכילה מוגזמת לפני הניתוח המשיכו בכך גם לאחר ההליך הניתוחי שסייע להם לרזות, ועלו במשקלם בחזרה.

החוקרים ד"ר שרה ניג'ון, המנהלת הרפואית של תכנית הפרעות אכילה במכון הרטפורד, ועמיתיה מציינים, כי "הם מבועתים מפני עלייה בחזרה למשקלם הקודם".

התופעה רחבה עד כדי כך עד כי אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש קוראים לנסח מחדש קריטריונים סטנדרטיים לזהות את אלו הנמצאים בסיכון לפני ואחרי הניתוח. הם חוששים כי לחלק מהחולים שלהם ישנה בעיה נפשית הקשורה בהשמנת היתר, ואלו יכולים לחמוק "דרך הראדר" למרות שאינם מועמדים מתאימים לניתוח מן הבחינה הנפשית.

"לרוע המזל אין הסכמה גורפת בתחום לגבי מה מהווה הערכה פסיכולוגית אשר תאסור על קבלה לניתוח בשל סיבות פסיכולוגיות", אומר ד"ר קימבלי דניאלס, פסיכולוג קליני המתמחה בנושא בבית החולים מידלסקס. "אין, אבל צריך להיות טיפול סטנדרטי להערכות אלו בכדי למזער את הסיכונים הפסיכולוגים בפציינטים".

דפוסי אכילה מזיקים

בממוצע מטופלים מצליחים לשמור על לפחות 50% מן הירידה במשקל העודף שלהם לאחר הניתוח למשך חמש שנים רצופות לפחות. עבור חלקם, דפוסים של הרגלי אכילה לא תקינים יכולים להימשך גם לאחר הניתוח ולהוביל לעליה נשנית במשקל.

דפוסי אכילה לא תקינים הינם התנהגויות מזיקות, למשל הגבלת מזון, זלילה ללא הכרה או טיהור שיכול להתפתח גם הוא לכדי הפרעת אכילה. הפרעות אכילה אלו הן הפרעות פסיכיאטריות. במרבית המקרים מסתבר ההתנהגות הלא בריאה נעלמת לזמן מה בשל הירידה הניכרת במשקל, לפחות בשנתיים הראשונות. נהוג לקרוא למצב הזה "ירח הדבש", אך לאחר כשנתיים יש לא מעט מטופלים אשר מתחילים לעלות שוב במשקל בשל אותן הפרעות אכילה אשר צצות מחדש.

בולמוסי אכילה ללא גבול הם לדעת מומחים רבים אחת מהפרעות האכילה הנפוצות ביותר הקשורות לאנשים אשר סובלים או סבלו מהשמנת יתר קיצונית. אנשים עם הפרעה זו מסוגלים לאכול כמויות גדולות מאד של מזון ומדווחים על תחושה של חוסר שליטה מוחלט במהלך האכילה.

"אינך יכול לרפא את הנפש באמצעות ניתוח", מוסיפה ד"ר ניג'ון. זהו בעצם כל הסיפור. אכן, ניתוחי קיצורי קיבה על סוגיהם השונים יכולים להציע שינוי חיים ממשי לאלו הסובלים מהשמנת יתר, אך אין בהם די בכדי להיפטר מכל הסימפטומים הנפשיים השלילים אשר הובילו לאכילת היתר. הטיפול באלו צריך להיעשות לאורך זמן, במתינות על ידי טיפולים נפשיים משלימים. שילוב של שני הגורמים הללו, הליך ניתוחי וטיפול נפשי מלווה, הם התורמים להצלחה מלאה בתהליך ההרזיה.

"מטופלים צריכים להבין שניתוח בריאטרי הוא לא פתרון מהיר או תרופת קסם", מוסיפים עורכי המחקר. לעיתים קרובות הניתוח הוא החלק הקל ביותר של התהליך כולו. שינוי עמוק ויסודי של תפיסות והתנהגויות אכילה שליליות הוא האתגר האמיתי והוא המוביל לשינויים באורח החיים הדרוש.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים