Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח בריאטרי מאריך חיים

ניתוח בריאטרי מאריך חיים

ד"ר נאסר סקרן

ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר חולנית מקצרת חיים, עובדה. ד"ר נאסר סקרן עם הנתונים החדשים שמפרסם איגוד הלב האמריקאי בנושא השמנת יתר חולנית, ההשלכות היומיומיות, המחלות הנלוות ועל הסיכון המוגבר למוות מוקדם. ניתוח בריאטרי בהחלט יכול להוציא את המטופל ממעגל האימה הזה ולהעלות אותו על המסלול לאורח חיים בריא לאורך זמן

42591016_s

לאור העלייה במספר הסובלים מהשמנת יתר ומחלות לב וכלי דם, איגוד הלב האמריקאי פרסם הנחיות בנושא השפעת הניתוחים הבריאטריים על גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם במגזין הרפואי Circulation.

שיעורי השמנת היתר בארץ ובעולם עולים, ובעיקר השמנת יתר חולנית (BMI גבוה מ– 40). השמנת יתר היא מחלה כרונית ובעתיד הנראה לעין, יהיו לפחות 31 מיליון מבוגרים בארצות הברית, שיסבלו מהשמנת יתר חולנית ויתאימו לעבור ניתוח בריאטרי.

קרדיולוגים, אנדוקרינולוגים, פנימאים ורופאי משפחה רואים יותר ויותר חולים, הלוקים בהשמנת יתר חמורה. בנוסף, הרבה יותר בני נוער חולים היום בהשמנת יתר ומפתחים מגיל צעיר מחלות נלוות.

השמנת יתר מקצרת חיים

השמנת יתר חמורה משפיעה על התפקוד הבסיסי, כמו נשימה והליכה. השמנת יתר מקצרת חיים באופן משמעותי: גבר בן 25 הסובל מהשמנת יתר חולנית מקצר את חייו ב-22 אחוז ביחס לבן גילו שמשקלו תקין. אישה שגילה נע בין 20 – 30 וה-BMI שלה גבוה מ- 45 מקצרת את חייה בשמונה שנים. גבר במצב דומה מקצר את חייו ב-13 שנים. מחקרים רבים מוכיחים, כי הניתוחים הבריאטריים מאריכי חיים.

על אף היעדר קונצנזוס, גדל בשנים האחרונות בהתמדה מספרם של הניתוחים לקיצור קיבה כתוצאה מצורך רפואי גובר, ההתקדמות המשמעותית שחלה בתחום ובטיחותם של ההליכים שנעשים בגישות לפרוסקופיות זעיר פולשניות מתקדמות. הניתוחים הבריאטריים מציעים כיום לחולים בהשמנת יתר חולנית את הפתרון הרפואי היחיד היעיל לאורך זמן.

מתי הורדה במשקל נחשבת להצלחה?

הצלחה בהפחתת משקל מוגדרת כירידה ממוצעת של 50 אחוז מהמשקל העודף ושמירתו לאורך חמש שנים ויותר. מחקרים מוכיחים כי 95 אחוז מהשמנים ישובו ויעלו במשקלם לאורך זמן, ואכן דיאטה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי מאכזבים מאוד באוכלוסייה זו. על פי המחקרים, שנבחנו, עומד ממוצע הירידה במשקל העודף לאחר ניתוח בריאטרי על 55 אחוז וההישגים נשמרים במשך 15 שנה לפחות.

ה – NIH ((The National Institute of Health בארצות-הברית ובעקבותיו משרד הבריאות הישראלי, ממליצים על ביצוע ניתוחים בריאטריים בבעלי BMI גבוה מ- 40, או BMI  מעל 35 עם מחלות נלוות כמו יתר לחץ דם, סוכרת סוג 2, דום נשימה בשינה וכן הלאה. במקרים אלו ההתערבות הכירורגית שתוצאותיה ניכרות לאורך זמן, מובילה לירידה ניכרת במשקל העודף, ומסייעת בהטבה והחלמה ממחלות נלוות.

במחקר שריכז נתונים על 22 אלף חולים לאחר ניתוח בריאטרי נמצא, כי ירידה של 61 אחוז במשקל העודף שיפרה סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה ועודף שומנים בדם. במחקר אחר, שבחן חולים שהורידו 20 – 30 קילו ממשקלם לאחר ניתוח בריאטרי ושמרו על ההישג מעל עשר שנים, הייתה הפחתה במחלות הנלוות עם תמותה קטנה מאחוז.

כותביו של נייר העמדה מסכמים, כי ניתוחים בריאטריים הם הפתרון הטוב ביותר לירידה במשקל ושמירתה לאורך זמן.

ניתוח הרזיה לטיפול בסוכרת סוג 2

רוב החולים בסוכרת מסוג 2 סובלים מעודף משקל. 50-60 אחוז מהם סובלים מהשמנת יתר או השמנת יתר חולנית. סוכרת סוג 2 מעלה את הסיכון למחלות כלי דם קטנים ולטרשת עורקים, ובעקבותיהם להתקפי לב ולשבץ בשיעור של פי ארבעה.

גם לנוכח ההתקדמות, שחלה בעשורים האחרונים בניהול מחלת הסוכרת והטיפול בה, עדיין רוב החולים אינם מאוזנים, ההיענות לטיפול נמוכה, חלק מהטיפולים תורמים לעלייה במשקל והעלויות הכרוכות בטיפול במחלה ובהשלכותיה לממסד הרפואי גבוהות מאוד.

עם אבחונם, לרוב יוצע לחולי סוכרת 2 להפחית במשקלם. ואכן אצל אחוז גבוה מהחולים הפחתת משקל מונעת תחלואה בסוכרת סוג 2, בעיקר אצל החולים בשלב הלטנטי לפני התפרצות הסוכרת, המצויים בסיכון גבוה לתחלואה לבבית.

מחקר: ניתוח בריאטרי מקטין סיכון לסוכרת 2

במחקר שעקב והשווה במשך שנתיים בין חולים, שעברו ניתוחים בריאטריים לכאלה שלא עברו, נמצא כי הסיכון לחלות בסוכרת מבוגרים היה נמוך פי שבע אצל המנותחים לעומת הקבוצה שלא נותחה, וקטן פי ארבעה במעקב לאורך עשר שנים.

ניתוחים בריאטריים מסייעים לשיפור התנגודת ובהתאמה להעלאת הרגישות לאינסולין ולהחלמה מסוכרת. הניתוחים מקטינים שכיחות התסמונת המטבולית, המתבטאת בהיקף המותניים, יתר לחץ דם, סוכר גבוה בצום, שומנים בדם וערכים נמוכים של כולסטרול טוב HDL)).

עם זאת, מבחינה רפואית ההשפעה החשובה ביותר, שמבדילה בין ירידה במשקל באמצעות טיפול תרופתי לבין טיפול ניתוחי, היא ביכולתם של הניתוחים לרפא את החולים מהמחלה באחוזים ניכרים.

הממצאים הראו: 21 אחוז מהחולים שהורידו במשקל לאחר לקיחת תרופות מול 72 אחוז מהחולים שעברו ניתוח בפרק זמן של שנתיים. בבדיקה לאחר עשר שנים לא היה זכר למחלה אצל 36 אחוז מאלו שעברו ניתוח לעומת 13 אחוז מהחולים שטופלו בתרופות. ממחקרים אחרים ידוע כי שיעורי ההחלמה מהסוכרת נעים בין 50-100 אחוז מהמנותחים שסבלו מהשמנת יתר ומסוכרת.

נקודה נוספת משמעותית בנוגע להחלמה מסוכרת סוג 2 לאחר ניתוחים בריאטריים היא מהירות ההחלמה, המתרחשת לעתים תוך ימים ספורים מיום הניתוח, עוד בטרם ירד המטופל במשקלו. ישנן מספר השערות בעניין זה, חלקן מייחסות את השינוי להורמונים המופרשים במעי לאחר הניתוח.

פחות שומנים בדם, יותר כולסטרול טוב

בנייר העמדה מדווחים כותביו, כי בהתבסס על מחקרים 82 אחוז מהחולים שנטלו טיפול תרופתי לאיזון השומנים בדם לפני הניתוח, הפסיקו את השימוש בתרופות לאחריו. רמות הטריגליצרידים יורדות מיידית לאחר הניתוח ונשארות נמוכות לאורך זמן. רוב המחקרים מראים גם עלייה בכולסטרול הטוב HDL, ולמרות שאין שהשפעה על הכולסטרול הרע LDL, ניכר שיפור חיובי במדדי הכולסטרול.

בנוסף, תאי שומן מפרישים חומרים יוצרי דלקת בגוף וגורמים למצב דלקתי מוגבר, שתוצאותיו בהתפרצות מחלות סרטן. במחקרים שבדקו את השפעת הניתוחים הבריאטרים על תהליכים דלקתיים, נמצאה ירידה באחוזים גבוהים בסמנים המצביעים על דלקת.

ירידה בערכי כבד שומני

נוהגים לתלות בהשמנת יתר קשת רחבה של מחלות כבד הידועות בשם כבד שומני, שאינו קשור בצריכת אלכוהול.  בארצות-הברית, לכשליש מהמבוגרים ולכ-85 אחוז מהחולים בהשמנת יתר חולנית יש כבד שומני. כאשר נלווית להשמנת יתר כבד שומני, החולה מצוי בסיכון גבוה לחלות במחלת לב כלילית, לתנגודת רב איברית לאינסולין, להפרשה מוגברת של כולסטרול רע, לעודף שומנים בדם ולתסמונת מטבולית. 22 אחוז מהחולים בכבד שומני יפתחו יתר לחץ דם ו-22 אחוז יפתחו סוכרת סוג 2 בתוך 5-7 שנים מהאבחון.

ירידה במשקל הוא טיפול אפקטיבי בחולים עם כבד שומני. גם ירידה קלה של עד 10 אחוזים במשקל מאפשרת שיפור במצב ברוב המדדים. לאחר ניתוחים בריאטריים ניכרת הטבה גם במקרי שחמת כבד.

לחץ דם בגבולות הנורמה

יתר לחץ דם שכיח פי שש בחולים עם השמנת יתר מאשר באנשים רזים. מרבית החולים שסובלים מיתר לחץ דם הם שמנים. תוצאות מצוינות של ירידה בערכי יתר לחץ הדם נצפו אצל 75 אחוז מהחולים שעברו ניתוח מעקף קיבה. במחקר אחר נמצא, כי כ-80 אחוז מהחולים, שסבלו מיתר לחץ דם לפני הניתוח, נהנו מערכי יתר לחץ דם בגבולות הנורמה לאחר הניתוח.

צמצום של 80 אחוז באירועי דום נשימה בשינה

השמנת יתר היא גורם סיכון להתפתחות דום נשימה בשינה, המוגדרת כהפסקת זרימת האוויר לעשר שניות ויותר. בחולים הסובלים מהשמנת יתר מתרחשות עשרות ואף מאות הפסקות נשימה בזמן שנת הלילה. אלו מתבטאים בשינה מקוטעת, גם אם החולה אינו מרגיש בכך, נחירות קולניות  ועייפות קיצונית בשעות היום. יתירה מזו, חולים עם תסמונת דום נשימה מצויים בסיכון לתמותה ממחלות לב ועלייה בסיכון לאירועים לבביים, בהשוואה לחולים ללא הפרעה נשימתית.

ידוע ומקובל כי הפחתת משקל משפרת את מצב מחלת דום הנשימה בשינה ושעלייה במשקל, אפילו של 10 אחוז מחמירה את המצב. מחקרים מעטים מצביעים וטוענים לריפוי מוחלט של המחלה, עם זאת ניתוח בריאטרי הינו הטיפול המוצלח והיעיל ביותר בדום נשימה בשינה.

במחקר רחב היקף שנערך בתחום, דווח שיפור של 80 אחוז באירועי דום נשימה בשינה לאחר ניתוח בריאטרי. לאחרונה, פורסם מחקר נוסף שמצא, כי ירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי, מובילה לשיפור של 71 אחוז בהפסקות או האטות הנשימה.

תפקוד לבבי משופר

השמנת יתר גורמת למחלות לב וכלי דם ומתבטאת בלב מוגדל, עומס על הלב, טרשת עורקים, אוטם שריר הלב ופרפור פרוזדורים. לירידה במשקל, אפילו קטנה כמו שמונה קילו יש השפעות חיוביות על מבנה הלב ותפקודו. השיפור ניכר בעיקר אצל חולים שסבלו מהשמנת יתר במשך תקופה ארוכה.  לאחר ניתוח בריאטרי יש שיפור במחלת הלב גם בקרב חולים שממתינים להשתלת לב.

הארכת תוחלת החיים

שמונה מחקרים שונים הצביעו על ירידה בתמותת חולים בהשמנת יתר חולנית ממחלות נלוות כמו אוטם שריר הלב, סוכרת סוג 2 ומחלות סרטן שונות לאחר ניתוח בריאטרי, לעומת כאלה שלא עברו אותו.

אחד המחקרים מצא כי שיעורי התמותה אצל חולים שעברו ניתוחים בריאטרים היו תשעה אחוזים מול 28 אחוז אצל כאלה שלא עברו. מחקר דומה הראה כי לאחר ארבע שנים חלה ירידה בתמותה של 81 אחוז מהחולים שעברו ניתוח לעומת כאלה שלא עברו.

מחקר אחר הראה הפחתה של 89 אחוז בסיכון לתמותה במשך חמש שנים. במחקר הזה גם הצביעו על הפחתה משמעותית בטיפולי סרטן אצל חולים שעברו ניתוח.

במחקר נוסף הראו, כי לאחר ניתוחי טבעת יש סיכון נמוך יותר לתמותה. במחקר אחר שנערך בשבדיה מצא כי מנותחי טבעת מצויים בסיכון נמוך יותר לתמותה ב-72 אחוז מנחקרים שלא עברו ניתוח. מחקר נוסף הצביע על ירידה של 40 אחוז בתמותה לאחר ניתוח מעקף קיבה וירידה משמעותית בשיעורי התמותה מסוכרת סוג 2, סרטן ואוטם שריר הלב.

עוד בנושא:

ניתוח הרזיה משפר את רמת הטסטוסטרון

ניתוח בריאטרי משפר נתוני דיכאון

תוצאות הריון לאחר ניתוח הרזיה

המבקר: ישראל ברשימת עשר המובילות בהשמנת יתר

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים