Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > נשירת שיער וניתוח בריאטרי: הקשר הלא ישיר

נשירת שיער וניתוח בריאטרי: הקשר הלא ישיר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

החשש מפני נשירת שיער בקרב מטופלים לקראת ניתוח בריאטרי נפוץ למדי. האם יש לחשש הזה בסיס של ממש? ד"ר אסנת רזיאל מפריכה חששות מופרזים ועושה לכם סדר בכתבה הבאה

נכון, אפשר להתחבר לפחד הזה בקלות. שיער ראשנו הוא אחד מן המאפיינים הייצוגיים החזקים ביותר שלנו. הוא קובע חלק גדול מהופעתנו, ובעיקר מן התחושה שלנו לגביה כאשר אנו מופיעים בציבור בפני אחרים.

נשירת שיער וניתוח בריאטרי

אבל לגוף יש את הסדר שלו, ועובדה רפואית פשוטה שאין להתווכח עליה היא שמבחינת הגוף שיער ראשנו אינו חיוני להישרדותו, ובעת הצורך הוא מעדיף להפנות את  משאבי האנרגיה שלו לשמירה על הלב, המוח, או כל איבר אחר החיוני להמשך הישרדותנו ולתפקוד תקין של מערכותיו. השיער, במצבים אלה, עובר לעדיפות משנית.

אנו בנויים כדי לשרוד, ולכן, כאשר הגוף נתקל בקושי לנהל את כל מערכותיו, הוא מוותר על מה שאינו זקוק לו ובוחר ללא היסוס בחיוניות ביותר, ועל העובדה כי שמירה על פעילות הלב באופן תקין חשובה יותר משיער ראשנו אי אפשר להתווכח.


צמיחת השיער ונשירתו: כך זה עובד

השיער בגוף האדם יודע שני מצבים בלבד: צמיחה – anagen, ונשירה – telogen. שני תהליכים אלו מתרחשים תמיד במקביל: חלק משיערנו צומח ובו בזמן חלק אחר נושר.

כל שערה תעבור את שני התהליכים, צמיחה ולאחר מכן נשירה. באופן תקין, 90% משערות ראשנו יהיו במצב של צמיחה, בעוד 10% יהיו במצב של נשירה, כך שבמצב תפקוד רגיל שערות רבות יותר נמצאות במצב של צמיחה לעומת אלו שבמצב נשירה.

נשירת שיער מוגברת נגרמת עקב סיבות רבות. המונח הרפואי המתאר נשירת שיער מוגברת הוא telogen effluvium.

שני גורמים פופולאריים לאיבוד שיער לאחר ניתוח הם שינוי בהרגלי התזונה ולחץ נפשי.

אם נרצה להגיע לרמת ספציפיקציה גבוהה יותר, נוכל לציין סיבות נוספות הגורמות לחוסר איזון בין צמיחה לבין נשירת שיער. נוכל למנות תהליכים כגון לידה, ירידה דרמטית ולא מאוזנת במשקל כתוצאה מדיאטת "כאסח", חוסר בחלבונים, חוסר בברזל או אבץ, וכן עלייה ברמות הרעלים בגוף.

כל אלו משנים את האיזון המטאבולי בגוף, ועלולים במקרים רבים להשפיע לרעה על האיזון הכמותי בין צמיחת שערות הראש לנשירתן.

גם הרדמה רפואית בתהליך ניתוחי נמצאת בין הגורמים "מפרי האיזון" בגופנו, כך שלא מן הנמנע כי כחודשיים או שלושה לאחר תהליך ניתוחי כל שהוא, אשר מבוצע בהרדמה מלאה, תתרחש תופעה של נשירת שיער מוגברת.

ניתוח בריאטרי ונשירת שיער: בגלל ההרדמה והשינוי התזונתי

כמנותחים של ניתוח בריאטרי, לא מן הנמנע שתחוו שניים מן הגורמים לאובדן שיער: הרדמה ושינוי תזונתי קיצוני. הסבירות כי שני הגורמים הללו יביאו לנשירת שיער כחודשים שלושה לאחר הניתוח בהחלט קיימת, אך בו בזמן חשוב להבין כי מדובר במצב שהוא זמני בלבד. החוויה שאתם עוברים, אינה ייחודית רק לכם ואינה שמורה לסוג הניתוח, אלא למצבו הרפואי של כל מנותח העובר חוויות דומות.

תקופת נשירת השיער שאתם עלולים לחוות כתוצאה מן הניתוח במרבית המקרים אינה עולה על שישה חודשים. הגוף זקוק לזמן שלו על מנת לחזור לאיזון. השפעות חומרי ההרדמה נעלמות מהר, ועל גופכם לקבל את התזונה החדשה שלו ולהתרגל אליה. בכל אותו הזמן, מסיים הגוף את תהליך הנשירה ובמקביל, אט אט, תחוו חזרה לאיזון בין צמיחה לנשירה, באופן שיבהיר לכם כי התקופה הזו הסתיימה וכי גופכם שוב מצליח לאזן את עצמו ולחזור ליחסים תקינים בין שני התהליכים.

אחת מן הדרכים לסייע לגופכם לחזור לאיזון היא תזונה נכונה. נסו להוסיף לתזונה שלכם 75-60 גרם חלבונים בכל יום. מומלץ כי יהיה זה חלבון מן החי. כמו כן, הקפידו לקחת את המינרלים, תוספי המזון והוויטמינים שלכם בסדירות ובעקביות.

אם תופעת נשירת השיער ממשיכה גם שנה לאחר הניתוח, התייעצו עם דיאטנית מוסמכת ונסו לפרט לה את התפריט שלכם במדויק. סביר להניח כי האשם הוא בתפריט, בדקו היטב את התזונה שלכם ונסו לשפרה מיידית. הוסיפו חלבונים, ברזל ואבץ לתזונה שלכם כנדרש, כך תוכלו לסייע לגופכם להתאושש ולחזור במהירות לשגרת הצמיחה והנשירה בשיעורים הסבירים והתקינים.

עוד בנושא:

חייך, אכלת אותה!

כיצד לשמור על המשקל לאחר ניתוח הרזיה

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים