ניתוח בריאטרי מונע מחלות הנילוות להשמנת יתר

איך שלא תהפכו את הדברים – ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר הוא הפתרון האידיאלי. ד"ר נאסר סקרן, מומחה לכירורגיה כללית לפרוסקופית ובריאטרית במלב"י, מתריע כי אנשים שמנים נוטים לזלזל בבדיקות הרפואיות, וטוען כי הסכנות הבריאותיות כתוצאה מהשמנת יתר עולות על אלה של ניתוח בריאטרי

ניתוח בריאטרי

מדי שנה גדל מעגל ההשמנה בישראל בשני אחוזים. כיום, כאשר הרפואה מתקדמת ואנו יודעים בוודאות כי למשקל העודף יש קשר ישיר למספר מחלות, כל אדם בעל משקל יתר חייב להיבדק כראוי, לקחת את עצמו בידיים ולטפל במשקל העודף ובתופעות הלוואי שלו. בין היתר, משקל עודף הוא גורם משפיע על מחלות כמו: יתר לחץ דם, סוכרת, כבד שומני, מחלות לב, דום נשימה בשינה ואף לגידולים ממאירים (סרטן).

למרות האמונה כי חיינו ביד אלוהים, זה לא אומר שיש לתת למחלת ההשמנה להכניס אותנו לתוך המעגל שלה, על כל המשתמע מהסיבוכים שלה. חולי לב וחולי סוכרת מקבלים באופן מידי בירור וטיפול כדי למנוע סיבוכים בריאותיים קטלניים, אבל החולה השמן שחייו בסכנה, רבות מזלזל בבירור ובטיפול בתופעות הלוואי הקטלניות. יתכן כי מחוסר מודעות לנושא ויתכן כי הוא מפחד לעשות שינוי דרמטי באורח חייו.

ניתוח בריאטרי: מינימום סיבוכים, מקסימום בריאות

ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר מקובל בכל מחקרים והעבודות, והוא עדיף על פני הטיפול בתרופות. כיום יותר ויותר רופאים מודעים לתחום הכירורגיה הבריאטרית ומפנים חולים מתאימים להתייעצות. גם קופות החולים וחברות הביטוח מכירות בחשיבות הנושא ומשתתפות בהוצאות בהתאם למקרה של המטופל ומצבו הבריאותי.

למרות הפחד מהתערבות כירורגית, ניתוח בריאטרי אמור למנוע את הסיבוכים הנובעים מהשמנת יתר חולנית.

מחקרים אישרו כי הסיבוכים והסיכונים של הניתוחים להשמנת יתר הם סיבוכים זעירים לעומת סיבוכים הנובעים ממחלת ההשמנה והמחלות הנילוות אליה. מטופל הסובל מהשמנת יתר חולנית סיכויו לחלות או למות בטרם עת, גבוהים יותר ממטופל שסבל מהשמנת יתר ועבר ניתוח בריאטרי להרזיה.

הניתוח הוא בטוח, ושיעור התמותה מניתוחים אלה נמוך מאוד ומגיע ל-0.1 עד חצי אחוז. לכן, יש להתייחס בזהירות מרבית ומרגע שנמצא כי אדם הוא בעל משקל עודף, ועוד לפני שמתחילות תופעות לוואי קלות כחמורות, לגשת לרופא ולדיאטנית ולטפל בשומן כשהוא עוד קטן.

עוד בנושא:

לנשים שמנות "בורח" יותר השתן

 

צוות רפואי

No data was found