ניתוח בריאטרי מקטין נזקים במחלות כבד

מחקר חדש מצא קשר בין ניתוח בריאטרי לבין שיפור בכבד השומני. ד"ר אסנת רזיאל עם סקירת המחקר והממצאים המעודדים: משקעי השומן בכבד פחתו בקרב 70% מהמטופלים, וזה עוד לא כל הממצאים

ניתוח בריאטרי

מעל 30% מאוכלוסיית ארצות הברית סובלים ממחלת כבד שומני, מחצית מהם סובלים גם מהשמנת יתר קיצונית. מחקר חדש בהובלת ד"ר מיכאל מור אשר נערך באוניברסיטת דרום פלורידה והוצג בשבוע מחלות העיכול, מצביע על הקשר בין ניתוח בריאטרי לבין השיפור בכבד השומני.

ד"ר מור מציין, כי "הממצאים שלנו מצביעים על כך כי יש לשקול ניתוח בריאטרי כחלק מהליך טיפולי בחולים הלוקים במחלת כבד שומני, ואשר סובלים במקביל מהשמנת יתר קיצונית, כאמצעי יעיל לטיפול במחלת הכבד השומני".
מור ועמיתיו מציינים במקביל להמלצתם זו כי התערבות מסורתיות במחלה זו, כמו טיפול תרופתי, מביאה לשיעורי הצלחה נמוכים במיוחד בקרב חולים אלו.

ממצאי הביופסיה לפני ואחרי ניתוח בריאטרי

במהלך המחקר השוו חוקרים ביופסיית כבד שנלקחה מ-152 מטופלים אשר היו במהלך הליך בריאטרי. החוקרים ביצעו מעקב במשך 29 חודשים לאחר הניתוח. ממוצע מדד מסת הגוף ההתחלתי של הנבדקים היה גבוה במיוחד ועמד על רמה של BMI  52. כל החולים ירדו במשקלם לאחר הניתוח והראו שיפור בתוצאות ביופסיית הכבד שלהם לאורך התהליך.

בבדיקת הביופסיה הטרום ניתוחית, החוקרים זיהו בחולי כבד ביטויים רבים לפגיעות בכבד, כגון: משקעי שומן, דלקת כבד ואף גורמים נוספים אשר עלולים להוביל לשחמת הכבד ולפיברוזיס בכבד.

בביופסיה השוואתית שעברו הנבדקים לאחר הניתוח הם מצאו כי ניתוח בריאטרי הביא לשיפור משמעותי בקרב מטופלים אלו. ביופסיות אלו העידו כי משקעי השומן בכבד פחתו בקרב 70% מהמטופלים, שיעור מרשים לכל הדעות.
עוד ממצאי המחקר, מצבה של דלקת הכבד השתפרה ובקרב 74% מן המטופלים נעלמה דלקת הכבד מסוג Lobular. דלקת מסוג Steatohepatitis נפתרה בקרב 88% מהמטופלים, בשיעור דלקות כבד כרוניות חלה ירידה של כ-30%. בנוסף לשיפורים אלו, נרשמו גם שיפורים משמעותיים אצל הלוקים בפיברוזיס בכבד או בשחמת כבד.

מסקנות החוקרים: הכבד מגיב טוב לניתוח הרזיה

מור הוסיף, כי העובדה שאנו נמצאים בעיצומה של מגפת השמנה כלל עולמית מעלה את הסיכוי של הלוקים בה לעבור למצב של תפקוד לקוי של הכבד. ניתוח בריאטרי הוא בעל השפעות חיוביות רבות על גוף האדם. כבד הלוקה במחלות ותסמונות הקשורות להשמנה מגיב אליו בצורה מיטבית.

אם בעבר נטו חוקרים להצביע על היעלמות סוכרת אצל חולים בריאטרים, הרי שכעת, השפעותיו מרחיקות הלכת של הניתוח הבריאטרי על מחלות נוספות ושיפור של תפקודי גוף נוספים, הופך קריטי יותר ויותר ומדגיש את הצורך לשקול אותו כאמצעי ריפוי של ממש, המביא לשיפור דרמטי באיכות החיים של הסובלים מהשמנת יתר קיצונית, ולא רק בשל המשקל אלא בשל מחלות הקשורות בהשמנת יתר קיצונית והעובדה כי ניתוח בריאטרי מצליח לסייע ללוקים בהן להיאבק ואף להחלים מהן.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

צוות רפואי

No data was found